BUGÜNKÜ GAZETELER
Gazeteler  Sabah Gazeteler  Milliyet Gazeteler  Zaman Gazeteler  Sözcü Gazeteler  Habertürk Gazeteler  Taraf Gazeteler  Cumhuriyet Gazeteler  Fotomaç Gazeteler  Türkiye Gazeteler  Tüm Gazeteler

Antoloji.com Şiir Kitap Nedir? c Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
 
 

Kitap Kişi

 Kitap Ana Sayfa
 Kitaplar
 Kişiler
 Konu Başlıkları
 Yayınevleri
 Kitaplarım
 Kitap İncelemeleri
 Okuyucu Görüşleri
 Kitap Tartışmaları
 Öne Çıkanlar
 Çok Satanlar
 Yeni Çıkanlar
 E-kitap
Eski ne nadir kitaplar
 Eski ve Nadir Kitaplar
 
Tarihin Saklanan Yüzü: İdam Edilen 44 Vezir-i Azamın Dramı Öldürülmüş Şehzadeler ve Devrilmiş Padişahlar


Yayın Evi: İnkılap Kitabevi;
Kategorisi: Türk Tarihi, Osmanlı Tarihine ait Genel Kitaplar
İstanbul, 2010, 13.5 x 19.5 cm., 269 sayfa, Türkçe, Karton Kapak.
ISBN No: 9751012104Okuyucunun kitaba verdiği puan:
6.7 (4 kişi)   
Bu kitaba kim kaç puan vermiş? Tıkla GÖR
18,00 TL
Satın almak için:
 

Eren.com.tr

  Kitap Adresi

Biz Türk cumhuriyetçileri, Osmanlı tarihinin boşluklarını, karanlıklarını, bilinmezlerini ve şimdiye dek kalıplaştırılmış abartmalı yakıştırmalarla şişirme yorumlarını, soylu bir akıcılığın, objektif bir bilimselliğin ve sağlıklı bir 'doğruyu arama merakının' beyinsel ve evrensel terazisi içine oturtamadık.Osmanlı hanedanının kulları, zaten bunu yapamazlardı.Kullar, efendilerinin tarihini ya onlara yaranmak, ya kendi kulluklarının önemini cilalayıp parlatmak için, efendilerinin olağanüstü kişiler olduklarını göstermek duygusuyla yazarlar.Cumhuriyet dönemi ise silah gücünden çok, insanın fizik gücüne dayalı bir savunma düzenine bağımlı kaldığından, Osmanlı tarihini hamaset körüklerini çalıştıran bir propaganda aracı olarak kullanmayı yeğledi ve tarihin tekrar tekrar değerlendirilip tekrar tekrar yorumlanma gereğini resmi bir görüşün çerçevesi içinde dondurdu...Böylece doğruları daha çok arama özgürlüğünün yerini kafadan atma bir böbürlenmecilik aldı ve bu böbürlenmecilik de kuşaktan kuşağa büsbütün dogmalaştı.Geçmişimizdeki insan ilişkileri üstüne sanat alanında değişik çeşitlemeler yapma ve bunları insanlığın evrensel serüvenlerine armağan edebilme olanakları kısırlaşıp bücürleşti.İdam Edilen 44 Vezir-i Azamın Dramı adlı kitapçıkta aynı ailenin kendi çevresindeki üst düzey kullara ne kadar acımasız ve ölümcül davrandığının profilini çizmeye çalıştık...Öldürülmüş Şehzadeler ve Devrilmiş Padişahlar'da ise Osmanlı hanedanının kendi ailesi içindeki bitip tükenmeyen kanlı ve anarşik iktidar kavgalarının bir profilini çizmeye çalıştık.Her iki kitap da Osmanlı ailesinin şimdiye dek su yüzüne çıkarılmak istenmemiş siyasal cinayetlerinin insanı dehşete düşüren kanlı bir antolojisidir.Dondurulmuş ve çarpıtılmış bir tarih dogmatizmiyle insan aklının ortaklaşa yarattığı evrensel ve görkemsel sanat ve bilim kubbelerinden hiçbirine merdiven kurulamaz.(Arka Kapak)

3 okuyucu bu kitap için görüş bildirdi..

7
  Aşkın Kalaycı 2 4/3/2014 06:35

Saadet gibi bazı arkadaşlar tarihi okumadan bilmeden, hatta üzerinde konuştuğumuz kitabı, çok belli ki okumadan işkembeden sallıyorlar. Tarihte, yaşanmış olan gerçek tarihin karşısında bir de yapay ve çar­pıtılmış bir tarih daha karşımıza çıkar. Bunun gerçekle alakası yok. Ba­zen kompleksle şişirilmiş, bazen de gizlenmiştir. Aynı za­manda buna yapay tarih de diyebiliriz. Ne tuhaftır ki, geçmişin gerçeklerini bir türlü gündeme getirmek istemiyoruz. Yani gündeme getirilse bile farklı getiri­liyor. Öyle oluyor ki, bir monarşi düzeni karşımıza, demokrasiden daha şaşaalı ve parlakmış gibi çıkarılıyor. Geçmiş çok görkemliydi, halimiz ise ne kadar kötü vesselam türün­den laflarla ne çağdaş olabiliriz, ne de Cumhuriyetçi. Bir kere Ekber Evlat’tır diğer bütün dini etkilerde, soylu, büyük evlat yönetime geçer. Burada kim kimi öldürürse yönetime geçer. Fatih, niye 19 yaşındayken iki yaşındaki kardeşini öldürdü? O zaman daha çıkar­mamıştı fermanı. Kendisi tahta çıkar çıkmaz. II. Murat öldüğü vakit Edirne’de iki yaşındaydı kardeşi Ahmet. Onu boğdurdu bera­ber cenaze­sini gönderdi babasıyla. İki yaşındaki çocuk mu onun önüne geçecekti yani? I. Murat’tır ilk oğlunu öldüren, Savcı Bey’i. Osman Bey de amca­sını öldürmüştür, Dündar Bey’i. Yani düzen olsun diye mi öldürüyor­lardı bunları? Siyaset kavgasında kardeşi dahi gözü görmüyor. Ne hırstır bu? Ne olacak yani padişah olmak çok mu önemliydi? Gutenberg olmak da önemlidir. Niye ille de padişah olmak çok önemli diye sunuluyor. Sanki çok yararı doku­nuyor yönetilenlere gibi. Bir de yönetilenlere sor­mak lazım. Bakalım çok memnun muydular o yönetimden çok mem­nundular da o za­man niye baş kaldırıyorlardı ikide bir? Bir de Saadet tarih kelimesini tarihhhh diye yazınca daha tarih olmuyor, komik bir izlenim veriyorsun. Nesnellikten dem vuruyorsun ama sen kendin hiç nesnel değilsin, bir kere daha kitabı okumamışsın, okumadığın çok belli oluyor, atıp tutuyorsun ordan burdan sallıyorsun! Osmanlı devri devir olsaydı devam ederdi, Çin' e bak, 3000 yıldır devam ediyor. Osmanlı kaç yıl sürdü, sadece 600 yıl, onun da 400 yılı hasta adamdı. Neyse hadi bakiim Saadet, git oku şu kitabı, ondan sonra yine görüşelim, hadi byeee! ! !
sizce, bu okuyucu görüşü yararlı mı? Evet | Hayır
 
1
  Saadet Yıldız 1 28/4/2011 23:58

tarihte gerçekleri öğrenmek için tarafsız kaynakları incelemek gerekir.doğrudur osmanlı tarihindee bir çok aile içi yada vezirler içinde infazlar oldu.bunların çoğu devletin bekası için gerekliydi.eger öyle olmamış olsaydı bu devlet şanını ömrünü bu kadar uzun sürdüremezdii.tarihteki diğer türk devletleri gibi kısa zamanda yok olmaya mahkumolur tarihe damgasını vuramazdı.tarih sahnesinde osmanlıdan bir çok konuda örnekler alan vee milletlerinin kaderini bu dersler yönünde geliştiren okadar devlet varken bize osmanlının iç yüzünü göstermek için yazılmış bu kitap nekadar nesnel acaba? ? ? ? bu bizim gibi şanlı tarihi olmayan milletlerin osmanlı karşısındaki ezikliklerini yeni nesillerimizin aklına böyle fikirleri sokarak gidermeye çalışmasıdır...bu kadar şanlı bir tarihhhh bu şekilde gösterilmeye çalışılmammalı..osmanlı devri gücünüü allaha inancından alan alimlerin velilerin sanatkarların baş tacı edildiği bir devirdir.biz batıya dönmeye çalışıcagımıza tarihe doğru baksak aslında batının bizi örnek aldığı görülür onlar tarihten ders aıp bizden önemli şeyleri aldılar,biz şanlı tarihimize yüz çevirip batının ne kadar işe yaramaz tarafı varsa onları aldık..bu kitap bunlar göz önüne alınarak değerlendirilmeli.
sizce, bu okuyucu görüşü yararlı mı? Evet | Hayır
 
10
  piliskin 28/5/2009 21:06

Kitapta kullanılan dil gerçekten ustaca.Yeri geldiğinde yapılan betimlemeler,Sn.Çetin ALTAN'ın üslubu ve konuya hakimiyeti kitabın okunma zevkini had safhaya çıkarıyor.Yardımcı kaynaklardan yapılan güçlendirmeler de ayrı bir hava katıyor kitaba.Bu eser şu soruyu sordurmakla kalmıyor; cevabı da okuyucuya verdiriyor.''İhtişamı ile övünülen Osmanlı İmparatorluğu imrenilmesi mi yoksa ibret alınması gereken bir devlet miydi?
Son olarak böyle bir eseri kazandırdığı için Sn. Çetin ALTAN'a teşşekürümü ve şükranlarımı borç bilirim.

sizce, bu okuyucu görüşü yararlı mı? Evet | Hayır
 

 
Paylaşın
Bu kitap hakkındaki düşüncenizi yazın.
  Önerin
Kitabı arkadaşınıza önerin.
  Ekleyin
Kitabı "Kitaplarım" listenize ekleyin
 
Aynı konudaki diğer kitaplar için tıklayın: Aynı kişilerin diğer kitapları için tıklayın:
 Bu kitaplara da bakın
Kürk Mantolu Madonna
Beraber Yürüdük Biz Bu Yıllarda
Konstantiniyye Oteli
Kayıtsızlık Şenliği
Trendeki Kız
Eyvallah
  - tiklayin - Bu sayfaya link ver Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2015. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: TARİHİN SAKLANAN YÜZÜ: İDAM EDİLEN 44 VEZİR-İ AZAMIN DRAMI ÖLDÜRÜLMÜŞ ŞEHZADELER VE DEVRİLMİŞ PADİŞAHLAR KİTABI

Antoloji.com
02.09.2015 09:21:37  #.234#
  » Şiir  » Kitap  » Etkinlikler  » Şarkı Sözleri  » Resim  » Forum  » Nedir  » Gruplar  » E-Kart  » Sinema  » Haber  » Bilgi Yarışması  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim   » Seçim  
[Hata Bildir]