Antoloji.com Şiir Kitap Nedir? c Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
 
 

Kitap Kişi

 Kitap Ana Sayfa
 Kitaplar
 Kişiler
 Konu Başlıkları
 Yayınevleri
 Kitaplarım
 Kitap İncelemeleri
 Okuyucu Görüşleri
 Kitap Tartışmaları
 Öne Çıkanlar
 Çok Satanlar
 Yeni Çıkanlar
 E-kitap
Eski ne nadir kitaplar
 Eski ve Nadir Kitaplar
 
Suyu Arayan Adam

,
Yayın Evi: Remzi Kitabevi;
Kategorisi: Genel Konular ve Başvuru Eserler, Biyografi - Otobiyografi - Monografi
Tarih, Osmanlı ve Öncesi (Siyasi ve Askeri Tarih)
Tarih, Türkiye Cumhuriyeti (Siyasi ve Askeri Tarih)
İstanbul, 2014-06, 2.baskı, 135x196, 488 sayfa, Türkçe, Karton kapak.
ISBN No: 9789751403810Okuyucunun kitaba verdiği puan:
8.7 (13 kişi)   
Bu kitaba kim kaç puan vermiş? Tıkla GÖR
25,00 TL
Satın almak için:
 

Eren.com.tr

  Kitap Adresi

Bu kitap, ilkokul öğretmeni olarak yetişmek üzereyken, Birinci Dünya Harbinde savaşa katılan ve sonra Büyük Turan'ı kurmak yolunda Kafkas, Hazer ülkelerine koşan bir Türk gencinin hikayesidir. Yazar, Rusya'da tahsilini tamamlayarak memleketine dönmüş, hayatın acı ve tatlı çeşitli olaylarını yaşamıştır... "Suyu Arayan Adam"da yüzyılımızın, Avrupa'dan Çin'e ve Himayalara kadar uzanan çeşitli problemlerini de bulacaksınız. (Arka Kapak)

5 okuyucu bu kitap için görüş bildirdi..

tüm görüşler >>

10
  Kardelen Açınca 21/5/2013 08:55

sevket süreyya anılarını yazmış..bense okurken yaşadım o günleri o soğukları hissettim bedenimde...
sizce, bu okuyucu görüşü yararlı mı? Evet | Hayır
 
10
  Destan Saatcılar 2 15/7/2010 16:27

Şevket Süreyya AYDEMİR'in hayatını anlattığı çok güzel bir kitap.

İlk olarak Osmanlı İmparatorluğu Edirnesini ve yazarın çocukluk çağını anlatan kitap, yazarın Turancılık fikri ile orduya yazılması, Kafkas Cephesine gitmesi ile devam eder. Savaş kaybedilince yine bu fikirlerle Azerbaycan'da öğretmenliğe başlar. Daha sonra Bolşeviklik akımına kapılarak Moskova'da eğitim görmesi ve Türkiye'ye dönüp inkılap kadrolarına katılması çok güzel bir dilde anlatılmaktadır. Mutlaka okunması gereken bir kitap.

sizce, bu okuyucu görüşü yararlı mı? Evet | Hayır
 
10
  Limitsiz secret 3/1/2010 18:42

Şevket Süreyya AYDEMİR, 1877- 1878 Osmanlı -Rus harbi esnasında Bulgaristan’dan göç ederek bir ordugah, ordu şehri olan Edirne’ye yerleşen bir göçmen çocuğudur. Çocukluğu Rum ve Bulgar çetelerinin yağmaları içerisinde, çete ve komite hikayeleri dinleyerek, çetecilik oyunları oynayarak geçmiştir. İlk olarak mahalle mektebine, sonra da askeri Rüştiye’ye devam eder.

Okuduğu “Ergenekon” kitabından etkilenerek Turancılık akımına inanır. Bu akımın da muallim Mekteplerinde benimsendiğini öğrenir ve Rüştiyeyi bırakarak öğretmen okuluna girer. O ara 1. Dünya Savaşı çıkar ve gönüllü olarak, abisinin vurulduğu Doğu cephesine onun bıraktığı boşluğu doldurmak üzere gider. Orada cahil askerleri tanır. Yolda gördüğü Anadolu insanları hakkındaki olumsuz fikirlerini değiştirir. Halkın cehaletinden hükümeti sorumlu tutar. Doğu cephesinde Ermenilerin haksız yere Türklere yaptıkları vahşi katliamlara tanık olur.

Azerbeycan Türk öğretmenler isteyince oraya gider. Oradaki halkı tanır. Aralarındaki mezhep ayrılıklarını, milli ruh yoksunluğunu, isyancı işçi ve menfaat kavgalarına tanık olur ve Turancılık fikri hayal olur. Yönetim olarak da küçük komitalar halinde bulunuyorlardı. Devlet olma bilinci yoktu. Bu ara ihtilalci Ruslar işgal eder. Kominizm ve bolşevizmle tanışırlar. Halkın tüm mallarına el konulur. Rus kominizmini ve Rusları yakından tanır. Kominizm sempatisi baş gösterir. Okullarda komun guruplarında görev alır.

Orta asya yolculuğu sırasında etkilendiği kominizm ve sosyalizm fikirlerini İstanbul’a dönüşünde yazılarıyla yayınlaması, sahibi olduğu derginin kapatılması ve tutuklanıp hüküm giymesine neden olur.
Cezası tamamlanınca Halk Partisi mebusu olur.. Hazırladığı 2. Dünya Savaşı raporundan dolayı partiden ihraç edilir.

sizce, bu okuyucu görüşü yararlı mı? Evet | Hayır
 
6
  NUSRET ORHAN 7/11/2008 22:50

Çocukluğu Osmanlı Edirnesinde geçen sonra ilkokul öğretmeni olarak yetişmek üzereyken, Birinci Dünya Harbinde savaşa katılan ve sonra Büyük Turan'ı kurmak yolunda Kafkas, Hazer ülkelerie koşan bir Türk gencinin hikayesidir.
Ancak önce koyu müslüman olan sonra Turan'cı olan daha sonra sosyalistliğe merak salan sonra Türkiyeye gelen hikaye kahramanının en sonunda aradığı suyu bulup bulmadığını kitapdan öğreneceksiniz.....

sizce, bu okuyucu görüşü yararlı mı? Evet | Hayır
 
7
  çölünsesi 24/8/2008 15:01

Osmanlı Devlet yöneticilerinin Balkan Savaşlarının kaybedilmesinden sonra TÜRK 'lüğü hatırlamaya başlamaları,Anadoluyu ihmal edişleri Anadoluyu'can ve kan hazinesi'olarak gördükleri anlatılmaktadır.Türk Askerlerinin yokluklar içinde nasıl mücadele ettikleri akıcı bir dille anlatılmaktadır.
sizce, bu okuyucu görüşü yararlı mı? Evet | Hayır
 

tüm görüşler >>

 
Paylaşın
Bu kitap hakkındaki düşüncenizi yazın.
  Önerin
Kitabı arkadaşınıza önerin.
  Ekleyin
Kitabı "Kitaplarım" listenize ekleyin
 
Aynı konudaki diğer kitaplar için tıklayın: Aynı kişilerin diğer kitapları için tıklayın:
 Bu kitaplara da bakın
Kürk Mantolu Madonna
Beraber Yürüdük Biz Bu Yıllarda
Kayıtsızlık Şenliği
Konstantiniyye Oteli
Trendeki Kız
Eyvallah
  - tiklayin - Bu sayfaya link ver Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2015. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: SUYU ARAYAN ADAM KİTABI

Antoloji.com
29.08.2015 03:09:18  #.234#
  » Şiir  » Kitap  » Etkinlikler  » Şarkı Sözleri  » Resim  » Forum  » Nedir  » Gruplar  » E-Kart  » Sinema  » Haber  » Bilgi Yarışması  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim   » Seçim  
[Hata Bildir]