Antoloji.com Şiir Kitap Nedir? c Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
 
 

Kitap Kişi

 Kitap Ana Sayfa
 Kitaplar
 Kişiler
 Konu Başlıkları
 Yayınevleri
 Kitaplarım
 Kitap İncelemeleri
 Okuyucu Görüşleri
 Kitap Tartışmaları
 Öne Çıkanlar
 Çok Satanlar
 Yeni Çıkanlar
 E-kitap
Eski ne nadir kitaplar
 Eski ve Nadir Kitaplar
 
Kuyucaklı Yusuf

; Editör:
Yayın Evi: Yapı Kredi Yayınları;
Kategorisi: Edebiyat
İstanbul, 2001, 15.5 x 23.5 cm., 216 sayfa, Türkçe, Karton kapak.
ISBN No: 975-08-0001-XOkuyucunun kitaba verdiği puan:
8.9 (119 kişi)   
Bu kitaba kim kaç puan vermiş? Tıkla GÖR
13,00 TL
Satın almak için:
 

Eren.com.tr

  Kitap Adresi

Bu roman, bir kadının birkaç saatini; tarihi, toprağı, sırrı biriktirmiş bir camdan, bir bellek aynasından (balkon kapısı) ; 'eriyik-zaman' potasından aktarıyor.

55 okuyucu bu kitap için görüş bildirdi..

tüm görüşler >>

10
  Öykü Işık Güz 26/4/2015 13:29

Çok beğendim,Sabahattin Ali her zaman beni çok etkileyen bir yazar olmuştur.İçten,gerçekçi ve bir o kadar bizden romanları romanları seven herkese tavsiye ediyorum.
sizce, bu okuyucu görüşü yararlı mı? Evet | Hayır
 
9
  Mervenur Şafak 6/9/2014 20:41

Sabahattin Ali genel olarak daha çok şiir ve öykü yazarıdır. Sadece 3 tane romanı vardır. Bunlar yazdığı sıraya göre Kuyucaklı Yusuf, İçimizdeki Şeytan ve Kürk Mantolu Madonna'dır. Bu kitaplar bile dikkatli okunduğunda yazarın kaleminde ve anlatımında ne kadar ilerleme olduğu açıkça görülecektir.
Yazmak zamanla ilerleyen ve gelişen bir şeydir o yüzden yazarın kitaplarını karşılaştırmak yersizdir, kalemini kısa sürede bu derece ilerleten Sabahattin Ali gibi bir yazar 41 yaşında öldürülmemiş olsaydı kim bilir ne eserler ortaya koyacaktı...

sizce, bu okuyucu görüşü yararlı mı? Evet | Hayır
 
10
  Emine Cıga 6/8/2014 02:15

Kuyucaklı Yusuf şimdiye kadar okuduğum en güzel romanlardan bir tanesi. Herkese okumasını tavsiye ederim.
sizce, bu okuyucu görüşü yararlı mı? Evet | Hayır
 
4
  Demet Demet 3 30/4/2014 11:38

Sabahattin Ali en sevdiğim şairdir fakat en sevdiğim yazar değil. Şiirlerindeki derinlik, coşku,aşkı romanlarındaki karakterlerinde pek görülemiyor. Muazzez ve Yusuf'un aşkları çok sıradan ve yavan, tek korkuları birbirlerinden ayrı kalmak bu sadece tutku yok, ayrıca Yusuf yıllarca boş yaşadığını dünyanın anlamsızlığını kafasında sorgulayıp durdu ama hiç bir iş içinde harekete geçmedi, böyle hayattan umutsuz ve beklentisi olmayan bir insan, Muazzez ölünce yeni bir hayata yelken açtı, oysa Yusuf'un karakteri yeni başlangıçlara kapalı, buarda da çok büyük bir çelişki var.
sizce, bu okuyucu görüşü yararlı mı? Evet | Hayır
 
7
  Seda Ss 11/12/2013 21:23

sabahattin ali'nin kürk mantolu madonnadan sonra okuduğum 2.kitabı, sıkıcı olmayan, sade anlatımıyla sonunu merak ettiren bir eser şiddetle tavsiye ediyorum
sizce, bu okuyucu görüşü yararlı mı? Evet | Hayır
 
9
  Rebecca Rebecca 18/10/2013 18:19

yapmacık olmayan has bu topraklara ait özgün bi eser Sabahattin Ali gibi
sizce, bu okuyucu görüşü yararlı mı? Evet | Hayır
 
8
  OlgUnçiilekk 13/7/2013 10:31

çocukluğunda şahit olduğu talihsiz olayla başlar yusuf un çeresizliği........hayattan kopmuştur artık.tutunacak dalı kalmamıştır.cahildir.ve sonuna kadar cahil kalacaktır.ama çevresındeki okumuşlar hiç de farklı değildir ondan.mevki sahibi...zengın aileler toplum üzerinde hak sahidir....yanlışlar doğru oluverir bu güçle...okunması gereken bır romandır....çok şey katacaktır sıze...
sizce, bu okuyucu görüşü yararlı mı? Evet | Hayır
 
10
  Gülnar Atlı İlonia 25/6/2013 22:16

KUYUCAKLI YUSUF”SABAHATİN ALİ 25/02/1907—YKY 48. baskı
20.06.2013…dünyaya erken gelmiş bir insan yazar.öykümüzde,SAİT FAİK le birlikte yepyeni soluk.
Öksüz yetim çocuk Yusuf un havran dağlarından atını deh lemesine kadar capcanlı bir öykü.cumhuriyeti yozlaştıran asker sivil yöneticilerin aymazlığının gerçek hikayesi.kırık bir sevdanın yaşam dalgası.zeytinlerin renkleri,kar ın poyrazın ayazı,Edremit,akçay, burhaniye…derelerin yuvarlanmış molazları,yolun çamuru,at ın teri,muazzez in büyümüş umutsuz gözleri ve Yusuf DEYİŞİ..harika bir roman.harika.
KİŞİLERİ; YUSUF,şahinde hanım,salahatin MUAZZEZ,karabaşın Mehmet,şerif,ali,kazım,Vasfi,hacı rifatın ihsan,Arnavut galip,mürüvveT,Meliha,şakire,ETEM,köse İbrahim,yunus ağa,seyit efe,Kübra,Hayriye,Hulusi bey,hİlmi bey,ganimet hanım,hami bey,İsmail,hasip efendi,izzet bey…………….
Güzel betimlemeleri; felakete sukün ve itidalle tahammül edenlerin manzarası,o felaket için ağlayıp çırpınanların manzarasından çok daha korkunç ve ezicidir…..karanlık yapraklı ağaç,,,ihtiyar ağaç,,,garip şekilli herif,,tecrübe çizgisi,,rüzgara vurmuş çiçek bahçesi,,,gecenin içine dikilmiş gözler,,dalgalı bir su üzerine bırakılmış gibi,yayılan kocaman gece,,,nemli kirpik,,sarhoş geğirmesi,,hapishane,ancak serseriler,köylüler ve aşağı tabakadan insanlar içindir..yapraksız ve ince dal,,derin uyku,,rutubetli ekşi koku,,,buruşmaya başlamış ve ağlamaktan kızarmış çehre,, tamamiyle çizilmesi güç olan bir dostluk,,,gümüş pullar serpilen deniz,,saadet; hayatı olduğu gibi kabul etmektir,,,bırakmak istemezmişcesine sarılan gözler,,baktığı yeri kirletiyormuş hissini veren yapışkan gözler,,,görünmeyen bir düşmanı arar gibi,,………….26/06/2013 kübra ve annesi nerede acaba...belki yollarda şu anda...

sizce, bu okuyucu görüşü yararlı mı? Evet | Hayır
 
7
  Esin Perisi 1 10/6/2013 13:38

Bir Kürk Mantolu Madonna değil,denilmiş...Olması da beklenemez.Hem bir yazarın eserini diğer eseriyle kıyaslamak ve aynı güzellikte ve etkileyicilikte olmasını beklemek doğru değildir ve farkında olmadan o yazara haksızlık ediyoruzdur hem de Kuyucaklı Yusuf 1937,Kürk Mantolu Madonna 1943'te yayınlanmış.Arada 6 yıl fark vardır ve 1 günde insanın hayatını ve dahi düşüncelerini,fikirlerini değiştirebilen bir dünyada tahmin edersiniz ki bu 6 yıl oldukça fazladır.Eğer Kuyucaklı Yusuf yazılmasaydı belki Kürk Mantolu Madonna olmayacaktı,biraz da bu açıdan düşünmekte fayda görüyorum.Sabahattin Ali'nin yazarlığının temelini oluşturandır Kuyucaklı Yusuf.Ve bu kitapla Sabahattin Ali'nin kimlerden etkilendiğini anlamak da biraz edebiyatla ilgilenen kişi için çok zor değildir.Onun geleceği yeri tahmin etmek de bir o kadar zor değil.Buradan anlaşılan da aslında Sabahattin Ali'nin yazarlığında çizgisinden ayrılmadığı ve bu çizgisini üst seviyeye çıkardığıdır.Biraz daha uzun yaşasaydı bu çizgiyi birçoğumuz çok daha net görecekti.Sabahattin Ali, Kürk Mantolu Madonna ile keşfedilmeli ve sevilmeli.Devamında İçimizdeki Şeytan ile devam edilmeli sonrasında ancak Kuyucaklı Yusuf okunmalıdır...Sabahattin Ali'yi gerçekten anlamak istemeyen Kuyucaklı Yusuf'u okumasın.Yoksa betimlemeleri ağır gelecektir,hıphızlı geçeceğiniz bölümleri olacağından Kübra'nın hikayesini öğrenemedik ya diyeceksinizdir orada burada; o kadar umarsız okuyacaksınızdır ki sonunu bile anlayamadan kitabın kapağını kapatıp Yusuf gene gitti diyeceksiniz.

Bir de samimi anlamda okuyorsanız gece okumayın veya kitabı bitirdiğiniz kısım geceye denk gelmesin.Haydi okudunuz,sevgiye olan inancınız kaybolur gibi olmuşsa,Kürk Mantolu Madonna'nın 158.sayfası gayet iyi gelecektir.

sizce, bu okuyucu görüşü yararlı mı? Evet | Hayır
 
10
  Kamuran Özer 18/4/2013 19:29

sabahattin ali anadoluda yetişmiş nadide değerlerden biridir. öldürülmemeliydi
sizce, bu okuyucu görüşü yararlı mı? Evet | Hayır
 

tüm görüşler >>

 
Paylaşın
Bu kitap hakkındaki düşüncenizi yazın.
  Önerin
Kitabı arkadaşınıza önerin.
  Ekleyin
Kitabı "Kitaplarım" listenize ekleyin
 
Aynı konudaki diğer kitaplar için tıklayın: Aynı kişilerin diğer kitapları için tıklayın:
 Bu kitaplara da bakın
Kürk Mantolu Madonna
Beraber Yürüdük Biz Bu Yıllarda
Konstantiniyye Oteli
Kayıtsızlık Şenliği
Trendeki Kız
Eyvallah
  - tiklayin - Bu sayfaya link ver Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2015. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: KUYUCAKLI YUSUF KİTABI

Antoloji.com
04.09.2015 17:26:53  #.234#
  » Şiir  » Kitap  » Etkinlikler  » Şarkı Sözleri  » Resim  » Forum  » Nedir  » Gruplar  » E-Kart  » Sinema  » Haber  » Bilgi Yarışması  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim   » Seçim  
[Hata Bildir]