Antoloji.com Şiir Kitap Nedir? c Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
 
 

Kitap Kişi

 Kitap Ana Sayfa
 Kitaplar
 Kişiler
 Konu Başlıkları
 Yayınevleri
 Kitaplarım
 Kitap İncelemeleri
 Okuyucu Görüşleri
 Kitap Tartışmaları
 Öne Çıkanlar
 Çok Satanlar
 Yeni Çıkanlar
 E-kitap
Eski ne nadir kitaplar
 Eski ve Nadir Kitaplar
 
Moby Dick: Beyaz Balina


Yayın Evi: Yapı Kredi Yayınları;
Kategorisi: Edebiyat, İngiliz ve Amerikan Edebiyatı, Roman, Hikaye, Şiir, Denemeler
İstanbul, 2010, 13.5 x 21 cm, 736 sayfa, Türkçe, Karton kapak.
ISBN No: 9753638965Okuyucunun kitaba verdiği puan:
9.5 (8 kişi)   
Bu kitaba kim kaç puan vermiş? Tıkla GÖR
40,00 TL
Satın almak için:
 

Eren.com.tr

  Kitap Adresi

Pequod adlı bir balina gemisinin son yolculuğunu, balinaların nasıl avlandıklarını, geminin sonunda nasıl battığını anlatan Moby Dick, ilk bakışta denizlerde geçen bir serüven romanı sanılabilir. Ne varki insan Moby Dick'i okudukça, okuduklarını düşündükçe, kitabın derinliğini, gerçek anlamını sezmeye başlar. Bu derinliği, gerçek anlamı sezmeyenler ise, balina avıyla ilgili, heyecanlı bir öykü olarak, gene de Moby Dick'in pekala keyfini çıkarabilirler. Mina Urgan böyle tanımlıyor Beyaz Balına'nın romanını, 'Zaman zaman çıkardığı o garip seslere burnundan konuşma derseniz, balinayı horlamış olursunuz. Hem balinanın söyleyecek nesi olabilir? Ben, derinliği olan hiç bir varlık görmedim ki, bu dünyaya söyleyecek sözü olsun, Geçimini sağlamak için bir kaç söz kekelemek zorunda kalır, olsa olsa. Ne mutlu ona ki, dünya duyuverir sesini. 'Melville'in sesini geç de olsa duymuştur dünya; ABD'li romancı, öykücü ve şair Herman Melville) , denizi, gemicileri, balinaları ve tabii bu arada kinin ve tutkuların tutsağı olan insan ruhunu, düzyazı biçiminde yazdığı bu şiirde, ironi, mitoloji ve gerçekçiliğin iç içe geçtiği bu romanında anlatıyor. Sabahattin Eyuboğlu ve Mina Urgan'ın akıcı Türkçe'sinden...

7 okuyucu bu kitap için görüş bildirdi..

tüm görüşler >>

10
  Işın Onur 8/8/2010 16:12

Kitap sadece bir macera romanı değil, aynı zamanda bir felsefe kitabı. Ayrıca benzersiz tasvirler içeriyor. Putlara tapan mızrakçı Queque sizi de derinden etkileyecek, korkunç bir görünüme ramen kendine hakim ve dost canlısı birisini tanıyacaksınız.
sizce, bu okuyucu görüşü yararlı mı? Evet | Hayır
 
10
  Marianne Doğu 11/6/2010 18:43

Eşsiz bir roman. Bu kitabın alt metni insanı bu en aşina olduğu konu hakkında düşündürmekle kalmayıp insan yüreğinde büyük bir yara açıyor. Kaderin, inancın, inadın, gizlerin ve hatta Adem'in elmasının kitabı.
sizce, bu okuyucu görüşü yararlı mı? Evet | Hayır
 
10
  Güray Destanlı 13/5/2010 23:02

çok sürükleyici ve en sewdiğim kitap
sizce, bu okuyucu görüşü yararlı mı? Evet | Hayır
 
9
  arctasarım 19/1/2008 16:10

Herman Melville, bu kadar güzel nasıl yazabilmiş! Kitabı her elime alışımda, hayranlığım biraz daha artıyor. Beyaz renk ile ilgili tam tamına yedi sayfa yazmış. Harika anlatmış bu rengi. Sizlerle de bir iki satır paylaşmak istedim:
” Bu renk, güzel, onurlu, ulu olan her şeyi içinde barındırmakla beraber; yine de bu renkte, gizemli, soyut bir korku saklıdır.İnsanın ruhunu, kan kırmızısından daha çok sarsan bir korku….”
Çok etkilendim.
Bu kitabı daha önce nasıl atlamış olabilirim ve neden okumadığımı
hala (bu bilgisayarda yumuşak a bulamıyorum(!)) anlamış değilim.

Tanrı,yazma yeteneğini dağıtırken pek adaletli davranmamış galiba….

sizce, bu okuyucu görüşü yararlı mı? Evet | Hayır
 
7
  favorimavi 1/12/2007 17:05

Sabahattin Eyuboğlu ve Mina Urgandan sunumuyla derin ve mitolojik bir kitap! Ama baslarda sıkılsanız bile bırakmayınız lütfen,tavsiye ederim!
sizce, bu okuyucu görüşü yararlı mı? Evet | Hayır
 
9
  arctasarım 20/9/2007 11:41

Oğlum için aldığım bir kitap idi. Ne yazık ki okumak istemedi. Başladı ve özür dileyerek bıraktı. Okumak yine bana düştü, büyük bir heves ile geçtiğimiz hafta sonu okumaya başladım.
Bu romanın henüz 100 sayfalarındayım ve Ahab ile tanışamadım, fakat neden Jeffery Archer’ı tekrar okuyabilecek kadar çok etkilediğini ve bunu da kendi romanında itiraf ettiğini anladım. O an benim de ilgimi çekmişti ve okuma kararını almıştım. (“Kader Ortakları” romanın yazarı Jeffery Archer’in kahramanı “Beyaz Balina”’ yı tekrar okuyordu) .

Kitap hakkında araştırma yaptım ve böylece Antoloji.com ile tanışmış oldum ancak fazla yorum yok doğrusu. Çok üzücü bir durum.

Yeni nesil bu tür kitaplardan hoşlanmıyor, demode ve sıkıcı buluyor herhalde.
Aynı şekil müzik dinleme zevkleri de değişiyor. O insanın içine işleyen Klasik müzik ve kendimi gerçekten bir Türk hissettiren eşsiz Türk Sanat Müziği, gençlerin rağbet ettiği, benim kulaklarımı tırmalayan, yeni rap müzik tarzla yer değiştiriyor adeta.

Modern olmak ve ayak uydurmak bu mu? Kuşak çatışması dedikleri bu mu?

“Şeytan Yemini” için epey yorum yapılmış bakıyorum, neden bu tarz romanlar liste başında?
“Leyleklerin Uçuşu” bana bir şey katmamıştı.
Okunacak böyle bir yapıt “Beyaz Balina “gibi varken neden, özellikle gençler, “Şeytan Yemini”ni veya benim oğlum gibi, büyük bir iştahla okuduğu
“ Eragon “ gibi romanları tercih ediyor, ben gerçekten anlamakta güçlük çekiyorum.

Doğayla iç içe olan ilkeller gerçekten daha mı değerli, insanların yaşama imkanları geliştikçe anomalililer mi başlıyor?
Tıpkı usta zıpkıncı Queequeg (nasıl okunuyorsa? !) gibi, saf, temiz ve arkadaşınla her şeyini yarı yarıya paylaşacak kadar cömert bir Kokonoko adası prensi. Tanımayan, hatta kendisinle alay eden birisini, kurtarmak için hiç düşünmeden kendini denize atan aynı bu usta zıpkıncı, gibilerine rastlamak gün geçtikçe zorlaşıyor mu?

Halbuki,Herman Melville öyle güzel özetliyor hayatı. Bu henüz 100 sayfada okuduğum öyle doğrular anlatmış ki. İnsanların, çeşitli dini inançlarını bu kadar güzel tarif etmiş ki, Türkiye’de bugün çok insanın okuması faydalı olur, ben şapka çıkartıyorum. Hoşgörü, saygı, güldürebilen insanlar, para,servet ve birçok şey hakkında görüş bildirmiş.

Yine de oğlumu ikna etme umuduyla, daha fazla yorum kitabı bitirince yapmak üzere şimdilik yazımı noktalıyorum.

sizce, bu okuyucu görüşü yararlı mı? Evet | Hayır
 
10
  Big_Apple 10/2/2006 10:30

Kaptan Ahab'ın Tanrıya verdiği savaş.Eşsiz güzellikte yegane bir balina.Gelin gibi.Ahap balinayı böyle tanımlıyor.Kitap değil ama Ahap en sevdiğim karakterdir.Çok canlı,çok hırslı ve gururlu.Filmini bir günde üst üste 6 defa izledim.Filmdeki Ahab da beni yanıltmadı,aktör çok iyi oynamış.Sırf ahabı tanımak için bile bu kitap okunur.Çok seveceksiniz....
sizce, bu okuyucu görüşü yararlı mı? Evet | Hayır
 

tüm görüşler >>

 
Paylaşın
Bu kitap hakkındaki düşüncenizi yazın.
  Önerin
Kitabı arkadaşınıza önerin.
  Ekleyin
Kitabı "Kitaplarım" listenize ekleyin
 
Aynı konudaki diğer kitaplar için tıklayın: Aynı kişilerin diğer kitapları için tıklayın:
 Bu kitaplara da bakın
Kürk Mantolu Madonna
Beraber Yürüdük Biz Bu Yıllarda
Kayıtsızlık Şenliği
Konstantiniyye Oteli
Trendeki Kız
Eyvallah
  - tiklayin - Bu sayfaya link ver Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2015. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: MOBY DİCK: BEYAZ BALİNA KİTABI

Antoloji.com
29.08.2015 12:13:48  #.234#
  » Şiir  » Kitap  » Etkinlikler  » Şarkı Sözleri  » Resim  » Forum  » Nedir  » Gruplar  » E-Kart  » Sinema  » Haber  » Bilgi Yarışması  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim   » Seçim  
[Hata Bildir]