Şiir KitapEtkinlikler Şarkı SözleriŞarkılar Antoloji.comResimAntoloji.comForumAntoloji.comNedir?Antoloji.comÜyelerAntoloji.comGruplarAntoloji.com Mesajlarım
 
 

Kitap Kişi

 Kitap Ana Sayfa
 Kitaplar
 Kişiler
 Konu Başlıkları
 Yayınevleri
 Kitaplarım
 Kitap İncelemeleri
 Okuyucu Görüşleri
 Kitap Tartışmaları
 Öne Çıkanlar
 Çok Satanlar
 Yeni Çıkanlar
 E-kitap
Eski ne nadir kitaplar
 Eski ve Nadir Kitaplar
 
Madame Bovary

; Tercüme:
Yayın Evi: Cem Yayınevi;
Kategorisi: Edebiyat
Edebiyat, Roman (Yabancı)
Türkçe 407 s. 13.5 x 19.5 cm. İstanbul, Ocak 2002 ISBN: 9754067295Okuyucunun kitaba verdiği puan:
8.1 (32 kişi)   
Bu kitaba kim kaç puan vermiş? Tıkla GÖR
0,15 TL
Satın almak için:
 

Eren.com.tr

  Kitap Adresi

...

Karısının kendisini aldatması üzerine yıkılan ve kederinden ölen Eugene Delamart'ın acıklı yaşamöyküsünden ve Madame Lodavica'nın Anıları adlı elyazması kitaptan yola çıkarak Madame Bovary adlı romanını yazdı. Roman: karakterlerin ruh halini ve öykünün mantıksal gelişimi içindeki rollerini aydınlatabilecek bütün özellikleri ya da olayları duygulara kapılmadan kaybeden katı nesnelliğiyle edebiyatta yeni bir çağın başlangıcını gösteriyordu. Beş yıllık bir çalışma sonucu ortaya çıkan roman 1856 yılında Revue dergisinde tefrika edildi. Burjuva yaşamını gerçekçi bir anlatımla sergileyen romanı Fransız hükümeti, ahlakdışı olduğu savıyla dava etti. Flaubert bu romanı üzerinde çalışırken şunları yazmıştı: 'Benim zavallı Bovary'im şu anda Fransa'da yirmiden fazla köyde acı çekiyor ve ağlıyor.'

(Arka Kapak)


21 okuyucu bu kitap için görüş bildirdi..

tüm görüşler >>

10
  ramutra 12/1/2007 20:52

Bu kitabı okumam her ne kadar iki ayımı alsa da olağan üstü bir kitaptı. Kitapta aşk, ihtiras duyguları o kadar etkileyici bir şekilde anlatılıyor ki insan hayrete düşüyor. İnsanın tutkularına hükmedememesi, iradesine hakim olamaması ne kadar kötü birşeydir ki sonuçları bu kadar acı ve ölümcül oluyor. Aldatmak ve aldatılmak ne kadar ıstırap verici...
Ben bu kitabı çok beğendim arkadaşlar. Bence her ne yaşta olursanız olun bu kitabı lütfen bir kez OKUYUN :-)

sizce, bu okuyucu görüşü yararlı mı? Evet | Hayır
 
7
  peytn_ 4/1/2007 11:28

aslında güzel ama çok fazla ayrıntıya takılmış bıkkınlık veriyor bazen insana.kitabın sonu çok güzeldi.iyiki okumuşun sizde okuyun pişman olmassınız...
sizce, bu okuyucu görüşü yararlı mı? Evet | Hayır
 
3
  scullymulder 1/1/2007 23:39

Ben bu kitabın neden ünlü olduğunu anlamış değilim.Bir kere aldatma konulu yazılar benim mizacıma uygun olmadığından okumak istemiyorum.Kadının kocası, karısını çok seviyor ama nedense göstermiyor kadında bundan sıkılarak onu aldatıyor.Bu iş bu kadar basit mi yaa.Bir kere ilk başta sırf hayat sıkıntısından kurtulmak için yapılan evliliklerin nasıl sonuçlandığını gözler önüne seriyor.BU konuda sanki yol gösterir gibi.Bir başka açıdan bakılırsa üslup da o kadar akıcı değil.Kitap okumaya yeni başlayanların okumaması gereken kitaplardan birisi.Çünkü hemen sıkılır.
sizce, bu okuyucu görüşü yararlı mı? Evet | Hayır
 
9
  Türkiyetürkçe 19/12/2006 21:29

Okunması gereken yapıtlardan biri.Olay örgüsü mükemmel.İlişkiler birçok yönüyle yazılmış.Güzel
sizce, bu okuyucu görüşü yararlı mı? Evet | Hayır
 
7
  karanlığın askeri 6/11/2006 12:02

valla kitaba puan veremiyecem çünkü daha okumadım arkadaşım bana getirecekti o yüzden sizin görüşlerinize bakmak istedim
sizce, bu okuyucu görüşü yararlı mı? Evet | Hayır
 
10
  CANNUR 19/9/2006 22:02

biçok kere yorum yazmak istedim ancak herseferinde yetersiz kalacağı düşüncesiyle vazgeçtim.Harika müthiş eşsiz bir kitap.Kişilikleri betimlemesi ruh dünyalarını yorum katmadan yansıtabilmesi yazarın harkuladeliğini gösteriyor.Realist bir yazar öyleki emma nın zehirlenmesini yansıtırken bile ilk önce kendisi deneyim edinip romana yansıtmıştır.Çok uzun yıllar sürmüştür yazımı.Döneminde büyük tepkilere yol açmıştır.Burjuvaziye özenmiş o koşullarda yaşamak isteyen biridir emma.eşini aldatması çocuğuna ilgisiz davranması bunalıma girmesi ve intahar etmesi.Hayal edilen hayatı yaşayamamışlığın tüm acıları..Üniversitede ödev konumdu..iyi kide öyleydi.Emmayı kendi değer yargılarımızla eleştiriyle bu yönde değerlendirmemiz yanlış olur kanaatimce.Yazarda karakterleri özgür bırakmış olduğu gibi olması gerektiği gibi işlemiş.Bu kitabın üstüne biçok kitap okudum.Ama madam bovary gibisini ne duydum nede okudum.KUSURSUZ...MÜKEMMEL..ŞAHANE..
sizce, bu okuyucu görüşü yararlı mı? Evet | Hayır
 
8
  hengam 11/9/2006 13:15

Kitap çok güzeldi. Flaubert Madame Bovary ve çevresindekileri çok güzel anlatmış. Bu kitapla Anna Karenina'nın benzerliği edebiyat dünyasının da ilgisini çekmiştir. Hatta Anna Karenina'nın sonsözünde Vladimir Nabokov bunu belirtmiş ve iki kadın karakterini de karşılaştırmıştır. Gerek yaşamları gerekse psikolojileri bakımından.Ama iki kitapta da çok büyük farklar var. Yani kitaplara kusur arayanlar hemen kopya diye kulp takmasınlar. Beğenmedikleri kitaba hemen karayı basıyorlar ya onun için açıklama yapayım dedim. Bence önce bir araştırma yapmayı getirsinler akıllarına.
sizce, bu okuyucu görüşü yararlı mı? Evet | Hayır
 
5
  asibilge 14/8/2006 16:24

Madam Bovary anlatılmak istenenlerin her zaman anlatılamayacağı bir dönemde yazıldığı için zamanında tepki almış bir kitap,ama şu anda bu tarz aldatma,arkadan bıçaklama tarzı olaylar günümüzde aşırı normal hale geldiği için rahatlıkla şaşırmadan okuyabiliyoruz.kitapta dikkatimi çeken en önemli unsur anlatım tarzı.kitapta sürükleyici bi yan bulamadım.bir de bunun dışında kitabın bu kadar popüler olmasının yani geniş bir kitle tarafından okunuyor olmasının nedenini dönemine karşı gelmesinin bir avantajı olarak görüyorm.bana göre bu kitap anlatım tarzu açısından da konu açısından da sıradanlığın ötesinde bunaltıcı öğeler taşıyor.
sizce, bu okuyucu görüşü yararlı mı? Evet | Hayır
 
9
  zertox 11/8/2006 17:35

Yıllar önce okuduğum hiç unutamadığım bir romandır Madam Bovary. Emma Bovary’ın inanılmaz hırsı, şaşalı hayat özentileriyle süslediği hayalleri, ihanetleri unutulur gibi değildi. Her roman yazarını aşar bir yerde. Flaubert, romanında silik, etkisiz bir köy doktoru Charles karakteriyle, baskın bir karakter olan Emma‘yı bir araya getirme sebebini hep düşünmüşümdür. Bu evlilik ta başından yanlış, birbirine zıt olan kahramanlar üzerine kuruluyor. Durum böyle olunca da kaçınılmaz bir şekilde iletişimsizlikler, evlilik dokusunu zorlayan olaylar gelişiyor. Roman ilerledikçe, romanın tamamen Emma'nın düşleri, duyguları doğrultusunda geliştiği görülüyor.
Charles yaşadığı dar dünyanın düşüncelerini, ufkunu iyiden iyiye daralttığı sıradan bir adamdır. Sevdiği, taptığı kadının ruhunu anlamayacak ölçüde işleriyle meşguldür. Dostoyevski’nin Edebi Koca romanındaki kahramanına benzetmişimdir hep onu. Sevgiyi bağımlılık duygularıyla karıştıran kocalardandır.
Flaubert’in bir kadın ruhunu anlamadaki yeteneğini çok az romancıda gördüğümü söyleyebilirim. Zaten ona ‘Emma kim? ’ diye sorduklarında, o da: ‘Benim,’ diyor. Bu da ister istemez bize: Duyguların bir cinsel kimlik taşımadığını gösteriyor. Yarattığı roman kahramanlarına karşı müthiş bir mesafeli duruşu var yazarın. Onları ne kolluyor ne de kayırıyor. Roman, günlük hayatımızda rastlamadığımız bir nesnellikte sürüyor adeta.
Emma etik olmamasına rağmen renkli çok renkli bir kadın. Güzel, kaprisli, aşk karşısında cesur, arzuları karşısında hiçbir değer tanımayan o eşsiz kadınların çekiciliğine, efsununa sahip. Emma yıllar öncesinin bir romanında adı geçen, miadı dolmuş, hayat tarzıyla, aşk arayışlarıyla, kaçamaklarıyla eskimiş bir roman kahramanı asla değildir. Yükselişini acımasızca sürdüren kapitalist dünyanın, dünden daha çok Emma Bovary’ler yarattığını, yaratmakta olduğunu düşünüyorum. Göz ucuyla değil, bir gözlemi içeren bir bakışla çevremizde yaşanan ilişkilere göz attığımızda Emma prototipinin hiç eskimediğini yeni versiyonlarıyla, yenidünya görüşleriyle yerli yerinde durduklarını algılayabiliriz Yine de bugünün Emmalarının Flaubert’in Emma Bovary’sından kendini bir sunum farkı vardır. Emma Bovary’in yüreğinden geçenlere hemen inanan kirletilmemiş bir saflığı vardır. Düşle gerçeği ayırt edemeyecek kadar kör bir tutku içindedir. İlişkilerin zekâyla yürütüleceğini bilmez; duygularına kaptırmıştır kendini.
Romanda insanı, insan ilişkilerini inceden inceye anlatan, iyi bir gözlemci, usta bir romancıyla karşı karşıya olduğumuzu bilelim. Bu romanı okuduktan sonra eskisi kadar saf olamayacağınızı da hatırlatırım.
Romanın sonunu hiç sevmedim. Belki kitabın bitmesini hiç istemediğimdendir bu…

sizce, bu okuyucu görüşü yararlı mı? Evet | Hayır
 
8
  elisia 26/7/2006 17:24

hayatını aşk üzerine kurmuş çoook 'cesur' bi kadının hikayesi... aşk için nelerin göze alınabildiğini ne gibi bencillikler yapılabildiğini anlatıyor... ancak madame bovarynin aslında aşık olduğu şey sanırım güç ve para.
sizce, bu okuyucu görüşü yararlı mı? Evet | Hayır
 

tüm görüşler >>

 
Paylaşın
Bu kitap hakkındaki düşüncenizi yazın.
  Önerin
Kitabı arkadaşınıza önerin.
  Ekleyin
Kitabı "Kitaplarım" listenize ekleyin
 
Aynı konudaki diğer kitaplar için tıklayın: Aynı kişilerin diğer kitapları için tıklayın:
 Bu kitaplara da bakın
Kürk Mantolu Madonna
Kafamda Bir Tuhaflık
Beraber Yürüdük Biz Bu Yıllarda
Bana İkimizi Anlat
Başarıya Götüren Aile Sınav Döneminde Ana-babalık
Küçük Prens
  - tiklayin - Bu sayfaya link ver Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2015. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: MADAME BOVARY KİTABI

Antoloji.com
02.02.2015 00:41:44  #.234#
  » Şiir  » Kitap  » Etkinlikler  » Şarkı Sözleri  » Resim  » Forum  » Nedir  » Gruplar  » E-Kart  » Sinema  » Haber  » Bilgi Yarışması  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim   » Seçim  
[Hata Bildir]