Antoloji.com Şiir Kitap Nedir? c Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
 
 

Kitap Kişi

 Kitap Ana Sayfa
 Kitaplar
 Kişiler
 Konu Başlıkları
 Yayınevleri
 Kitaplarım
 Kitap İncelemeleri
 Okuyucu Görüşleri
 Kitap Tartışmaları
 Öne Çıkanlar
 Çok Satanlar
 Yeni Çıkanlar
 E-kitap
Eski ne nadir kitaplar
 Eski ve Nadir Kitaplar
 
Dört Güzeller Toprak, Su, Hava, Ateş


Yayın Evi: Kapı Yayınları;
Kategorisi: Edebiyat, Deneme - İnceleme
İstanbul, 2014-04, 10.baskı, 135x195, 370 sayfa, Türkçe, Karton kapak.
ISBN No: 9789944486699Okuyucunun kitaba verdiği puan:
8.6 (11 kişi)   
Bu kitaba kim kaç puan vermiş? Tıkla GÖR
18,00 TL
Satın almak için:
 

Eren.com.tr

  Kitap Adresi

Anasır-ı Erbaa "dört öğe", "dört element" demek. Biz ona "Dört Güzeller" dedik. Hani hepimizin bildiği toprak, su, hava ve ateş... (Terra, aqau, aer, ignis)... Yerkürenin galaksideki oluşumunu sağlayan dört unsur bunlar. Kimyada bir bütün veya bir yahni oluşturan şeylerden her biri. (...) Bilim ilerledikçe dört elementin sayısı her gün birkaç tane daha artıyor ve periyodik cetvelin listesi gittikçe uzuyor. Şimdilik bu sayı 121 olarak biliniyor. Ve biz artık elmasın bir tek elementten oluştuğunu, sofra tuzunun iki, şekerin üç element bileşimi olduğunu, cep telefonunun kırk element içerdiğini, insanın otuz elementten yaratıldığını acı gerçekler olarak biliyoruz. Dört element ise insanların hayatı yaşarken bir an olsun farkına varmadıkları bir detay gibi duruyor artık. Yine de, ne zaman bir kum tanesinde dünyayı görsek, ne zaman bir nisan yağmurunda ıslansak, ne zaman güzel bir müzik veya hoş bir koku duysak, ne vakit bir ocağın çıtırtısında hayallere dalsak, değil dünyayı, cenneti görmüş gibi oluyoruz. Bize o duyguyu veren işte o önemsemediğimiz dört öğedir. Gözünüz ister gökyüzüne ve yıldızlara, ister okyanusa veya yağmura, ister bir yangına veya ışığa, isterse bir ağaca veya mezara bakıyor olsun... Anasır her yerde bizi kuşatıyor, sarıp sarmalıyor. Şefkatli bir anne gibi... Bu kitabın içinde "Dört Güzeller"in kültür ve medeniyet boyutuyla tanışacaksınız. (Tanıtım Bülteninden)

4 okuyucu bu kitap için görüş bildirdi..

tüm görüşler >>

8
  Nuray Barman 29/4/2010 09:45

iskender pala yazar da beğenilmez mi, o akıcı ve zengin kelime dağarcığından oluşan kendine has anlatımı ile anlattığı şeylerin yaşamımızdaki önemi birleşince, ve bunlara ilaveten tarihin ihtişamlı ve göz alıcı devirleri ve olayları eklenince ortaya nefisokunası bir çalışma çıkıyor. tarihi sevdiren adam diyorum ben İskender Pala'ya. Bir de atıştırmalık tadındaki mini hikayeler romanıhayli estetik kılmış.
sizce, bu okuyucu görüşü yararlı mı? Evet | Hayır
 
8
  Eyup Gulum 1 20/2/2010 02:25

Farklı bakış açılarıyla bir bakıma, bahsedilen dört güzeli tarihi seyri içinde tanımlamayı hedefleyen İskender Pala aynı zamanda kitabı sempatik hikayelerle sıkıcı olmaktan kurtarmıştır.
Her ne kadar tasavvufi bir yaklaşım göze çarpsada, kısımlar hakkında söylenegelen hikayeler, bilimsel çıkarımlar, tarihi aktarımlar ve en önemlisi o fevkalade ilişkilendirmeler kitabın değerini ortaya koymaktadır.
Şiir konusuna hiç girmiyorum İ.Palanın üslubunu bilenler bu kitapta da şiire özellikle divan şiiri tasvirlerine bol bol rastlayacaklar.
sonuç; bana göre kitapta öne çıkan yaratılış gerçeği... başarılı bir çalışma teşekkürlerimizi sunuyoruz...

sizce, bu okuyucu görüşü yararlı mı? Evet | Hayır
 
9
  suveyda cinan 26/2/2009 22:59

Yazarın en sevdiğim kitaplarından biridir bu kitap.Okuduktan sonra toprak,hava,su,ateş... nasıl uyum içinde birbiriyle haşır neşir yaşayıp gidermiş diyor insan.Farklı açılardan bakmaya başlıyor insan artık ne toprak sadece toprak ne de su sadece su olarak kalıyor.Ben çok severek okudum herkesin de severek okuyacağına inanıyorum.
sizce, bu okuyucu görüşü yararlı mı? Evet | Hayır
 
7
  wewin 28/5/2008 11:20

Sayın İskender PALA 'nın anlamlı çalışmalarından biri henüz başladım. Çok farklı bakış açıları kazandıracağına eminim.
sizce, bu okuyucu görüşü yararlı mı? Evet | Hayır
 

tüm görüşler >>

 
Paylaşın
Bu kitap hakkındaki düşüncenizi yazın.
  Önerin
Kitabı arkadaşınıza önerin.
  Ekleyin
Kitabı "Kitaplarım" listenize ekleyin
 
Aynı konudaki diğer kitaplar için tıklayın: Aynı kişilerin diğer kitapları için tıklayın:
 Bu kitaplara da bakın
Kürk Mantolu Madonna
Beraber Yürüdük Biz Bu Yıllarda
Konstantiniyye Oteli
Kayıtsızlık Şenliği
Trendeki Kız
Eyvallah
  - tiklayin - Bu sayfaya link ver Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2015. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: DÖRT GÜZELLER TOPRAK, SU, HAVA, ATEŞ KİTABI

Antoloji.com
04.10.2015 15:39:46  #.234#
  » Şiir  » Kitap  » Etkinlikler  » Şarkı Sözleri  » Resim  » Forum  » Nedir  » Gruplar  » E-Kart  » Sinema  » Haber  » Bilgi Yarışması  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim   » Seçim  
[Hata Bildir]