Antoloji.com Şiir Kitap Nedir? c Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
 
 

Kitap Kişi

 Kitap Ana Sayfa
 Kitaplar
 Kişiler
 Konu Başlıkları
 Yayınevleri
 Kitaplarım
 Kitap İncelemeleri
 Okuyucu Görüşleri
 Kitap Tartışmaları
 Öne Çıkanlar
 Çok Satanlar
 Yeni Çıkanlar
 E-kitap
Eski ne nadir kitaplar
 Eski ve Nadir Kitaplar
 
Farsça Cümle Bilgisi


Yayın Evi: Fenomen Yayıncılık;
Kategorisi: Dil ve Dilbilim, Dilbilim
Erzurum, 2009-02, 2.baskı, 165-240, 301 sayfa, Türkçe, Karton.
ISBN No: 9789759893231Okuyucunun kitaba verdiği puan:
5.0 (1 kişi)   
Bu kitaba kim kaç puan vermiş? Tıkla GÖR
30,00 TL
Satın almak için:
 

Eren.com.tr

  Kitap Adresi

Elinizdeki "Farsça Cümle Bilgisi" adlı eser kaleme alınırken üniversitelerimizin "Fars Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalları", Farsça'nın seçmeli ders olarak okutulduğu "Türk Dili ve Edebiyatı" ve "Tarih" bölümleriyle "İlahiyat Fakülteleri"nde lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde öğrenim gören öğrenciler ile Farsçaya ilgi duyan çevrelerin bu alandaki ihtiyaçları göz önünde bulunduruldu. Bu kitap hazırlanırken, zengin içeriği ve ayrıntılı açıklamalarıyla şimdiye kadar bu dalda kaleme alınmış eserlerin en önemlisi olarak kabul edilen ünlü dilbilim uzmanı Ahmed-i Şifai'nin, Mebani-yi İlmi-yi Destur-i Zeban-i Farsi adlı çalışması temel kaynak olarak kullanıldı. İkinci olarak Hasan Mahmutzade'nin, Farsça basit cümleler konusunda çok değerli bilgilere yer veren, "Fars Dilinin sade Cümle Sentaksısı" adlı eserinden önemli ölçüde yararlanıldı. Bunların dışında en çok başvurulan kaynaklar arasında; İranlı dilbilimcilerden Hasan-i Enveri ile Hasan Ahmedi-yi Givi'nin birlikte hazırladıkları Destur-i Zeban-i Farsi adlı eser başta olmak üzere bibliyografyada verilen diğer eserler yer almaktadır. Bu kitapta, bütün bölümlerde Farsça dilbilgisi terimlerinin Türkçe karşılıkları da verilerek konuların daha kolay anlaşılmasına ortam hazırlandı. Bu konudaki alt yapıyı oluşturmak için de daha çok Türkçe sözdizimi konu alan Hikmet Dizdaroğlu'nun, Tümcebilgisi ile Haydar Ediskun'un, Türkçe Dilbilgisi adlı eserlerine başvuruldu. Her bölümde cümle türleriyle ilgili tanımlamalar ve açıklamaların ardından klasik ve modern Farsça metinlerin taranması yoluyla seçilen örnek cümleler sıralandı, yine her konunun sonunda "Örnekler" başlığı altında o konuyla ilgili örneklere yer verildi. Farsça Cümle Bilgisi adlı bu kitap, beş bölümden oluşmakta ve bu bölümlerde sırasıyla şu konular ele alınmaktadır: Birinci bölüm: Cümle, cümlenin tanımı ve özellikleri. İkinci bölüm: Cümlenin öğeleri. Üçüncü bölüm: Cümle türleri. Dördüncü bölüm: Basit cümleler ve türleri. Beşinci bölüm: Bileşik cümleler ve türleri. (Tanıtım Bülteninden)

 
Paylaşın
Bu kitap hakkındaki düşüncenizi yazın.
  Önerin
Kitabı arkadaşınıza önerin.
  Ekleyin
Kitabı "Kitaplarım" listenize ekleyin
 
Aynı konudaki diğer kitaplar için tıklayın: Aynı kişilerin diğer kitapları için tıklayın:
 Bu kitaplara da bakın
Kürk Mantolu Madonna
Beraber Yürüdük Biz Bu Yıllarda
Kayıtsızlık Şenliği
Konstantiniyye Oteli
Trendeki Kız
Eyvallah
  - tiklayin - Bu sayfaya link ver Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2015. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: FARSÇA CÜMLE BİLGİSİ KİTABI

Antoloji.com
30.08.2015 12:45:50  #.234#
  » Şiir  » Kitap  » Etkinlikler  » Şarkı Sözleri  » Resim  » Forum  » Nedir  » Gruplar  » E-Kart  » Sinema  » Haber  » Bilgi Yarışması  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim   » Seçim  
[Hata Bildir]