Antoloji.com Şiir Kitap Nedir? c Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
 
 

Kitap Kişi

 Kitap Ana Sayfa
 Kitaplar
 Kişiler
 Konu Başlıkları
 Yayınevleri
 Kitaplarım
 Kitap İncelemeleri
 Okuyucu Görüşleri
 Kitap Tartışmaları
 Öne Çıkanlar
 Çok Satanlar
 Yeni Çıkanlar
 E-kitap
Eski ne nadir kitaplar
 Eski ve Nadir Kitaplar
 
Özgür Bir Toplumda Bilim

; Çeviren:
Yayın Evi: Ayrıntı Yayınları;
Kategorisi: Felsefe ve Psikoloji, Batı Felsefesi > Modern
İstanbul, 1999, 13.5 x 19.5 cm, sayfa, Türkçe.
ISBN No: 9755390057Okuyucunun kitaba verdiği puan:
7.0 (1 kişi)   
Bu kitaba kim kaç puan vermiş? Tıkla GÖR
19,00 TL
Satın almak için:
 

Eren.com.tr

  Kitap Adresi

Bilim düşmanı! Akıl düşmanı! Anarşist!...Feyerabend, 1975 yılında yayımlanan Yönteme Karşı adlı yapıtıyla bu ve benzeri suçlamalara hedef olurken aynı zamanda geniş bir tartışmayı da başlatıyordu. Elinizdeki Özgür Bir Toplumda Bilim'de ise bir yandan Yönteme Karşı'nın başlatmış olduğu bu tartışmayı tekrar ele alarak daha da geliştirmekte, öte yandan da bilim alanındaki tezleri toplum alanını da kapsayacak biçimde genişleterek özgür bir toplumda bilimin ve bilim adamının rolünün ne olması gerektiğini tartışmaktadır. Feyerabend'e göre bilim, son iki yüzyıldaki göz kamaştırıcı başarılarına rağmen ne hakikatin tılsımlı anahtarıdır ne tümüyle akılsaldır ne evrensel yöntem ve usullere bağlıdır ne kusursuzdur ne de her zaman insanın yararınadır. Bilim başarısını aklın sınırlarını aşmasına, bilim felsefecilerinin evrensel olduğunu iddia ettikleri yöntemlere, kurallara ve usullere uymamasına, "bilimde akılsallık" ya da "bilimsel yöntem" denen canavarlardan uzak durmasına, kısacası yaratıcı ve kültürel çoğulluktan yana oluşuna borçludur. Toplumdaki diğer geleneklerden (ideolojilerden) hiçbir ayrıcalığı olmaması gereken "Batı bilimi", dünyanın her yerinde rakipsiz bir egemenlik kurmuştur. Ama bunun nedeni akılsal oluşu ya da içsel üstünlüğü değil; devletle bütünleşerek bütün diğer kültürleri, değerleri, yöntemleri, usulleri, "akıldışı", "bilimdışı" ilan ederek yok etmiş olmasıdır. Rakipsiz bırakan zafer her zaman yozlaştırıcıdır. Bilimin hakikat konusundaki tekelci konumunu (tıpkı bir zamanların din adamları gibi) "geçim kapısı" haline getirmiş "aydınlar" da toplumun yapısını belirleyen, neyin doğru olup olmadığı konusunda fetva veren, herkese ne yapması gerektiğini söyleyen, hakkında hüküm verdikleri halkın denetimi dışında kalmayı başaran ayrıcalıklı bir ideolojinin savunucuları haline dönüşmüşlerdir. Bu tekel, Batı toplumlarında hem bilimin kendisi hem de demokrasi için bir tehdittir. Eğer özgür bir toplum arzulanıyorsa bilim adamlarının çalışmaları halkın denetimine açılmalı, devletle bilim de birbirlerinden ayrılmalıdır. Feyerabend'in bu yapıtını okurken yalnızca "bilimin kusursuzluğu" konusundaki önyargılarınıza indirilen yetkin ve güçlü darbelere tanık olmakla kalmayacaksınız; Tanzimat'tan bu yana pozitivist bilimci bağnazlıkla dinsel bağnazlık arasındaki çatışmanın içine sıkışıp kalmış Türkiye'de, bu soruna, yok edcilikten ve kopyacılıktan uzak; çoğulcu, özgürlükçü ve özgün çözümler bulma yönündeki arayışlara katkıda bulunabilecek sınırsız kışkırtıcı argümanla karşılaşacaksınız. (Arka Kapak)

1 okuyucu bu kitap için görüş bildirdi..

7
  Av.Nadire Özkaya / ISSIZ MEVSİM 10/9/2008 02:10

BİLİM, YILDIZLAR KADAR UZAK
Bir zerrecik saplantının arkasında koşuyor insanlık, sözde bilimin çizdiği yolda.
Bilim ve bilginin yıldızlar kadar uzak olduğunun duygusunu, elbette yarın yapılacak Cern deneyinin karşısında insanlığın aldığı tutum kadar, böyle bir deneyin durdurulması için İnsan Hakları Avrupa Mahkemesine yapılan müracaatın 29 Ağustos’ta reddedilmesi nedeniyle yaşıyorum.
Bugün bilimin hukukunun, bilimin mahkemesinin bile oluşmadığı gibi bir dizi soğuk gerçekle yüzyüze olduğumuz da ortaya çıkacak.
Bir hukukçu için fizik biliminin labirentlerinde bir problem çözmenin ve Cern deneyinin yasaklanıp yasaklanmayacağının muhakemesinin bile imkansız olması nedeniyle, verilen kararı acı bir tebessümle karşılıyorum.
Evet, ben bir fizikçi değilim.
Ne hukuk öğrencisi olduğum yıllarda can kulağıyla dinlediğim Sayın Selahattin Keyman’ın kuantum fiziğinden parçalar sunduğu dersleri, ne de platonik aşkım Stephan Hawking’in ondan bir aşk mektubu gibi okurken ara ara öpüp başıma koyduğum kitabı, bana fizik konusunda muhakeme gücü verir.
Bir bilim adamının sunduğu bing bang (büyük patlama) deneyinin durdurulması talebine karşı ret kararı veren yargıçların hangi ulemaya danıştıklarını bugün bilemiyoruz.
Bu konuda 24 bilgisayar saati bilgi taradığım halde, insanlık adına, tüm dünya adına, adeta bir uyarı niteliği taşıyan Sayın Otto Rössler ve arkadaşları tarafından açılan dava hangi gerekçeye dayanarak reddedildi öğrenemedim.
Bir yargıç vicdanı nasıldır, hiç bir zaman bilemeyeceğim.
Bir yargıcın, bir gezegenin topyekün yok olmasının düğmesine basılmak üzere olduğu bir anda, adalet terazisinin neyi taşıdığıyla ilgili farkındalık düzeyi konusunda da hiç bir fikrim yok.
Bu ret kararını veren yargıçlarla ilgili en küçük bir empati duygusu geliştiremediğim gibi, karar ilk anda bütün ruhumda en az Cern deneyi kadar alt edilmez bir korku, dehşet uyandırdı.
Deneyle ilgili haberler ilgi alanıma girdiği anda, Paul Feyerabend adını sayıklamaya başlamıştım. Çünkü, bu deney, tüm dünya insanlığına danışmadan girişilecek bir deney olamazdı.
Paul Feyerabend’in en karmaşık projelerin bile halk onayına sunulmadan hayata geçirilmemesi önerisi bir kez daha güncellik kazanırken; bugün, Avrupalı yargıçların karşısında, ölümünden sonra da insanlığa uyarı sunmaya devam ediyor.
Dünyanın kaderi, Cern deneyinin başındaki 26 bilim adamının elinde mi?
Dünyanın kaderi İnsan Hakları Avrupa Mahkemesi’nin ret kararında mı?
Yerin 100 metre altında yapılacak bu deney, yarın hayata geçecek mi?
İnsanlık, yaratıcının sırrına erecek mi?
Cern bütün gezegeni yok edecek mi?
Tam düğmeye basıldığı anda ne hissedeceğiz?
Geri sayımda sadece bir gün kaldı.
Bilim aydınlıklarla özdeşleştirilmişti hep. İlk zerreyi arayan bilimin izinde yok edilmiş canlı türlerini düşündükçe, bilim adamlarına karşı olan tüm inancımı yitiriyorum.
Tüylerim gerçekten diken diken. Hiç gerçekleştirilmemiş bir deney için “hiç bir zarar ortaya çıkmayacak” varsayımını, bir gerçek gibi söylemelerinden, insanlık adına utanıyorum.
Kainatın ilk anını, sonsuzluğu, yerin 100 metre derininde 27 kilometrelik bir tünelde arayan insan; sembolik olarak, bindiği dalı kesen insanla özdeş bugün.
Hayat dolu hiç bir gezegen bulunmamışken, hayat dolu bu gezegenden silinen tüm canlılar, yıkılan buzullar karşısında, Avrupa uygarlığının ihtiras anıtı Cern’e bakarken; bugün kalbimdeki inanca sığınıyorum. Bu inanç, zerrelerin değil sevgilerin gücünün çarpıştığı bir güne dair umudumu canlı tutuyor.
İlk zerreyi arayan insanın uzun süren bu yolculukta sevgiyi kaybettiğini biliyorum. Sevgiler için değilse, hiç bir şey için kurulmazdı bu evren.
Başlangıcı sevgi olan hayata ve insana saygıyla…
08.09.2008, Ankara

Antalya Hüsres Gazetesinde bir sunumdur.

sizce, bu okuyucu görüşü yararlı mı? Evet | Hayır
 

 
Paylaşın
Bu kitap hakkındaki düşüncenizi yazın.
  Önerin
Kitabı arkadaşınıza önerin.
  Ekleyin
Kitabı "Kitaplarım" listenize ekleyin
 
Aynı konudaki diğer kitaplar için tıklayın: Aynı kişilerin diğer kitapları için tıklayın:
 Bu kitaplara da bakın
Beraber Yürüdük Biz Bu Yıllarda
Türklerin Tarihi Orta Asya'nın Bozkırlarından Avrupa'nın Kapılarına
Trendeki Kız
Konstantiniyye Oteli
Eyvallah
Abdullah Gül ile 12 Yıl Yaşadım, Gördüm, Yazdım
  - tiklayin - Bu sayfaya link ver Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2015. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: ÖZGÜR BİR TOPLUMDA BİLİM KİTABI

Antoloji.com
01.08.2015 16:49:47  #.234#
  » Şiir  » Kitap  » Etkinlikler  » Şarkı Sözleri  » Resim  » Forum  » Nedir  » Gruplar  » E-Kart  » Sinema  » Haber  » Bilgi Yarışması  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim   » Seçim  
[Hata Bildir]