Antoloji.com Şiir Kitap Nedir? c Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
 
 

Kitap Kişi

 Kitap Ana Sayfa
 Kitaplar
 Kişiler
 Konu Başlıkları
 Yayınevleri
 Kitaplarım
 Kitap İncelemeleri
 Okuyucu Görüşleri
 Kitap Tartışmaları
 Öne Çıkanlar
 Çok Satanlar
 Yeni Çıkanlar
 E-kitap
Eski ne nadir kitaplar
 Eski ve Nadir Kitaplar
 
Gün Olur Asra Bedel

; Çeviren:
Yayın Evi: Ötüken Neşriyat;
Kategorisi: Edebiyat
2015-04, 39.baskı, 120x195, 426 sayfa, Türkçe, Karton kapak.
ISBN No: 9789754370539Okuyucunun kitaba verdiği puan:
9.0 (27 kişi)   
Bu kitaba kim kaç puan vermiş? Tıkla GÖR
14,00 TL
Satın almak için:
 

Eren.com.tr

  Kitap Adresi

"Cengiz Aytmatov'un bütün dünyada geniş yankılar uyandıran bu romanı, yürek paralayan, tüyler ürperten bir haykırıştır. Fakat umutsuz bir çırpınış değil, aynı zamanda tutsaklığa karşı bir meydan okuyuştur... Romanın kahramanı Yedigey Cangeldin, cepheden döndükten sonra, Kazak bozkırlarında küçük bir aktarma istasyonunda çalışmaya başlar. Burada tanık olduğu ve uzak geçmişine çağrışım yapan olaylar, gerçekte bir siyasi rejimin gümbür gümbür çöküşünün nedenleridir. Aytmatov, kaçınılmaz olan bu çöküşü eserleriyle hızlandıran yazarların basında gelir. Yedigey, ölen emekdar arkadaşı Kazangap'ın cenazesini mezarına götürürken, kendisinin ve milletinin geçmişim, acı-tatlı, düşündürücü yanlarıyla bir bir gözlerinin önünden geçirir. O gün 'asra bedel bir gün olur' onun için. Sevdikleri kişinin cenazesini Nayman'ların kutsal mezarlığına götürdükleri zaman, orada bir uzay üssünün kurulmuş olduğunu görürler ve cenazenin gömülmesine izin verilmez. Öte yandan, Rus-Amerikan ortak araştırması sonunda kozmonotlar, uygarlık düzeyi Dünyanınkinden çok daha yüksek bir gezegen keşfederler. Bu gezegende yaşayanlar dünyalılarla ilişki kurmak isterler. Fakat daha yüksek bir uygarlığı, daha iyi bir yönetimi kendileri için zararlı gören dünyalı yöneticiler bu isteği reddederler. Kurgu-bilime dayanan bu bölüm, eseri asla bir kurgu-bilim romanı haline getirmez. Yazar bu eserinde, geçmişi, bugünü ve yarını bir arada gözler önüne sermek ustalığını gösterir... Romanda derin ve temiz aşklar, efsane ve masallar, KGB'nin acımasız uygulamaları, okuru heyecandan heyecana sürükler. Aytmatov, o eşsiz anlatım gücü ile ""insanlarımızı mankurt olmaktan kurtaralım"" mesajını vermektedir. Nedir mankurt? Bunu romanda anlatılan bir Nayman efsanesinden öğreniyoruz: Juan-Juan\'lar, tutsak ettikleri genç savaşçılara, akıl almaz bir işkence usulü ile geçmişlerini unuttururlar. Geçmişini unutan tutsak, artık bir 'mankurt'tur. Anasını babasını, çocuklarını bile tanımaz. Yeni efendisinin emriyle ve ona yaranmak için öz anasını öldürmekten çekinmez.. Bu kadar da değil... Aytmatov, birbirinden ilginç ve sürükleyici konuları bütünleştirerek sunmasını en iyi bilen yazardır..." (Tanıtım Bülteninden)

11 okuyucu bu kitap için görüş bildirdi..

tüm görüşler >>

9
  Feride Turan 6/9/2011 00:59

“İnsanlarımızı Mankurt Olmaktan Kurtaralım”
Bu roman tüyler ürperten bir çığlıktır; aciz olmayan, tutsaklığa karşı meydan okuyan bir çığlıktır ki yürekleri dağlar. Aytmatov bu romanında “insanlarımızı mankurt olmaktan kurtaralım.” mesajını veriyor. Peki “mankurt” kime denir? Romanı okuyunca bu sorunun cevabını alacaksınız; ama biz yine de kısaca açıklayalım: Akla gelmez işkencelerle geçmişi unutturulan tutsaktır ki anasını, babasını, çocuklarını bile tanımaz. Yeni efendisinin emriyle ve ona yaranmak için öz anasını öldürmekten çekinmez. Nitekim romanımızın kahramanı Coloman, efendisinin emriyle öz annesini öldürür ve vicdan azabı bile duymaz; ama daha sonraları bu kavram, bedeniyle ve ruhuyla karşı tarafın buyruğu altına girmiş, kendi değerlerine, ailesine ihanet edenlerin ortak adı olmuştur.
Bu romanda aşklar, efsaneler, masallar; insanları kişiliksiz ve kimliksiz kılan, millî benliğinden yoksun bırakan rejimlerin baskıcı uygulamaları iç içedir. Tıpkı “Kopar Zincirlerini Gülsarı” romanında olduğu gibi yazar bu eserde de komünist sistemi eleştirmekte, hürriyetsizliğin insanı insanlıktan çıkardığını anlatmaktadır.

sizce, bu okuyucu görüşü yararlı mı? Evet | Hayır
 
9
  Uğur Aydoğan 11/11/2010 21:26

Bazı bölümleri fazla uzatması dışinda güzel ve etkileyici bir kitap.Ana düşüncesi açısından okunması gerektiğini düşünüyorum.MANKURT OLMAYALIM.
sizce, bu okuyucu görüşü yararlı mı? Evet | Hayır
 
10
  Seyhan Doğan 2 4/5/2010 19:32

Kitabı okumaya başladığım andan itibaren elimden düşüremedim. Yazar bu eserini çeşitli efsanelerle süslemiş. Bu da kitaba ayrı bir güzellik katmış. Dili sade, son derece akıcı bir kitap. Kitapta tam açığa kavuşturulmayan bazı noktalar var. Bunlar da Cengiz Hana Küsen Bulut kibında tamamlanmış. Herkese tavsiye ederim son derece harika bir eser.
sizce, bu okuyucu görüşü yararlı mı? Evet | Hayır
 
10
  Berrak Su 2 27/2/2010 02:42

aytmatov'un muhteşem bir romanı daha. yazar bir günlük yolculuğu efsaneler ve anılarıyla asırlr yayıyor ve okumaya doyamayacağımız bir eser çıkıyor ortaya. mutlaka okunması gereken bir başucu kitabı.
sizce, bu okuyucu görüşü yararlı mı? Evet | Hayır
 
9
  hatunca 12/2/2009 17:09

kitabın ilk 50 sayfasını okudum ama çok sıkıldım zorla okudum ama kararlıyım devam edicem..
sizce, bu okuyucu görüşü yararlı mı? Evet | Hayır
 
10
  Yakaoğlu 10/8/2008 12:53

Cengiz Aytmatov' un adını biliyordum ama hiç bir eserini okumamıştım. Yakın zaman önce vefat ettiğini biliyorum. Bu vesile ile bir kitabını edinip okuma fırsatım oldu.
Okuduğum kitabı 'GÜN OLUR ASRA BEDEL' adlı eseri idi. Geçtiğimiz temmuz ayı içerisinde okuduğum kitapların en güzeli ve en sürükleyici olanı idi. Kitabı bitirene kadar elimden bırakamadım.
Hani bir şeyin değerini göstermek için 'on numara' diye bir söz kullanırız ya. Aynen öyle on numara bir kitap. Okumayanlara tavsiye ederim. Okusunlar.
Çok büyük bir düşünce emeği verilmiş bu kitap meydana getirilirken. Verilen emeği ayakta alkışlıyorum.

sizce, bu okuyucu görüşü yararlı mı? Evet | Hayır
 
10
  Tascaynar 1/2/2008 14:26

Kitap okuma alışkanlığım bu kitapta başladı gerçekten..

çok güzel bi kitap tek bir konu yok her zamanki gibi bir efsane var juan juanların yaptıkları oğlu mankurt olan nayman ananın çaresizliği

teknolojide var Orman Göğüslüler

tabii ki Yedigey ve diğerleri

Cengiz Aytmatov'un en sevdiğim kitabı bu kitap bi daha bi daha okurum çünkü ilk okuduğum kitabı ve en iyi kitabına rastlamışım okuyunca

sizce, bu okuyucu görüşü yararlı mı? Evet | Hayır
 
7
  the number 23 18/12/2007 19:30

kitabı bugün aldımve 3. bölüme geldim.(50 sayfa civarı) ama pek bişey anlamaım ve pek sarmadı ama devam edeceğim
sizce, bu okuyucu görüşü yararlı mı? Evet | Hayır
 
7
  053423 16/12/2007 23:06

kitap başta sarmayabilir ama konu olarak anlam bütünlüğü siz devam ettikçe sağlanıyor ve bir süre sonra bir Cengiz Aytmatov klasiği olarak çok büyük bir duygusal manaya kavuşuyor.Tıpkı yaşayan bir insan gibi.Ama ben daha önce C. Aytmatov'un 'Beyaz Gemi' ve 'Elveda Gülsarı' kitaplarını öneririm.'Sultanmurat''ta güzel tabiki.
sizce, bu okuyucu görüşü yararlı mı? Evet | Hayır
 
10
  dielife 25/11/2007 16:01

dün, bügün, yarın esas mesele bu
çok yönlü bi kitap, yazarın en harika....kitabı
biraz drama biraz bilimkurgu..
juan juanlar nayman ana mankurtlar diğer tarafta ormangöğüslüler........
kitap okuma alışkanlığım bu kitapla başladı diyebilirim

sizce, bu okuyucu görüşü yararlı mı? Evet | Hayır
 

tüm görüşler >>

 
Paylaşın
Bu kitap hakkındaki düşüncenizi yazın.
  Önerin
Kitabı arkadaşınıza önerin.
  Ekleyin
Kitabı "Kitaplarım" listenize ekleyin
 
Aynı konudaki diğer kitaplar için tıklayın: Aynı kişilerin diğer kitapları için tıklayın:
 Bu kitaplara da bakın
Kürk Mantolu Madonna
Beraber Yürüdük Biz Bu Yıllarda
Konstantiniyye Oteli
Kayıtsızlık Şenliği
Trendeki Kız
Eyvallah
  - tiklayin - Bu sayfaya link ver Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2015. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: GÜN OLUR ASRA BEDEL KİTABI

Antoloji.com
31.08.2015 07:40:39  #.234#
  » Şiir  » Kitap  » Etkinlikler  » Şarkı Sözleri  » Resim  » Forum  » Nedir  » Gruplar  » E-Kart  » Sinema  » Haber  » Bilgi Yarışması  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim   » Seçim  
[Hata Bildir]