Antoloji.com Şiir Kitap Nedir? c Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
 
 

Kitap Kişi

 Kitap Ana Sayfa
 Kitaplar
 Kişiler
 Konu Başlıkları
 Yayınevleri
 Kitaplarım
 Kitap İncelemeleri
 Okuyucu Görüşleri
 Kitap Tartışmaları
 Öne Çıkanlar
 Çok Satanlar
 Yeni Çıkanlar
 E-kitap
Eski ne nadir kitaplar
 Eski ve Nadir Kitaplar
 
Fareler ve İnsanlar

; Çeviren:
Yayın Evi: Öteki Yayınevi;
Kategorisi: Edebiyat, İngiliz ve Amerikan Edebiyatı, Roman, Hikaye, Şiir, Denemeler
Ankara, 1996, 13.5 x 19.5 cm, 144 sayfa, Türkçe.
ISBN No: 9758012436Okuyucunun kitaba verdiği puan:
9.0 (113 kişi)   
Bu kitaba kim kaç puan vermiş? Tıkla GÖR
Satın almak için:
 

Eren.com.tr

  Kitap Adresi

FARELER VE İNSANLAR, hoşuna giden her şeyi dokunarak sevmekten başka 'kusuru' olmayan bir 'divane' ve onun tek dostu, koruyucusu, ile Amerikan taşrasında yaşadıkları insanlık serüveni.

İçgüdülerini yenemeyen, saf, çocuksu bir yoksul ile ekmeğini kazanmaya çalışırken arkadaşının kaderini paylaşmayı, başka türlü bir yaşama yeğleyen insanın öyküsü. Yayımlandığı yıldan bu yana tüm dünyanın severek okuduğu Fareler ve İnsanlar, Amerikan gerçekçi edebiyatının önde gelen yazarı John Steinbeck'in başyapıtı.

Tiyatro ve sinemaya defalarca uyarlanan bu romanda, Steinbeck'in çocuk kadar masum, saf, divane kahramanı ile her yanından şiddet fışkıran toplumun kuralları arasındaki çatışmada, çıplak gerçeği yansıtmadaki ustalığı, yazara dünyanın tüm okurlarının hayranlığını kazandırdı. Yazarın aldığı Nobel Ödülü, hayranlığın nedeni değil, yalnızca sonucuydu. (Arka Kapak)


51 okuyucu bu kitap için görüş bildirdi..

tüm görüşler >>

9
  Merve Uzun 2 24/11/2013 20:45

Tek nefeste okuyup bitirilmeli diyorum..
sizce, bu okuyucu görüşü yararlı mı? Evet | Hayır
 
10
  Furkan Dündar 1 9/2/2013 23:48

O zamanlarda yazılmış en güzel kitaplardan biridir
sizce, bu okuyucu görüşü yararlı mı? Evet | Hayır
 
10
  İlksen Bahşi 7/2/2013 11:44

Fare sonuçta zararlıdır. Çoğunluğu insan olan bir dünyada yaşayan fare kimine göre zararlı, kimine göre sevimlidir. Fareleri konu alan çizgi filmler yapılıp, kitaplar yazılmıştır. Aslında ben burda konuyu fareleri tartışmak üzere açmadım. Ben birkaç gün önce John Steinbeck'İn yazdığı Fareler ve İnsanlar' ı okudum. Bu kitap daha sonra yazara Nobel Ödülü kazandırmıştır. Anladığımı, anladığım kadarıyla aktaracağım. Lennie ve George akraba olup; George geri- zekalı olan Lennie'ye bakmak için teyzesine söz vermiştir. İkisi birlikte bu çiftlik senin, obür çiftlik benim deyip gezip çalışırlar. Bir yerde sabit çalışmamalarının nedeni, Lennie'nin normal görünüşünün ardında yatan, geri davranışlarıydı. Örneğin fare gibi yumuşak şeylere düşkün olan Lennie sonra severken onların kafalarını kopartıyordu.Bundan usanan George Lennie'den kurtulmak istiyor, ama bir okadar iyi vicdan ile kötü vicdan arasında sıkışıp kalıyor.Lennie'nin kendisine ayak bağı olduğunun farkında, ne yazık ki teyzesine verdiği sözü hatırlıyor. Sonra kovsa Lennie bir başına ne yapar, ne yer, ne içer...Bir gün patronun yeni evli olan oğlunun genç güzel karısı, yumuşak olan saçlarını Lennie' nin eline verince; Lennie işi ileri götürerek kadıncağızın kafasını kopartıyor. Olaylar hemencecik küçük çiftlikte duyuluyor. Sonra George 'nin çiftlikte tekrar çalışma vaadiyle Lennie' yi silahla öldürmesiyle son buluyor.
sizce, bu okuyucu görüşü yararlı mı? Evet | Hayır
 
9
  Arctasarım Arctasarım 16/1/2013 21:05

Fareler ve insanlar romanını 15 Ocak 2013 tarihinde devrettim

Kitap ilk kez 1937 yılında yayımlanmış ve 76. yıldır, dünyada hâlâ ilgiyle okunabiliyor.

Bu kitap neden klasikler arasında yer aldığını, kendimce cevaplamaya çalıştım.

Yazar, insanları ve toplumu, oldukça sade dille anlatabilmiş. Zamanın, değerlerini, ön yargılarını, özürlülere yaklaşımı, ırkçılığı anlatmaya çalışmış.

Bana göre, pek çok konuyu, bu küçücük kitaba sığdırabilmiş; dostluk,ırkçılık, ayrımcılık, cehalet,önyargı, umutlar, gerilim, nefret, cinsiyetçilik, aksiyon...

Fareler ve İnsanlar romanı, iki ana kahramanı George ve Lennie arasındaki dostluğu ve ortak rüyası üzerine kurulmuştur.
Bu iki adam çok çok farklı, fakat yoksul ve yalnız insanlarla dolu bu dünyada birbirlerine dayanak olmuşlardır.

Dostluk aslında ne kadar ileri gidebilir? Ben bu sorunun cevabını bulmaya çalıştım kitabı okurken.

Bir soru daha sordum kendime; Gerçek dostluklar var mı?

Elbette ki insan sosyal bir varlıktır ve toplum içinde yaşar, pek çok arkadaşı olur, ama ben öylesine arkadaşlıklardan söz etmiyorum.

Bir bakıma, Fareler ve İnsanlar umutsuz bir romandır. Kitap, iki insanın, iki dostun küçük ve harika rüyasını konu ediyor ve sonra rüyayı ulaşılamaz kılıyor.

Yine de, rüya gerçek olamasa bile, Steinbeck iyimser bir mesaj veriyor, ben öyle hissettim. George ve Lennie hayallerini gerçekleştirmeseler bile, onların dostlukları, insan yabancılaşmasının, parlayan bir örneği. Belki de Steinbeck, böylesine, ölümüne, bir dostluğa özlem duymuştu...Kim bilir?

Fareler ve insanlar, roman ismini, Robert Burns şiirinden aldığını öğrendim. 'En iyi planları, farelerin ve insanların, sıkça ters gider...' Hep merak etmişimdir, neden Yazar romanına böyle isim koymuş diye…Öğrendim.

Bu novellayı okurken, bir şeyi daha merak ettim...Neden Lennie böyle bir karakter? Saf, çocuksu ve eksik, rol yapmayı beceremeyen, olduğu gibi...
Ancak böyle birisiyle mi gerçek dostluk kurulabilir? Rol yapamayan birisiyle…Bana kalırsa, hayatta pek çok 'dost', sadece dost gibi görünür, iyi oynanmış roller var gerçekte...Ya da bana öyle geliyor...

Fareler ve İnsanlar romanı, çok güzel doğa manzarası anlatarak başlıyor, okurken bayıldım. Bu küçücük romanı, ilk satırlarıyla birlikte, tamamını keyif alarak okudum. Zaman zaman tebessüm ettim, zaman zaman iki dostun hayallerine daldım…

Neden bilmiyorum, konu olarak hiç benzemiyor, ama, Fareler ve İnsanlar, bana, HARAÇ – Füruzan, kısa romanını hatırlattı.

Hüzünlü hikayeler, okurun hafızasında, daha kalıcı yer edindikleri bir gerçek…

sizce, bu okuyucu görüşü yararlı mı? Evet | Hayır
 
10
  Mert Akın İnsel 1/2/2012 22:43

Okumaya başlamak için en iyi kitap. Söylenecek hiç bir kusur yok. Her şey çok doğal, duygular çok gerçekçi.
sizce, bu okuyucu görüşü yararlı mı? Evet | Hayır
 
9
  Fatih Akman 7/1/2012 01:48

Zekaları denk olmasa da masum hayalleri olan iki dostun gerçekten duygu dolu hikayesi.... Steinbeck ten yine ezilmiş insanların dünyasından duygu sağanağı. Bu kitabı beğenenler Gazap üzümlerini de okusunlar....
sizce, bu okuyucu görüşü yararlı mı? Evet | Hayır
 
9
  ambivilans 19/11/2011 15:03

böyle bir dostluk olamaz tıpkı günümüzde ki ilişkiler gibi çıkar üstüne kurulu ne elde edersem kardır anlayışı içinde bir karakter güzel ve etkiliyeci bence
sizce, bu okuyucu görüşü yararlı mı? Evet | Hayır
 
10
  Kitap Aşığı 14/11/2011 12:38

dostluğun satışını gözler önüne koyan bi kitap
sizce, bu okuyucu görüşü yararlı mı? Evet | Hayır
 
8
  Tuğba Cc 17/9/2011 23:46

'Fareler ve İnsanlar'da; iyi kalpli zihinsel engelli Lennie ile onu daima koruyup kollayan arkadaşı George'un muhteşem dostluğu anlatılıyor. Kitabın sonu çok hüzünlü bitiyor.. John Steinbeck'in emeğine sağlık..
sizce, bu okuyucu görüşü yararlı mı? Evet | Hayır
 
8
  Yitikler Sokağı 10/5/2011 13:04

Hayallerimi anlatır;

'…Kocaman bir sebze bahçemiz olacak, bir tavşan kümesimiz ve tavuklarımız da. Kışın yağmur yağdığında işi gücü boş verip sobayı yakacağız, sonra bir güzel karşısına kurulup çatıya vuran yağmur damlalarını dinleyeceğiz...'

sizce, bu okuyucu görüşü yararlı mı? Evet | Hayır
 

tüm görüşler >>

 
Paylaşın
Bu kitap hakkındaki düşüncenizi yazın.
  Önerin
Kitabı arkadaşınıza önerin.
  Ekleyin
Kitabı "Kitaplarım" listenize ekleyin
 
Aynı konudaki diğer kitaplar için tıklayın: Aynı kişilerin diğer kitapları için tıklayın:
 Bu kitaplara da bakın
Kürk Mantolu Madonna
Beraber Yürüdük Biz Bu Yıllarda
Konstantiniyye Oteli
Kayıtsızlık Şenliği
Trendeki Kız
Eyvallah
  - tiklayin - Bu sayfaya link ver Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2015. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: FARELER VE İNSANLAR KİTABI

Antoloji.com
04.09.2015 23:55:10  #.234#
  » Şiir  » Kitap  » Etkinlikler  » Şarkı Sözleri  » Resim  » Forum  » Nedir  » Gruplar  » E-Kart  » Sinema  » Haber  » Bilgi Yarışması  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim   » Seçim  
[Hata Bildir]