Şiir KitapEtkinlikler Şarkı SözleriŞarkılar Antoloji.comResimAntoloji.comForumAntoloji.comNedir?Antoloji.comÜyelerAntoloji.comGruplarAntoloji.com Mesajlarım
 
 

Kitap Kişi

 Kitap Ana Sayfa
 Kitaplar
 Kişiler
 Konu Başlıkları
 Yayınevleri
 Kitaplarım
 Kitap İncelemeleri
 Okuyucu Görüşleri
 Kitap Tartışmaları
 Öne Çıkanlar
 Çok Satanlar
 Yeni Çıkanlar
 E-kitap
Eski ne nadir kitaplar
 Eski ve Nadir Kitaplar
 
Esir Şehrin İnsanları


Yayın Evi: İthaki Yayınları;
Kategorisi: Edebiyat
Edebiyat, Roman (Yerli)
Ocak 2005, 1. Baskı, 13.5x19.5, 464 sayfa, Türkçe.
ISBN No: 9752730760Okuyucunun kitaba verdiği puan:
9.3 (31 kişi)   
Bu kitaba kim kaç puan vermiş? Tıkla GÖR
0,19 TL
Satın almak için:
 

Eren.com.tr

  Kitap Adresi

'Esir Şehir Üçlemesi' edebiyatımızın güçlü ve klasikleşmiş ismi Kemal Tahir'in başyapıtlarındandır. Her büyük ve klasik yapıt gibi, bir ya da birden çok problematiği mükemmel bir biçimde işleyen bu nehir roman dizisinin ilk kitabı olan 'Esir Şehrin İnsanları'nda Kemal Tahir, Mütareke Dönemi Osmanlı aydınının ve İstanbul'unun destansı direnişinin ve mücadelesinin benzersiz bir fotoğrafını çekmektedir.

Kurtuluş Savaşı öncesinin anlatıldığı pek çok roman yazılmıştır kuşkusuz, ama hiçbiri bu denli edebi ve ölümsüz olamamıştır.

'Türkiye'yi, Türkleri sahiden tanımak isteyen yerli yabancı herkes Kemal Tahir'i okumak, anlamak zorundadır.'

Halit Refiğ


11 okuyucu bu kitap için görüş bildirdi..

tüm görüşler >>

7
  fundammm 25/6/2008 23:26

kemal tahir kitablnl çok begeniyorum ve arkdaslarln okumaslnl tavsiye ediyorum ve kitabl okudukça ve anladlkça bütün düsünceleri degisecektir özellikle kitap hakklnda SIKICI dierek düsüncesizliklik etmislerdir ve eger kemal tahir yasasaydl bu kitap hakklnda SIKICI diyen kisilere çok üzülürddü bence
sizce, bu okuyucu görüşü yararlı mı? Evet | Hayır
 
7
  fundammm 25/6/2008 23:15

kemal tahir en iyi romanclardan birisidir ve bu siteye bazl kaylt yapan arkadaslar çok SIKICI dierek kitap hakklnda hiç bir fikri yoktur ve kemal tahir hayatlnl ve yasamamlnl arastlrmaslnl tavsiye edrim
sizce, bu okuyucu görüşü yararlı mı? Evet | Hayır
 
10
  hfz sda 21/5/2008 02:35

bu kitap başta sıkıcı geliyordu çnkü konusunu bilmiordum. ama bi arkadaşım 8 cd den oluşan 7.5 saatlk bu romanın filmini werdi we filmi izledikten snra zamanın geçtiğini bile anlamadım. oysa kitabi zorunlu olarak okumam gerektiğinde -çnkü sinaw olcaktık- aklıma tek kelimesi girmiordu. gerçkten çok güzel bir anlatım.
sizce, bu okuyucu görüşü yararlı mı? Evet | Hayır
 
7
  libertas 23/12/2006 20:52

Öncelikle kemal tahir bir türk romancısı ama burdaki 'türk' ifadesi yalnızca bir vatandaşlık bağını işaret etmiyor yani kemal tahir bu coğrafyanın toplumsal sorunlarını tarihsel bir perspektiften işlediği romanlarında bu coğrafyaya, 'bu topluma özgü' bir anlayış, bir roman dili, anlatım tarzından hareket etmektedir. yani kısaca kemal tahir, klasik batı romanında olduğu gibi bireyin dramını işlemekle yetinmez, toplumu bir bütün halinde romanın kahramanı haline getirerek,esas olarak toplumsal sorunları roman içerisinde işleme amacı güder. yani siz bir kişi etrafında dönen hikayenin aslında bir toplumsal sorunun parçası şeklinde varolduğunu farkedersiniz.çünkü bizde birey cemaat içinde, toplum içinde varolmaktadır.bu üslup farkının kökenindeyse kemal tahirin bizim gibi doğu toplumlarının, batının sınıf çatışmasından,feodaliteden kapitalizme giden yolundan geçmeyen toplumların, batı toplumlarından farklılığı anlayışı yatmaktadır.kemal tahire göre biz bir doğu toplumuyuz ve batıdan toplum yapısı olarak kesinlikle farklıyız. özellikle devletin, ekonomik örgütlenmeyi kontrolü ve toplum üzerindeki hükmedici konumu açısından.burda marksın 'asya tipi toplum' modelinden faydalanmaktadır. özetle kemal tahir romanlarında bu toplumun sorunlarına 'yerli ve özgün' bir bakışla ele alırken, üslup açısından da batının klasik roman tarzını aşmayı denemiş örneğin batı romanının çıkış noktasını oluşturan toplumdan soyutlanmış, yalnız bireyin dramını işlemek yerine toplumsal sorunları yoğun biçimde kullanarak bu anlayış çerçevesinde varolan bir birey kurgusundan hareket etmiştir.yani toplumun sorunları ve cemaatçi-kollektif yapı içerisnde varolan bireyleri anlatmıştır.
roman 1. dünya savaşı ertesi, milli mücadele dönemi istanbulunda geçiyor.imparatorluğun başkenti artık bi 'esir şehir'dir. babası eski bir Osmanlı paşası olan Kamil de ailesiyle beraber uzun süre kaldığı avrupadan istanbula dönmüştür. kamil avrupayı, avrupalıyı tanımaktadır.hümanist batının aslında ne kadar bencil ve kıyıcı olduğunu bilmektedir ve işgal kuvvetlerinin biran evvel gönderilmeleri için elinden geleni yapmayı hesaplamaktadır. bu, ona göre her namuslu insanın yerine getireceği bir görevdir çünkü avrupalıya tutsak olmak millet olarak ölüm fermanımızı da imzalamak anlamına gelmektedir. bu mücadelede tarafsız olmak gibi bir seçenek de yoktur ya işgalcilerin yanında yer alıp,çanak yalayıcılığı yapacak ya da herşeyi göze alıp onlara karşı mücadele edecektir. bu düşüncelerle istanbula gelen kamilin etrafında gördüğü manzara ise hiç de iç açıcı olmaz. özellikle yakın çevresi akrabaları ingilizlerle dostluklar kurmakta, menfaatleri çerçevesinde hareket ederek ortak iş yapmaktadırlar. karısı da dahil tüm çevresi ingilizlere karşı gelmek yerine onlara yaranmaya çalışmanın daha faydalı olacağını düşünmektedirler. ayrıca halkın büyük bir kısmı da hilafet ve padişahın da etkisiyle işgale karşı tepkisizdir. bu ortam içerisinde kamil inançları doğru bildikleriyle çevresi ailesi arasında çelişkiye düşmektedir. ailesini de tehlikeye atmış olabileceği düşüncesi, onlara rahat bir yaşam kurma düşüncesi onu sık sık gelgitlere sürüklemektedir ama kamil her durumda haklı bildiği güçsüzün yanında saf tutmuştur.ailesini kaybetmek, özgürlüğünü kaybetmek pahasına da olsa. onun kişisel özgürlüğünü kaybetmesi belki de kızının özgür bir ülkede yaşamasını sağlayacaktır diye düşünmektedir. kamil miletini, devletini sevmektedir ama bu göstermelik, sovenist bir milliyetçilik değildir. milletini sever çünkü o, kendisine aittir. başkasına geçerse bir daha sahip olamayacağı bir şeyi kaybetmiş olacaktır.

sizce, bu okuyucu görüşü yararlı mı? Evet | Hayır
 
1
  rnp4 4/11/2006 11:14

kitp bana çok sıkıcı geldi.okumak zorundayım çünkü sınavda çıkacak.ama neyin ne olduğunu bilmediğim için kitaptan hiçbirşey anlamadım.kitapların özetleri yok mu bu sitede yaw? ? ?
sizce, bu okuyucu görüşü yararlı mı? Evet | Hayır
 
10
  oytun_ozan 15/10/2006 13:36

kitabı daha yeni okumaya basladım ve benı gercekten etkılemeyı basardı.benı bu kadar etkılemesının sebeplerınden bır tansı belkı de uzun zamandır kıtap okumanın verdıgı haza hasret kalmamdır ama ben ınanıyorum kı kemal tahir cok usta bır yazar.bunu daha ılk sayfalardan anlamaya baslıyorsun.su cılgın turklerden sonra benı etkıleyecege benzeyen bır kıtap herkese tavsıye ederım umarım benım gıbı sınava hazırlanan arkadaslara sıkıntılı pazar gunlerını guzellestırıcı etkısı olur
sizce, bu okuyucu görüşü yararlı mı? Evet | Hayır
 
8
  naz.bjk 1/10/2006 20:57

aldıgım bılgıler dogrultuusnda okumayı dusundugum bı kıtap,bu sene tm sectım ve ılk unıtemz tarıh-edebıyat ılskısı ve bu seklde kıtapları cok ıslıoruz ama ben ılk olarak osamnlı devletı kurulusu nu anltan tarık bugranın osmancık eserınden baska bole bı kıtap daha oldugunu duyudum
sizce, bu okuyucu görüşü yararlı mı? Evet | Hayır
 
8
  _ozge___ 27/9/2006 21:09

sayın ödevi olan gülcin arkadaşım yukarda da yazdığı gibi kitap kurtuluş savaşı öncesi yaşananlardan bahsediyor. benim de ödevim aynı da..
sizce, bu okuyucu görüşü yararlı mı? Evet | Hayır
 
9
  ayşesko 31/8/2006 12:40

herkesin hayatının bir döneminde okuması gereken bir kitap. zaten kemal tahir in herhangi bir kitabını okumayan biri ben okurum demesin. kamil harika. her genç kız ona aşık olur. zaten kemal tahir de aşık olunsun diye yazmış onu. hele bir de içinden çok çok küfür etmek isteği gelip de küfür bilmediği için ağzında bir kaç kelime gevelediği sahnede onu öpüp ona sarılmak istemiştim.
sizce, bu okuyucu görüşü yararlı mı? Evet | Hayır
 
10
  Arzutmr 24/10/2005 23:26

Kemal Tahir mütareke döneminde işgal altındaki İstanbul'da Osmanlı aydınının işgale karşı direnişini
çok etkileyici bir dille anlatmış. Okuyucuyu alıp o döneme götürüyor.Okuyucunun kimi zaman kızarak,kimi zaman gurur duyarak,kimi zaman da gözleri dolu bir şekilde okumasını sağlayacak kadar büyülü bir dile sahip.O döneme ait zaman zaman unutulan bazı garçekleri tekrar düşünmeye sevk ediyor.

sizce, bu okuyucu görüşü yararlı mı? Evet | Hayır
 

tüm görüşler >>

 
Paylaşın
Bu kitap hakkındaki düşüncenizi yazın.
  Önerin
Kitabı arkadaşınıza önerin.
  Ekleyin
Kitabı "Kitaplarım" listenize ekleyin
 
Aynı konudaki diğer kitaplar için tıklayın: Aynı kişilerin diğer kitapları için tıklayın:
 Bu kitaplara da bakın
Fareler ve İnsanlar
Beyaz Diş
Dokuzuncu Hariciye Koğuşu
Küçük Ağa
Sinekli Bakkal
Ayaşlı İle Kiracıları
  - tiklayin - Bu sayfaya link ver Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2015. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: ESİR ŞEHRİN İNSANLARI KİTABI

Antoloji.com
31.01.2015 18:05:44  #.234#
  » Şiir  » Kitap  » Etkinlikler  » Şarkı Sözleri  » Resim  » Forum  » Nedir  » Gruplar  » E-Kart  » Sinema  » Haber  » Bilgi Yarışması  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim   » Seçim  
[Hata Bildir]