Şiir KitapEtkinlikler Şarkı SözleriŞarkılar Antoloji.comResimAntoloji.comForumAntoloji.comNedir?Antoloji.comÜyelerAntoloji.comGruplarAntoloji.com Mesajlarım
 
 

Kitap Kişi

 Kitap Ana Sayfa
 Kitaplar
 Kişiler
 Konu Başlıkları
 Yayınevleri
 Kitaplarım
 Kitap İncelemeleri
 Okuyucu Görüşleri
 Kitap Tartışmaları
 Öne Çıkanlar
 Çok Satanlar
 Yeni Çıkanlar
 E-kitap
Eski ne nadir kitaplar
 Eski ve Nadir Kitaplar
 
Hz. Muhammed: Gizlenen Kitap

; Tercüme:
Yayın Evi: Karakutu Yayınları;
Mayıs 2005, 1. Baskı, 14x20, 110 sayfa, Türkçe, K.Kapak.
ISBN No: 975865893XOkuyucunun kitaba verdiği puan:
8.4 (330 kişi)   
Bu kitaba kim kaç puan vermiş? Tıkla GÖR
0,04 TL
Satın almak için:
 

Eren.com.tr

  Kitap Adresi

Ünlü Rus yazarı L. N. Tolstoy,1908 yılında, Abdullah EI-SÜHREVERDİ'nin Hindistan'da basılmış 'Hz. Muhammed'in Hadisleri' kitabını okumuştur. Okuduğu hadislerden bir risale (kitapçık) tertip etmiş, bunu Rusya'nın 'Posrednik' adlı yayınevinde bastırmıştır.

Rus halkı ve özellikle Rus aydınları, L. N. Tolstoy'u ilahi bir kuvvete sahip gibi seviyorlardı ve onun İslamiyet’i kabul etmesinin duyulmasının Rus toplumu içinde İslam'a güçlü bir akım başlatabileceğini biliyorlardı. Bu yüzden de Tolstoy'un Hz.Muhammed'in hadislerinden derlediği kitapçığını KGB gibi Rus istihbarat birimleri gizli tutmaya, unutturmaya ve basılmasını engellemeye çalışıyorlardı. Tolstoy, bu risale (kitapçık) ile Rus okurlarını, Hz. Muhammed'in hadisleriyle tanıştırmıştır. Hadislerden seçtiği konularda 'fakirlik' ve 'eşitlik' gibi kavramları esas almış, Rus halkına ve onları aldatanlara bir ders verir nitelikte olmasına özen göstermiştir.

Tolstoy, seçip kitapçık haline getirdiği bu hadislerle, gerçek adalet ve eşitliğin, gerçek kardeşlik ve fedakarlığın yerinin İslam olduğu, hatta insana saygı ve sevginin ve daha ötesinin de yerinin yine İslam olduğunu vurgulamak istemiştir...

Prof. Dr. Telman Hurşidoğlu ALİYEV


83 okuyucu bu kitap için görüş bildirdi..

tüm görüşler >>

9
  selsebill 29/10/2006 21:06

“Muhammed her zaman Evangelizm’in (Hıristiyanların) üstüne çıkıyor. O, insanı Allah ile bir tutmuyor. Müslümanların Allah’tan başka ilahı yoktur ve Muhammed onun peygamberidir. Burada hiçbir muamma ve sır yoktur.”
diyerek aslında farkında yada değil Müslüman olarak ölmüş olma fırsatını yakalıyor.

Kitabı elime alıp bir seferde okudum çok sürükleyici kitapta girişteki rusyanın dini yetkilisnin(yani diyanet işleri müdürü gibi) müslüman olması gibi derin ve güzel ufacık anektodlarda var.

Tolstoy müslüman oldu yada olmadı bu kişisel bir durum ama ne olursa olsun onun kadar saygıdeğer bir yazarın seçimini açıkça 'Muhammedilik'ten kullanması başlı başına bir işaret ve Ruslar içinde açılmış bir yoldur.'Şükürler olsun Rabbime, her zerre için.' :)

Ayrıca Tolstoy'un 'Kıskançlığın Cehennemi' Kitabını okumamış olan her genc kardeşime ve belki evlilere bile onu okumalarını şiddetle tavsiye ediyorum. Böyle bir bakış açısı, bu kadar mı güzel temas edilir ikili ilşkilere ve ders verilir inanılmaz hakikatler bulacaksınız.

Bunlar bana şunu bir daha gösteriyor; İnanma yolunu bilen, o huzura eren kardeşlerimiz zaten İslamın üstünlüğünü ve kusursuzluğunu biliyor er yada geç yolu aydınlanıyor ama şu zamanda bir insan için en derin ve vahim durum inanmamaktır ki; bu insanı sonsur özgürlük arayışına ve dolayısıyla da kaos a götürür. Çünkü hepimiz biliriz her şeyin bir sonu vardır. Ölüm de yalnız inananlar için son değildir.

Sevgiyle kalın...Selam ve dua ile...
Selsebil

sizce, bu okuyucu görüşü yararlı mı? Evet | Hayır
 
10
  delhastro 8/10/2006 01:14

tolstoy'un böyle bir kitap yazması bir müslüman ve bir okuyucusu olarak ona karşı olan saygımı sevgimi bir kat daha arttırıyor kitaplarını hayranlıkla okudugum bir insanın dinim hakkındaki düşüncelerinin bu kadar olumlu olması beni çok şaşırttı evet kitabın ayet bölümleri bazı okuyuculara agır gelebilir ama bıkmadan sıkılmadan devam ederseniz kitabı 2 veya 3 saatte bitirebilirsiniz çünkü o kadar akıcı bütün kitaplarındaki gibi tolstoy bu kitabındada harikalar yaratmış saygılarımla
sizce, bu okuyucu görüşü yararlı mı? Evet | Hayır
 
7
  ertuğçe 23/9/2006 19:45

ya biraz sıkıcı bir kitaptı bence.ayet bölümleri felan.istediğim mükemmel olan tolstoy un yazdığı kısımdı.kitabı okumadan önce gözgezdirdim.4.bölümde tolstoyun kendi yazısı başlıyodu.tek oturumda bitirdim.kendi yazdığı kısım harika.keşke onun gibi duygularımı açıklayabilsem.harika bişi ya.rusları çok sewmezdim.ltfn onlarda müslüman olsunlar.böyle bi yazara sahiplar ve bu inançta birine sahiplar.
sizce, bu okuyucu görüşü yararlı mı? Evet | Hayır
 
1
  oguzaltun 16/9/2006 16:08

Kitabı elinize alıyorsunuz;
‘Tolstoy
Ünlü Rus Yazarın İslam Peygamberi ile İlgili Kayıp Risalesi
Hz. Muhammed
Gizlenen Kitap
Dördüncü 50 bin’
Kapaktaki yazılar bunlar.

Alışılageldiği şekliyle Kitabın içersinde baş tarafa yazılmış bir önsöz ardından, bizzat Tolstoy tarafından kaleme alınmış Hz. Muhammed isimli eseri bulacağınızı düşünüyorsunuz. Ancak durum hiç de düşündüğünüz gibi değil.
Tolstoy, 1908 yılında Abdullah El-Sühreverdi’nin Hindistan’da basılmış ‘Hz. Muhammed’in Hadisleri’ kitabını okumuş, bu hadislerden derlediği bir kısmını, Rusya’da bastırmış. ‘Madem ki bu hadislere ilgi duydu, alıp götürüp memleketinde yayınladı o zaman müslüman da olmuştur.’ düşüncesi hasıl olmuş. Bu düşünceden hareketle de Tolstoy’un Müslüman olduğunu kanıtlama gayretiyle elimizdeki kitap hazırlanmış.

Hadisler, 111 sayfalık kitabımızın sadece 26 sayfasını kapsıyor.
26 sayfada tam 93 hadis'e yer verilmiş. Bu 93 hadisle ilgili güzel bir çalışma yapılarak kaynakları araştırılmış ve 41-44 üncü sayfalarda açıklanmış. 20 hadisin de kaynağı bulunamamış.

Hadislerin başladığı 1. Bölüm’e yani 24. sayfaya kadar olan bölümde Önsöz, Sunuş, Tolstoy kimdir bölümleri bulunuyor ve bu bölümlerde ısrarla, Tolstoy’un Müslümanlığı kabul ettiği vurgulanıyor.
Madem ki bu hadislere ilgi duydu, alıp götürüp memleketinde yayınladı o zaman müslüman da olmuştur deniyor da;
Bakın size Budha’dan güzel bir söz:
“Öfkeliye, cana yakınlıkla cevap ver
Kötüye iyilikle...
Cimriye, hediyeler ver
Gerçeklerle yalancıyı sustur...
Galibiyet nefret uyandırır
Çünkü, yenilen mutsuzdur.
Yeryüzünde nefretle nefretin önüne geçilmez
Sadece SEVGİYLE...”
Hemen şu an Balca.net’den bulduğum Budha’nın bu sözünü çok beğenmiş olmam ne beni dinimden çıkarır, ne de Budist yapar.

Kitabın, 5. sayfasında, altına Lev Nikolayeviç TOLSTOY’un adı yazılı bir söz var.
“Muhammed her zaman Evangelizm’in (Hıristiyanların) üstüne çıkıyor. O, insanı Allah ile bir tutmuyor. Müslümanların Allah’tan başka ilahı yoktur ve Muhammed onun peygamberidir. Burada hiçbir muamma ve sır yoktur.”
İyi de Tolstoy eğer bunları söylediyse zaten Kelime-i Şehadet getirmiş. Dolayısıyla Müslüman olmuştur. Ya da olmamıştır. Bu o kadar niye önemli ki?

Tolstoyun bastırdığından söz edilen kitabın adının ‘HZ. MUHAMMED’İN KUR’AN’A GİRMEMİŞ HADİSLERİ’ olduğu defalarca belirtilip, bunun bir metodoloji hatası olduğu vurgulanıyor.
Tolstoy’u severim ama, Ayet ile Hadis arasındaki farkı bile ayırt edemeyecek cehalette birinin Müslüman olması, ne benim dinimi yüceltir, ne de bana bir artı değer katar.
Hal böyleyken bu zorlama niye?

Kitapta 3 Bölüm daha var.
İkinci bölümde, Çar’ın izniyle Müslüman bir generalle evlenmiş, çocukları yasalar gereği vaftiz edilmiş, kendisi Hıristiyan olan Yelena Vekilova’nın çocuklarının
İslam’ı seçmek istemeleri üzerine çaresizliğini Tolstoy’a anlattığı ve Tolstoy’un teselli edici cevaplarının bulunduğu Mektuplar var.
3. Bölüm Tolstoy’un İtirafları adını taşıyor. Tolstoy, yaşamın anlamını sorgulayıp bulamıyor ve çıkışın dinde olacağını vurguluyor. Yaşamı çok anlamsız bulup defalarca intiharı düşündüğüne göre ağır bir depresyon dönemi yaşamış olmalı.
4. Bölüm, Belgeler bölümü. Bu bölümde, Tolstoy’un derlediği “Hz. Mhammed’in Kur’an’a Girmeyen Hadisleri” risalesinin orijinal Rusça baskısı ile 2. Bölümde bahsedilen mektupların, fotoğrafları yer almakta.

Kitabı Tolstoy yazmış gibi görünüyor. Şimdi ben kitaba kötü puan verince, Tolstoy’a mı kötü puan vermiş olacağım? Anlamadım ki…

29.08.2006

sizce, bu okuyucu görüşü yararlı mı? Evet | Hayır
 
7
  elifinhecesinden 6/9/2006 01:22

ayrıca bu kitabı okuyan ya da okuyacak olan her rustan en azından biri müslüman olabilir.tolstoy söyledikleri dikkate alınan bir yazarmış.belki o sebep olur da bilmeyenler müslümanlığı araştırır ve inşallah müslüman olurlar.ne mutlu tolstoya...
sizce, bu okuyucu görüşü yararlı mı? Evet | Hayır
 
7
  elifinhecesinden 6/9/2006 01:18

kitapta,tolstoy açıkça müslümanım dememiş.ancak islam dininin onun tüm sorularına yanıt olduğunu açıklamış..Allahın bir ve hz Muhammedin onun kulu ve elçisi olduğu gerçeğini de aklına yatkın bulması onun müslüman olduğuna dair bir işarettir bence...
sizce, bu okuyucu görüşü yararlı mı? Evet | Hayır
 
2
  SarıVatoz 13/5/2006 21:30

Kitapta Tolstoy'un daha önceden yazıya döktüğü söylenen bazı hadisler verilmiş ve sırf buna dayanarak ''Kitabın yazarı Tolstoy'dur'' denmiş.
Ayrıca insanlara Tolstoy'un islamiyeti kabul ettiği fikri empoze edilmeye çalışılmış (ki gayet başarılı) . Unutulmamalı ki bir müslümanın Konfiçyus'un özlü sözlerini dile getirmesi dinini değiştirdiği anlamına gelmez. Önemli bir noktada kitapta kitabın ilk olarak 'Hazreti Muhammed'in Kuran'a girmemiş hadisleri' adıyla çıktığı yazıyor. Bunu Tolstoy'un cahilliğine beğlamak mı daha mantıklı, yoksa İslamiyeti kabul etmediğine bağlamak mı?
Herşeye rağmen Tolstoy müslümandı desek bile, ey kendini İslam Askeri zannedenler kaç taneniz Tolstoy'un islamiyeti yaşayış tarzını yeterli görüpte kestiği tavuğu yerdi.
Açıkçası Tolstoy'un dini benim için hiçbir şey ifade etmiyor (Ruhuna rahmet dilerim) ve bence başkaları içinde etmemeli.

sizce, bu okuyucu görüşü yararlı mı? Evet | Hayır
 
5
  etoM1961 3/5/2006 04:02

beş puanı da Tolstoy un ismine verdim...buram buram islami propaganda yapan, uydurma bir kitap..güzel hadislerin ön plana çıkarıldığı, bunların üzerinden islama prim kazandırmayı hedefleyen bir kitap...Tolstoy, hakkında yazılanları duysa mezarından hoplardı herhalde...
sizce, bu okuyucu görüşü yararlı mı? Evet | Hayır
 
10
  sacro 25/4/2006 20:25

Aydın ve muhakeme yeteneği yüksek olan insanların müslüman olduğunu bilmek beni dinime daha fazla bağlıyor. Bu kitapta gösteriyor ki bizim dinimiz en akla yakın din
sizce, bu okuyucu görüşü yararlı mı? Evet | Hayır
 
10
  -hayat-güzeldir- 19/3/2006 20:42

Bu kitap yayınlanmadan önce tolstoyun müslüman olma ihtimalinin yüksek olduğunu,sadece 'muhammeden resulullah 'demediğini bi çok insana söyledim..Bu kitabın çıkışıyla onu da dediği anlaşıldı..Tolstoyun müslüman olduğu bu kitapda bariz olmasına rağmen hala medyada tartışmalı gibi ifadeler var...Hala korkuyorlar hala... bolşeviklerin korktuğu gibi
sizce, bu okuyucu görüşü yararlı mı? Evet | Hayır
 

tüm görüşler >>

 
Paylaşın
Bu kitap hakkındaki düşüncenizi yazın.
  Önerin
Kitabı arkadaşınıza önerin.
  Ekleyin
Kitabı "Kitaplarım" listenize ekleyin
 
Aynı konudaki diğer kitaplar için tıklayın: Aynı kişilerin diğer kitapları için tıklayın:
 Bu kitaplara da bakın
Kürk Mantolu Madonna
Kafamda Bir Tuhaflık
Beraber Yürüdük Biz Bu Yıllarda
Bana İkimizi Anlat
Başarıya Götüren Aile Sınav Döneminde Ana-babalık
Küçük Prens
  - tiklayin - Bu sayfaya link ver Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2015. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: HZ. MUHAMMED: GİZLENEN KİTAP KİTABI

Antoloji.com
02.02.2015 00:41:27  #.234#
  » Şiir  » Kitap  » Etkinlikler  » Şarkı Sözleri  » Resim  » Forum  » Nedir  » Gruplar  » E-Kart  » Sinema  » Haber  » Bilgi Yarışması  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim   » Seçim  
[Hata Bildir]