Antoloji.com Şiir Kitap Nedir? c Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
 
 

Kitap Kişi

 Kitap Ana Sayfa
 Kitaplar
 Kişiler
 Konu Başlıkları
 Yayınevleri
 Kitaplarım
 Kitap İncelemeleri
 Okuyucu Görüşleri
 Kitap Tartışmaları
 Öne Çıkanlar
 Çok Satanlar
 Yeni Çıkanlar
 E-kitap
Eski ne nadir kitaplar
 Eski ve Nadir Kitaplar
 
Baba Anneme Bağırma Küçük Bir Çocuğun Gözünden Aile İçi Şiddet

; Kapak tasarımı:
Yayın Evi: Akis Kitap;
Kategorisi: Felsefe ve Psikoloji, Etik > Aile İlişkileri
İstanbul, 2005, 14 x 20 cm., 128 sayfa, Türkçe, Karton kapak.
ISBN No: 9756174447Okuyucunun kitaba verdiği puan:
7.0 (1 kişi)   
Bu kitaba kim kaç puan vermiş? Tıkla GÖR
Satın almak için:
 

Eren.com.tr

  Kitap Adresi

Zorla yaptırılan bir evlilik... İstenmeyen ve planlanmayan bir çocuk... Ailesi tarafından reddedilen ve kocasından başka sığınacak kimsesi kalmadığına inanan 'zayıf' bir kadın... Ve modern toplumun yanılgıları...

12 yaşındaki Özlem'in gözünden aile içi şiddet ve iletişimsizliği anlatan 'Baba, Anneme Bağırma! ', günümüz modern ailesinin içinde bulunduğu yabancılaşmaya da ayna tutuyor.

'Ne kadar seviyorum, evliliğe ne kadar hazırım, çocuk istiyor muyum, çocuğumu seviyor muyum, evlilikten beklentilerim nelerdir, evliliğim ailemle ilişkilerimi nasıl etkiler, çocuğumla iletişim kurabiliyor muyum, eşimi ne kadar seviyorum, bu sevginin ne kadarını hak ediyorum veya ne kadar sevgi verebiliyorum, çevremdeki insanlarla sosyal ilişkilerimi kontrol edebiliyor muyum vb.' gibi onlarca soruya cevap arayan kitap, özellikle anne ve babalar için bir rehber niteliğinde...

(Tanıtım Yazısı'ndan)


1 okuyucu bu kitap için görüş bildirdi..

7
  osman Aytekin 12/7/2008 01:29

Aile içi geçimsizlikler,toplum sorunlarının giderek çoğalmasınada ve bunalımların açığa çıkmasında,bir sebep olarak görülmekle kalmayıp daha vahim sonuçları da beraberinde getirmektedir.İstenmeyen intihar vakaları veya teşebbüslerinin de, insan hayatının altüst olmasının da Saikleri toplum üzerinde müyesserdir.
Ailede şiddeti körükleyen uyuşmazlıkların bir mecburiyet halinde insanlara sunulmasında; bilgisizlik,cahillik gibi ilkel denilebilecek düşünce ve davranışların temayülü bulunmaktadır.Genel bir kabul olarak bu açmazları en iyi etüt etmenin yollarını; aile içi şiddete yönelik bir temel mesele olarak bizlere sunan Özcan Ünlü’nün BABA ANNEME BAĞIRMA romanında görebilirsiniz.Yazar bu kitabı ile ilgili olarak yine de iyimser bir düşünceyle çocukları iskaladık diyor.Romanı okuyunca bu ıskalamanın ne kadar gerçek olduğunu anlıyacaksınız.12 yaşında bir kız çocuğunun kendisini sürekli bağırışmalar ve kavgalar içinde bulmanın, insan beyninin buna ne kadar tahammül edebileceğini bir düşünün.Yazar, aile içi geçimsizliğinde yaşanan bütün olumsuzlukları Özlem ile sevgi adına silmek istemektedir. İnsan düşüncesinin baştan sona kadar gerilimde tutmayı başarır ve fakat romanın bitimine doğru en can alıcı ve merak uyandırma unsurunu içinde barındıran, hastalık olgusunu bir fert olarak adeta yaşamaya başladığınız da; romanın küçük kahramanı Özlem’in hayata dönüşüne kadar belkide yüreğinizde bir acı duyacaksınız.Baba Anneme Bağırma aslında insanın ruhuna şırınga edilen adeta bir azaptır.Özcan Ünlü kötü de olsa bu duyguyu yaşatıyor.Romanı okurken en fazla romanın sonlarına doğru heyecanla,duygu yoğunluğunu bizlere açık bir şekilde hissettiriyor.
Yazar,bu romanı ile aile içi şiddete pek eğilmeyen edebiyatçılar için de bir ilki gerçekleştirmiş oluyor.Çocuk kitaplarında rastlanılan duygu sömürüsünün aksine; aile yaşantısının gerçekliğine işaret edilmesi bizce dikkat çekici bir durum olarak kabul edilmelidir.Özcan Ünlü; onların sadece bir çocuk oluşlarına dikkat çekerek bu kitabında,12 yaşındaki bir kız çocuğunun anne-baba ilişkisini anlaşmazlık,şiddet,ahlak anlayış,hoşgörü,tahammül,saygı,sahiplenme ve değer verme kavramları etrafında yorumluyor.Yazar; hataların, insan hayatını sonraki yaşlarında nasıl etkilediğini çocuk kurgusuyla yansıtıyor.Yaşadığı aile ortamındaki şiddetle,anne ve babasından giderek uzaklaşan bir çocuğu merkeze aldığını belirten yazar, kitap hakkında; ”kitabı yazmaya başlarken,kendimizi ve çocuğumuzu gerçekten seviyor,anlıyor ve değer veriyor muyuz sorularıyla hareket ettim.Kendi hayatlarımızı şekillendiren,etkileyen ve yönelen sorunların çocuklarımızın dünyasında nasıl bir etki/tepkiye sebep olduğunu kendimi o yaş grubundaki çocukların yerine koyarak yorumlamaya çalıştım.”diyor.Yazarın sorguladığı yer aslında insanı merkeze alan bir sevgidir.İnsanlar sevgi ister ama çocuklar daha çok sevgi ister.Bu sebeple çocukta yaşadıkları insan hayatının ileriki zamanlarında da ortaya çıkacaktır.Şiddet ve gerilim yaşayan bir çocuğun dünyasının nasıl altüst olduğunu,hayata bakışının başından itibaren tersyüz edilişinde anne ve babanın davranışları ne şekilde yansımış olabileceğini yukarıdaki satırlarda ifade eden yazar; olayların sonrası için soru işaretleri bırakmakta ve okuyucuyu düşünmeye sevk etmektedir.
Anne-baba ilişkilerindeki bazı değerlerin yok olmaya başlamasıyla”Ufacık bir gerginlikde hemen kavga etmek istiyoruz,anlaşılmadığımız zaman her şeye küsüp birbirimizi sevdiğimizi söylemekten kaçıyoruz,başarıları alkışlamıyoruz birbirilizi dinlemeyip bir zül olarak addediyoruz.Yetişkinler olan bizlerin hayatında bile ciddi sorunlar oluşturan bu davranış bozukluklarının çocukların dünyasında açacağı tahribatın sonuçları hakkında en ufak bir bilgimizi kaygımız dahi yok.”Sağlıksız bir aile de bunun gibi iletişimsizlik,ilişkilerin derininde de çeşitli sebeplere bağlı sorunlar
yatmaktadır.Romanın temel noktasını oluşturan da bu ilişkiler ve bu ilişkilerin sorgulanmasıdır.
Kitabın arka kapağından:
“Zorla yaptırılan bir evlilik…
İstenmeyen ve planlanmayan bir çocuk…
Ailesi tarafından reddedilen ve kocasından başka sığınacak kimsesi kalmadığına inanan ‘zayıf’’ bir kadın…
Kendini dünyanın merkezi ilan etmiş bir baba…
Ve modern toplumun yanılgıları…”
Kitapla ilgili ip uçları bununla bitmiyor..aile bireyleri için mesajlar ve irdeleme de söz konusu..En can alıcı soru ile şöyle deniliyor:”Sahi biz,kendimizi ve çocuğumuzu gerçekten tanıyor muyuz ve onu gerçekten seviyor, anlıyor ve değer veriyor muyuz? ”
Kitabın okunmasını kolaylaştırmada bir metot olarak algılanabilecek ara başlıklardan bazıları:
Böyle midir bütün evlilikler? ..
Annem korktuğu için seviyordu
Ne oldur küçük bir mutluluk
Babam eskiden de böyle miydi?
Uyanacağız ve gerçeği göreceğiz
Herkes kendi kaderini yaşıyor
Sadece babamı bekliyordum oysa…
Yazar, rahat anlatımı ve sade bir dille yazdığı bu kitabı, aile içi geçimsizliklere,sorunlara sırtını dönmek istemeyen duyarlı insanlara dikkat çekiyor.Gerilimi okuyarak yeniden keşfetmek isteyenler; çocuklarını,eşlerini seven herkes için Anne Babama bağırma okunmalı diyoruz.

sizce, bu okuyucu görüşü yararlı mı? Evet | Hayır
 

 
Paylaşın
Bu kitap hakkındaki düşüncenizi yazın.
  Önerin
Kitabı arkadaşınıza önerin.
  Ekleyin
Kitabı "Kitaplarım" listenize ekleyin
 
Aynı konudaki diğer kitaplar için tıklayın: Aynı kişilerin diğer kitapları için tıklayın:
 Bu kitaplara da bakın
Kürk Mantolu Madonna
Beraber Yürüdük Biz Bu Yıllarda
Konstantiniyye Oteli
Kayıtsızlık Şenliği
Trendeki Kız
Eyvallah
  - tiklayin - Bu sayfaya link ver Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2015. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: BABA ANNEME BAĞIRMA KÜÇÜK BİR ÇOCUĞUN GÖZÜNDEN AİLE İÇİ ŞİDDET KİTABI

Antoloji.com
01.09.2015 13:01:42  #.234#
  » Şiir  » Kitap  » Etkinlikler  » Şarkı Sözleri  » Resim  » Forum  » Nedir  » Gruplar  » E-Kart  » Sinema  » Haber  » Bilgi Yarışması  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim   » Seçim  
[Hata Bildir]