Antoloji.com Şiir Kitap Nedir? c Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
 
 

Kitap Kişi

 Kitap Ana Sayfa
 Kitaplar
 Kişiler
 Konu Başlıkları
 Yayınevleri
 Kitaplarım
 Kitap İncelemeleri
 Okuyucu Görüşleri
 Kitap Tartışmaları
 Öne Çıkanlar
 Çok Satanlar
 Yeni Çıkanlar
 E-kitap
Eski ne nadir kitaplar
 Eski ve Nadir Kitaplar
 
Türk Amerikan Silah Ticareti Tarihi

, ,
Yayın Evi: Doğu Kütüphanesi;
Kategorisi: Tarih, Araştırma-İnceleme
İstanbul, 1.baskı, 160x235, 420 sayfa, Türkçe, Karton Kapak.
ISBN No: 9789944397308Okuyucunun kitaba verdiği puan:
5.0 (1 kişi)   
Bu kitaba kim kaç puan vermiş? Tıkla GÖR
35,00 TL
Satın almak için:
 

Eren.com.tr

  Kitap Adresi

Tüfek bir savaş aracı olarak belki de en büyük değişimi on dokuzuncu yüzyılda yapılan teknolojik yeniliklere borçludur. Bu yenilikler arasında tüfek üretiminde modern anlamda en büyük atılım Amerika'da yüzyılın ilk yarısında uygulamaya konuldu. Bin dört yüzlü yıllardan beri ateşli silahları kullanan Osmanlı Devleti 19. yüzyıla gelindiğinde bir taraftan kara ordusunu yeniden yapılandırarak, sayısı yedi yüz bini bulan modern bir ordu kurmaktayken diğer taraftan da söz konusu ordunun modern silahlarla donatılması gerektiğinin pekala bilincindeydi. Dönemin en teknolojik silahları olan Springfield, Martini-Henry ve Winchester gibi Amerikan tüfeklerinin Osmanlı Devleti tarafından satın alınması işte bu iki sürecin bir kesişmesi olarak değerlendirilmelidir. Elinizdeki bu kitap, Türk - Amerikan silah ticaretinin on dokuzuncu yüzyıldaki macerasını anlatmaktadır. Meşhur silah tüccarı Oliver F. Winchester'ın Osmanlı Devleti'yle bir kontrat yapmak amacıyla Amerika'dan kalkıp İstanbul'a gelmesi, günümüzde olduğu gibi 19. yüzyılda da silah ticaretinin ne kadar önemli olduğunu göstermesi bakımından ilginçtir. Amerika'dan satın alınmasına karar verilen altı yüz adet Peabody-Martini ya da Martini-Henry tüfeklerinin üretim aşamasında denetlenmesi vazifesi, geleeckte modern Türk matematiğinin kurucusu olacak Hüseyin Tevfik Bey (Paşa)'e verilmiştir. Hüseyin Tevfik Pala başkanlığında Amerika'ya gönderilen heyet on beş yıl kadar bu görevde kalmıştır. II. Abdülhamid'in tüfeklere karşı şahsi ilgisi şüphesiz konuya ayrı bir önem katmaktaydı. Bu arada Avrupa'da çok daha sonra kabul edilecek olan, hatta bizzat üretildiği ülkenin yani Amerikan ordusunun dahi gecikmeli olarak adapte ettiği seri atar Winchester tüfekleri ilk defa Osmanlı askerleri tarafından kullanılmıştı. Nitekim 93 Harbi'nde Plevne'de sayıca üstün Rus kuvvetleri karşısında mucizeler gösteren Osmanlı birliği Winchester tüfekleriyle donatılmıştı. Seri atışlı tüfeklerin Avrupa'da hızla kabul edilmesinde Plevne müdafaasının rolü batılı tarihçiler tarafından da kabul edilmektedir. Amerika'dan silah satın alınması sürecinde Osmanlı Devleti'nin, yaşadığı mali buhran yüzünden ödemeleri gecikmeli olarak gerçekleştirmesi, Amerikan silah şirketleriyle bazı ciddi sorunlara da sebep olmuştu. Bu şirketlerden Providence Tool Company, parası ödendiği halde birtakım iddialarla 48.617 adet Martini-Henry tüfeği, 41.900 kasatura, 41.900 kasatura kılıfı ve 35.100 süngüyü alıkoyması üzerine bizzat II. Abdülhamid adına Amerikan mahkemelerinde yıllarca sürecek bir dava açılmıştır. (Arka Kapak)

 
Paylaşın
Bu kitap hakkındaki düşüncenizi yazın.
  Önerin
Kitabı arkadaşınıza önerin.
  Ekleyin
Kitabı "Kitaplarım" listenize ekleyin
 
Aynı konudaki diğer kitaplar için tıklayın: Aynı kişilerin diğer kitapları için tıklayın:
 Bu kitaplara da bakın
Kürk Mantolu Madonna
Beraber Yürüdük Biz Bu Yıllarda
Konstantiniyye Oteli
Kayıtsızlık Şenliği
Trendeki Kız
Eyvallah
  - tiklayin - Bu sayfaya link ver Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2015. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: TÜRK AMERİKAN SİLAH TİCARETİ TARİHİ KİTABI

Antoloji.com
05.10.2015 06:56:05  #.234#
  » Şiir  » Kitap  » Etkinlikler  » Şarkı Sözleri  » Resim  » Forum  » Nedir  » Gruplar  » E-Kart  » Sinema  » Haber  » Bilgi Yarışması  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim   » Seçim  
[Hata Bildir]