Antoloji.com Şiir Kitap Nedir? c Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
 
 

Kitap Kişi

 Kitap Ana Sayfa
 Kitaplar
 Kişiler
 Konu Başlıkları
 Yayınevleri
 Kitaplarım
 Kitap İncelemeleri
 Okuyucu Görüşleri
 Kitap Tartışmaları
 Öne Çıkanlar
 Çok Satanlar
 Yeni Çıkanlar
 E-kitap
Eski ne nadir kitaplar
 Eski ve Nadir Kitaplar
 
Haliç'te Yaşayan Simonlar : Dün Devlet, Bugün Cemaat


Yayın Evi: Angora Kitapları;
Kategorisi: Sosyoloji ve Toplum Bilimleri, İstihbarat ve Casusluk
İstanbul, 2010, 14x21, 608 sayfa, Türkçe, Karton kapak.
ISBN No: 9789752870758Okuyucunun kitaba verdiği puan:
7.7 (96 kişi)   
Bu kitaba kim kaç puan vermiş? Tıkla GÖR
25,00 TL
Satın almak için:
 

Eren.com.tr

  Kitap Adresi

Emniyet Teşkilatının efsanevi ismi, Susurluk sürecinde cesur duruşuyla gerçek bir kanun adamı tavrı gösteren Hanefi Avcı yine doğru bildiklerini söylemeye devam ediyor. Ucunun kime dokunduğuna bakmadan, yalnızca ülkesine karşı vicdani sorumluluğunu yerine getirmek için son dönemde yaşananların iç yüzünü kamuoyuna açıklıyor. Kitap iki bölümden oluşuyor. Devlet başlıklı ilk bölümde, yıllarca devlete hizmet etmiş bir güvenlik görevlisi olarak geçirdiği fikirsel dönüşümü, bu dönüşüme neden olan olayları okurlarla paylaşıyor. Bu fikirsel dönüşümün sonucunda Avcı artık, uzun yıllar mücadele ettiği, sisteme muhalif grupların demokratik ve sağlıklı bir sistemin olmazsa olmazı olduğuna, farklı fikir ve düşüncelerin topluma zarar değil, ancak bir zenginlik katacağına, güvenlik sorununa indirgenen Kürt sorununun ancak demokratik hak ve özgürlükler alanının genişletilerek siyasi yollarla çözümlenebileceğine ve ordunun batılı ülkelerde olduğu gibi siyasetin dışında kalarak güçlü bir ordu olabileceğine inandığını açık yüreklilikle ifade ediyor. Avcı, bu kitabı yazmaktaki önemli amaçlarından birinin, böyle köklü bir değişim yaşamasına neden olan mesleki tecrübelerini aktararak, çok geniş bir kriminal yelpazede çalışmış olmanın verdiği donanımla kendinden sonra geleceklere yol göstermek olduğunu belirtiyor. Cemaat başlıklı ikinci bölümde ise Avcı devletin çeşitli kurumlarına nüfuz etmiş cemaat yapısının son zamanlarda meydana gelen olaylardaki (özel yetkili mahkemelerin sürdürdüğü tahkikatlardan, telefon dinlemelerine, vs.) rolünü ortaya koyuyor. Cemaatin polis, ordu, MİT, jandarma, yargı ve diğer devlet kurumları içerisinde ayrı bir hiyerarşik örgütleme kurarak ve bu teşkilatların sistemlerini bozarak çalışmalarını engellediğinden, üstüne üstlük bu teşkilatların personeli arasında ayrım, güvensizlik ve düşmanlık yaratarak kurumları içerden ve tamir olunmaz biçimde yaraladığından bahsediyor. Bugün özellikle özel yetkili mahkemelerce yürütülen tahkikatların, arka planda cemaatin talimatı ile Emniyet İstihbarat Şubesindeki unsurları ve cemaate bağlı savcılar desteği ve zorlaması ile yürütüldüğüne, yürütülürken hukuksuz işlemlerin yapıldığına dair ciddi emareler olduğunu iddia ediyor. Tüm bu iddialarını, delilleriyle sağlam bir zemin üzerine inşa ediyor. Avcı kitabın başlığında iki metafor kullanıyor; bunların devlet görevlilerinin, belli bir ideoloji etrafında örgütlenmiş grupların ve genel anlamda toplumun zihniyetini tanımlayabilmek için ne kadar isabetli bir biçimde seçilmiş olduğunu kitabı okuyup bitirdiğinizde anlayacaksınız. Görünen değil, perde arkasındaki gerçekleri merak ediyorsanız Emniyet teşkilatının güvenilir ve öncü ismi Hanefi Avcı'nın dürüst ve cesur sesine kulak verin!(Tanıtım Bülteninden)

24 okuyucu bu kitap için görüş bildirdi..

tüm görüşler >>

9
  Mehmet Cengiz Özenç 1 1/8/2012 21:35

Hakkında olumlu olumsuz bir yığın makale yazılan, haklı olarak görüldüğü kadar haksız olduğu da düşünülen Emniyetin çınarları arasında sayılabilecek olan Hanefi Avcı'nın bu kitabını okuduğumda ilk izlenimim; yazarın bir vicdan muhasebesi yapmış olduğudur. Nitekim kitabın birinci bölümünü Emniyet Teşkilatı içinde ki görevlerinden kesitlere ayıran yazar, görev yaptığı süre zarfında imkanlarının çok kısıtlı olduğundan tutunda, Emniyet mensuplarının verdikleri mücadelelerde, illegal örgüt mensupları kadar bilgili, samimi ve istekli hareket etmediklerinden yakınmalarına da şahit oluyorsunuz.

Yazar, 'simonlaşmak' kelimesini; Kendi taraflarından olan kişilerin kusurlarını suç olarak nitelendirmemeyi ve kendilerine empoze edilen ve öğretilen hususları suçlu olarak görmeyi şeklinde açıklıyor.Bizdensen temizsin değilsen kirlisin anlayışını benimseyip yaşamının bir parçası ve yaşayış felsefesi haline getirmenin simonlaşmak olduğu vurgusu kitabın bir çok yerinde dolaylı da olsa vurgulanıyor.
Kitabın isminde geçen Haliç ise; yıllar yılı Haliç in kötü kokusunu içine çekip bunu kader diye kabullenmiş halkın, haksızlığa, yolsuzluğa ve adaletsizliğe tıpkı Haliç'in kötü kokusunu bir zaman sonra kabullenip onunla yaşamayı sürdürmelerine benzetildiği için özellikle kullanılıyor.

İki bölümden oluşan kitabın birinci bölümü yazarın görev süresince başarılarından, kullandığı tekniklerden, yakalıdığı suç örgütleri mensuplarından, kısacası devlete ve millete hizmetlerinden bahsetmekte ve bunları bir sohbet ortamındaymış gibi okuyucusuna aktarmayı başarabilmekte.

İkinci ve şu an içerde olmasının sebebi olarak gösterilen bölüm tamamen 'CEMAAT' üzerine yazılmış. Fethullah Gülen hareketinin Emniyet İstihbarat birimlerini kontrol altına aldığını ve illegal yöntemlerle ve yine tamamen illegal bir şekilde belli kurum ve teşkilatlarda görev yapan birtakım (Fethullah Gülen harfeketi olarak tanımlanan yapılanmanın karşısısnda yer alan) insanları hedef olarak görüp, bunları dinlemek suretiyle makamlarından uzaklaştırıp gerektiği takdirde iftira niteliğinde suçlar isnat edip mahkumiyetle sonuçlandırdığını çarpıcı örnekler ile anlatılmaktadır. Yazar kitabın sonlarında yazdığı bu kitabın neticesi olarak bundan sonra hayatının cehenneme döneceğini ama bunu bile bile sorumluluk gereği yaptığından pişman olmadığını da özellikle vurguluyor.

Doğrulu, güvenilirliği ilk günden beri tartışılan bu kitabın içeriğinin bugüne kadar okuduğunuz benzer kitaplardan farklılık göstereceği gerçeğini düşünerek okunmaya değer bulduğumu da belirtmek isterim.

Olan bitene kayıtsız kalmamak adına Martin Niemöller'in şu sözünü;

“Naziler komünistler için geldiğinde sesimi çıkarmadım; çünkü komünist değildim.
Sosyal demokratları içeri tıktıklarında sesimi çıkarmadım; çünkü sosyal demokrat değildim.
Sonra sendikacılar için geldiler, bir şey söylemedim; çünkü sendikacı değildim.
Benim için geldiklerinde, sesini çıkartacak kimse kalmamıştı”.

unutmamak gerekir! ! !

sizce, bu okuyucu görüşü yararlı mı? Evet | Hayır
 
9
  Uğur Tapban 25/12/2011 21:35

Çok önemli bir kitap.Aynı konu köstebek isimli kitaptada işlenmişti.Yazarının kitap basıldıktan 1 ay sonra cezaevini boylaması ve 50 küsür yılla yargılanması zaten haklılığını gösteriyor.Bence eksik olan tek şey kitapda kendisi ile ilgili bilgi verirken zamanında bazı tutuklulara işkence yapmış olduğunu saklamış olmasıdır.
sizce, bu okuyucu görüşü yararlı mı? Evet | Hayır
 
1
  KALEMİN GÖZYAŞLARI 22/7/2011 16:32

Gündüz düş görmek böyle olsa gerek....
sizce, bu okuyucu görüşü yararlı mı? Evet | Hayır
 
9
  Adlan Ayaz 2/6/2011 03:48

Etme bulma dünyası. Ne yazık ki son pişmanlık cezaevine girince faydalı oluyor. Devletin güvenlik bölümünün en üstünde çalışanlar ne yazık ki çıkarları çatışınca Altın Boynuzlu Haliç'in koktuğunu o zaman anlıyorlar!
sizce, bu okuyucu görüşü yararlı mı? Evet | Hayır
 
6
  Denizim Asivemavi 30/5/2011 00:23

Kitapta cümleler çok uzun ve sürekli aynı şeylere değinilmiş. 608 sayfa daha akıcı bir anlatımla 300 sayfaya inebilirdi. Kemalizmle ilgili düşünceleri özellikle dikkat çekici. Çocuklarını cemaat okullarında okutan birinin, nasıl olup da cemaatle ters düştüğü ayrıca merakımı arttırdı.
sizce, bu okuyucu görüşü yararlı mı? Evet | Hayır
 
9
  Emrah Koçi 1 10/3/2011 16:56

bende kitaba 1 puan verenlere gülüyorum.o kadar komik bi kitapsa neden cezaevinde? siyasi görüşünüzü bu kadar net bi şekilde ifade etmeyin.kitabı okudum ve çok beğendim.kesinlikle okunması gereken bi kitap.çok özel bilgiler içeriyor.tavsiye ederim.
sizce, bu okuyucu görüşü yararlı mı? Evet | Hayır
 
9
  Perihan Pehlivan 15/1/2011 21:43

içinde yaşadığınız her olay çok daha açıktır zihninizde bu kitap bunu yansıtıyor. belkide yazamadığı çok fazla şey var. basın özgürlüğ şart. yinede cesurca
sizce, bu okuyucu görüşü yararlı mı? Evet | Hayır
 
10
  Seval Menevşe 1 11/1/2011 16:12

hanefi avcı..ne yazık ki yaşadıklarının tamamını açıkça yazamamış..uzaktan davulun sesi hoş gelir..yaşanmışlıklar..deneyimler..hüzünler..acılar..kutluyorummm..sevgili hanefi avcı..
sizce, bu okuyucu görüşü yararlı mı? Evet | Hayır
 
7
  eyirun 24/12/2010 15:16

Ben kitabı üç kez baştan sona okudum. Üzerinde çok düşündüm ve analiz yaptım.Acizâne fikrim Hanefi AVCI görevini tam manası ile ifa eden değerli bir insan.Maalesef, bu gün Türkiye'nin içinde bulunduğu gerçekleri tüm açıklığı ile anlatıyor.Tabidir ki karşı görüşler olacaktır.Günümüzde Ulu Önder Atatürk'e bile dil uzatan ahdi vefasız insanlar yokmu? Tüm dünyanın takdirle andığı bir lidere dil uzatanlar, Hanefi AVCI'yı da haliyle kötüleyeceklerdir. TÜRKİYE'ye bir şeymi yapacaklar? ! .. Hayır.Buna dünyada Allah'tan başka kimsenin gücü yetmez.Ha nolacak, yaramaz bir çocuk gibi bıkana kadar oynayıp, bakacaklar ki güçleri yetmiyor,usanacaklardır.Hanefi AVCI'ya yürekten katılıyor,bir anöce kurtulmasını canı gönülden diliyorum.Tüm insanlara saygılarımla.
sizce, bu okuyucu görüşü yararlı mı? Evet | Hayır
 
7
  Mim Yahya Çelebi 13/12/2010 12:40

insan öldüren katildir
katile yaltaklık edende malum
avcı kestirmeden katildir, gözünü kırpmadan adam öldürecek adamdır
savunulacak bir yanı yoktur...
ha öcalan ha avcı
ikiside silahlı örgüt
bu arada avcının artısı ihanet... vatanına ihanet extrası...

sizce, bu okuyucu görüşü yararlı mı? Evet | Hayır
 

tüm görüşler >>

 
Paylaşın
Bu kitap hakkındaki düşüncenizi yazın.
  Önerin
Kitabı arkadaşınıza önerin.
  Ekleyin
Kitabı "Kitaplarım" listenize ekleyin
 
Aynı konudaki diğer kitaplar için tıklayın: Aynı kişilerin diğer kitapları için tıklayın:
 Bu kitaplara da bakın
Kürk Mantolu Madonna
Beraber Yürüdük Biz Bu Yıllarda
Kayıtsızlık Şenliği
Konstantiniyye Oteli
Trendeki Kız
Eyvallah
  - tiklayin - Bu sayfaya link ver Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2015. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: HALİÇ'TE YAŞAYAN SİMONLAR : DÜN DEVLET, BUGÜN CEMAAT KİTABI

Antoloji.com
29.08.2015 03:11:13  #.234#
  » Şiir  » Kitap  » Etkinlikler  » Şarkı Sözleri  » Resim  » Forum  » Nedir  » Gruplar  » E-Kart  » Sinema  » Haber  » Bilgi Yarışması  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim   » Seçim  
[Hata Bildir]