Antoloji.com Şiir Kitap Nedir? c Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
 
 

Kitap Kişi

 Kitap Ana Sayfa
 Kitaplar
 Kişiler
 Konu Başlıkları
 Yayınevleri
 Kitaplarım
 Kitap İncelemeleri
 Okuyucu Görüşleri
 Kitap Tartışmaları
 Öne Çıkanlar
 Çok Satanlar
 Yeni Çıkanlar
 E-kitap
Eski ne nadir kitaplar
 Eski ve Nadir Kitaplar
 
Derviş ve Ölüm

; Çeviren:
Yayın Evi: Leyla ile Mecnun Yayınları;
Kategorisi: Türk Edebiyatı, Türkçe Roman ve Hikaye
İstanbul, 2005, 1. baskı, 11 x 18 cm, 520 sayfa, Türkçe, Karton kapak.
ISBN No: 975649154XOkuyucunun kitaba verdiği puan:
8.2 (22 kişi)   
Bu kitaba kim kaç puan vermiş? Tıkla GÖR
Satın almak için:
 

Eren.com.tr

  Kitap Adresi

Balkan edebiyatının başyapıtı Derviş ve Ölüm artık sadece L&M Yayınlarında!

Usta yazar Meşa Selimoviç? ten otuz değişik dile çevrilmiş, önemli edebiyat ödüllerine layık görülmüş bir başyapıt...

Boşnak yazar Selimoviç? in 1967'de yayımlanan Derviş ve Ölüm adlı romanı, bundan sonra yalnızca L&M Yayınları tarafından yayımlanacak. Değişik dönemlerde birçok eleştirmenin inceleme konusu edindiği, ayrıca geçtiğimiz yıllarda bir Türk-İtalyan ortak yapımı ile sinemaya da aktarılan roman, otuz değişik dile çevrilmiş ve birçok önemli edebiyat ödülüne layık görülmüştü.

Meşa Selimoviç, Derviş ve Ölüm? de mutlak dinî doğrular üzerine kurulu dünyasında yaşayan Ahmed Nureddin? in, erkek kardeşinin suçsuz yere tutuklanıp idam edilmesinden sonra düştüğü derin karmaşayı resmederken insanın ruh dünyasındaki çelişkileri, gelgitleri incelikle işler. Ölüm, yaşam, aidiyet, iktidar, iktidarın gereklilikleri ve değişmez değerlerin hayat pratiğine yansıması etrafında dolaşırken insanlık durumlarını merkeze alan muhteşem bir eser ortaya koyar.

Yugoslavya'da edebiyat dersleri programında yer alan Derviş ve Ölüm? deki izlekler, romana evrensel bir boyut kazandırır. Tarihsel dönemlere veya koşullara bağlı özel durumlardan çok, insan doğasının yapısı, zaafları ve ihtirasları etrafında dönen roman müthiş bir içe bakış örneğidir.

II. Dünya Savaşı esnasında amansız çatışmaların cereyan ettiği Bosna? da savaşa bizzat katılan ve savaşın insan ruhunda açtığı yaraları ömür boyu içinde taşıyan birisidir Selimoviç. Gerçek hayatta 1944 yılı sonlarında, Partizan ve aynı zamanda Tuzla Askerî Bölge Komutanlığında subay olan ağabeyi Şevki Selimoviç? in, III. Kolordu Askerî Mahkemesi kararıyla kurşuna dizilmesi ve bu olayın Meşa Selimoviç? in ruhunda açtığı yara, devrim ve iktidar ile devrimin evlatları arasındaki ilişkileri yeniden okuması, Derviş ve Ölüm? ün yazılmasının arkasındaki önemli bir motiftir.

Nitekim romanda da, erkek kardeşinin suçsuz yere idam edilmesi Şeyh Ahmed Nureddin? in hayatında esaslı bir kırılma yaratır. O zamana kadar iktidar ile bir sorunu olmayan Nureddin, bu olaydan sonra gizli bir öfkeye kapılır ve isyan eder. Çıkan isyan sonucu öldürülen Kadı'nın yerine artık Nureddin geçmiştir; artık iktidar sahibi, kendisidir. Ancak 'iktidar'ın öyle bir yapısı vardır ki 'sahibi'ni, en yakın dostu ile iktidar arasında bir seçim yapmak zorunda bırakacaktır. Ve bu seçimin sonuçlarına katlanmak...


11 okuyucu bu kitap için görüş bildirdi..

tüm görüşler >>

7
  Nurgül Kıyam 7/9/2012 16:02

Kitap biraz farkli. olaylar nerede başlıyor nerede bitiyor ben pek ayirt edemedim ama okurken sıkılmadım da. bir derviş içinde sürekli bir şeylerle mücadele ediyor. hep düşünüyor. eger siz de cok düşünenlerdenseniz bu kitapta kendinizi bulmakta zorlanmayacaksınız demektir.
sizce, bu okuyucu görüşü yararlı mı? Evet | Hayır
 
10
  Ahmet Gökhan Özgür 31/8/2011 01:05

Müthiş bir müthiş bir öykü. Aslında MEhmet Selimoviçin kendi hayat dramının sembolik anlatımı bir bakımada.Muhakkak okunması gereken kitaplardan.
sizce, bu okuyucu görüşü yararlı mı? Evet | Hayır
 
7
  Yağmur Tekin 1 7/4/2010 18:42

Okumanızı öneriyorum..Gerçekten olay örgüsü insanı etkileyecek biçimde ilginç.Kitabın sonlarına doğru olayları tam olarak içözümlediğinizde büyük bir şaşkınlığa uğruyorsunuz ve o duygu mükemmel :)
sizce, bu okuyucu görüşü yararlı mı? Evet | Hayır
 
7
  saklı ülke 24/5/2009 19:55

....İster istemez insanın bir son gecesi olur ve yaşamı süresince ona acı veren bir şeyler bulunur..
İnsanın alın yazısıdır bu...

sizce, bu okuyucu görüşü yararlı mı? Evet | Hayır
 
10
  ÇİSELİ 19/10/2008 23:33

Kendi başından geçmiş bir olayı romanlaştırmış yazar. İç dünyasındaki çelişkileri bütün çıplaklığıyla gözler önüne seriyor. Kardeşinin hapse atıldığını öğrenene kadar gayet içe dönük, dine uygun yaşayan derviş, kardeşinin durumunu öğrenince kardeşini kurtarabilmek adına hayat tarzında değişiklikler yapmak zorunda kalıyor.(Gerçi aslında dervişimiz bildiğimiz dervişlerden biraz farklı. Sadece diğer dünya için yaşamıyor. ÖRNEK:Hasan’ın evli kız kardeşine karşı hissettikleri, kadı öldürüldükten sonra kadılığa getirilmeyi kabul etmesi….  .) Başı çok belaya giriyor; ama bu şekilde devlet yönetimdeki karmaşıklıklar, çarpıklıklar ve entrikalar eleştiriliyor güzelce. Ama kendisi de kadı olunca bu devlet düzenine ayak uyduruyor ve devletin entrika dolu düzenine kurban gidiyor sonunda. Ölüme yaklaşırken hayatını bir daha etraflıca sorguluyor.
Şunu da belirtmeden geçemeyeceğim: yazar olayları çoğu yerde düzensiz ve de karışık olarak anlatmış. Bu da okurken zorlanmalara neden oluyor. Buna rağmen güzel bir roman.

sizce, bu okuyucu görüşü yararlı mı? Evet | Hayır
 
6
  elvn 19/7/2008 23:52

ben de okumaya başlayıp devam edemiyenlerdenim ne yazık ki
sizce, bu okuyucu görüşü yararlı mı? Evet | Hayır
 
1
  elif877 25/5/2008 08:32

Türkçe hocası okutuyordu bize bu kitabı daha kitaba başkamadan arkasındaki sayfayı okuduğum zaman kitabtan çok sıkılacağımı farkettim daha doğrusu belki ilk başlarda öyledir diye okumaya başladım ama kitap hakikaten iğrenç ötesi bir kitap
sizce, bu okuyucu görüşü yararlı mı? Evet | Hayır
 
10
  fresty 2/5/2007 16:10

Kitab'a ilk başladığımda fazla sevmemiştim,sonra konu açıldıkça hoşuma gitti.Okunması gerekn bir kitap..
sizce, bu okuyucu görüşü yararlı mı? Evet | Hayır
 
8
  ^^arzu^^ 30/11/2006 19:31

kamil bir insanın içindeki fırtınaları anlatan nadide eserlerden biri. nefs, ne olursan ol son nefesinde bile insanı yalnız bırakmıyor sanıyorum..
ahmet nurettin'i, molla yusuf'u, hasan'ı, kadının karısını, ishak'ı kolay kolay unutamayacaksınız.

sizce, bu okuyucu görüşü yararlı mı? Evet | Hayır
 
7
  krizantem5 5/10/2005 19:30

Yazarın basına gelen acı bır olaydan alıntı olmasıyla yazılmaya karar verılen bu kitapta; ınsan bazen kendıne bile itiraf edemediği duygularıyla yuzlesmek zorunda kalıyor.Öyle ki bir yürekte hem acının,hem sevginin hem de nefretin nasıl barınabıldığının bır ıspatı gıbı...
Okurken yok artı kbu kadar dürüst ve acık yureklı olunmaz dediğimi hatırlıyorum...

sizce, bu okuyucu görüşü yararlı mı? Evet | Hayır
 

tüm görüşler >>

 
Paylaşın
Bu kitap hakkındaki düşüncenizi yazın.
  Önerin
Kitabı arkadaşınıza önerin.
  Ekleyin
Kitabı "Kitaplarım" listenize ekleyin
 
Aynı konudaki diğer kitaplar için tıklayın: Aynı kişilerin diğer kitapları için tıklayın:
 Bu kitaplara da bakın
Kürk Mantolu Madonna
Beraber Yürüdük Biz Bu Yıllarda
Konstantiniyye Oteli
Kayıtsızlık Şenliği
Trendeki Kız
Eyvallah
  - tiklayin - Bu sayfaya link ver Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2015. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: DERVİŞ VE ÖLÜM KİTABI

Antoloji.com
02.09.2015 21:54:18  #.234#
  » Şiir  » Kitap  » Etkinlikler  » Şarkı Sözleri  » Resim  » Forum  » Nedir  » Gruplar  » E-Kart  » Sinema  » Haber  » Bilgi Yarışması  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim   » Seçim  
[Hata Bildir]