Antoloji.com Şiir Kitap Nedir? c Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
 
 

Kitap Kişi

 Kitap Ana Sayfa
 Kitaplar
 Kişiler
 Konu Başlıkları
 Yayınevleri
 Kitaplarım
 Kitap İncelemeleri
 Okuyucu Görüşleri
 Kitap Tartışmaları
 Öne Çıkanlar
 Çok Satanlar
 Yeni Çıkanlar
 E-kitap
Eski ne nadir kitaplar
 Eski ve Nadir Kitaplar
 
Vadideki Zambak

,
Yayın Evi: Bordo Siyah Yayınları;
Kategorisi: Edebiyat, Fransız Edebiyatı, Roman, Hikaye, Şiir, Denemeler
İstanbul, 2002, 11 x 19 cm., 440 sayfa, Türkçe, Karton kapak.
ISBN No: 9758688073Okuyucunun kitaba verdiği puan:
8.3 (21 kişi)   
Bu kitaba kim kaç puan vermiş? Tıkla GÖR
20,00 TL
Satın almak için:
 

Eren.com.tr

  Kitap Adresi

Balzac, Vadideki Zambak romanını 1835 yılında,36 yaşındayken, ölümünden on beş yıl önce kaleme almıştır. Ölümünden bir yıl önce eşi Hanska'ya yazdığı bir mektupta, Balzac 'annesinin canavarlığından' söz eder. Ailesinin ona çizdiği eğitim yolunu izlemek istemeyen, yazar olma ve para kazanma mücadelesini özgürleşme mücadelesiyle özdeşleştiren, ömür boyu iflaslarla, borçlarla uğraşan Balzac, bir yandan da hayatının kadınını yılmadan arayıp durmuştur. Vadideki Zambak'ın baş kişisi ve anlatıcısı Félix de Vandenesse, Balzac'la örtüştüğü ölçüde, bize, Balzac'ın, küçük bir çocukken pansiyonlarda başlayan hayat mücadelesini, arayışlarını, çalkantılarını, düş kırıklıklarını, 'ölü yıllarını', 'uzun acılarını' anlatan bir tür özyaşamöyküsü sunmaktadır. Vadideki Zambak: Sonsuz arayış.

8 okuyucu bu kitap için görüş bildirdi..

tüm görüşler >>

8
  Nuray Barman 30/12/2009 13:05

balzac'ın başarısını tartışmak saçma olur. Bu kitapla bir kez daha dehasını teyit etmiş ve platonik bir aşkla bir kadının gözünden sevgiliye, sevgiye bakmayı bilebilmiştir.
sizce, bu okuyucu görüşü yararlı mı? Evet | Hayır
 
10
  Mehmet Emin Odabaşı 21/12/2009 21:24

51 yaşında öldüğü zaman ardında 103 kitap bırakmış ve her kitabındaki kahramanların diğer kitaplarda bağlantısı olduğu bir 'insanlık komedyası' yaratmış, edebiyatın dahi insanının dahiyane kitaplarından biriydi. Felix ve Kontes özelinde aşkın romantik yanını büyüleyici bir şekilde ortaya dökerken, Felix'in insana dair zaaflarını çok gerçekçi bir şekilde anlatabilmiş..
sizce, bu okuyucu görüşü yararlı mı? Evet | Hayır
 
9
  Gönül Demir 1 21/12/2009 19:54

Romanın olay örgüsü kötü bir çocukluk geçirmiş olan Felix’in aile sevgisinden uzak, zorluklar ve baskı içinde geçen hayatının, babasının Tours’a çağırmasıyla değişmesini anlatır. Tours’ta bir baloya katılması ve güzel bir Kontes’e aşık olması olayın seyrini değiştirir ve hızlandırır. Kontes’in evli olması bu aşkı güçleştirir. Kontes’in Felikx’i platonik aşkla sevmesi, Felix’in aşkına tam manasıyla karşılık verememesi olay örgüsünün heyecanını arttırır.

Evet çoğu okuyucu kitabın başında sıkıldığını belirtmiş ama beni en çok etkileyen ve kitaba bağlayanda o bölümdü.

Vadideki Zambak romanında vak’a kahraman bakış açısıyla verilmiştir. Olaylar romanın asıl kahramanı Felix tarafından anlatılmıştır. Olayları anlatırken geniş tasvirlere yer vermiştir. Hem kendi hem de diğer kahramanların ruh yapısıyla iç ve dış mekanı yansıtmıştır. Vadideki Zambak’ta dış mekana ait tasvirler daha ağır basmaktadır.
Romanın genel itibariyle tek bir kahraman tarafından aktarılmıştır. Bu da romanda geniş tasvirlerin oluşturduğu sıkıcılığı ortadan kaldırmış ve akıcılığı sağlamıştır.

sizce, bu okuyucu görüşü yararlı mı? Evet | Hayır
 
6
  Tuğba Cc 18/12/2009 18:25

Kitabı yarısına kadar resmen ayıla bayıla okudum, çok sıkıcıydı.. Cümleler çok uzun, tasvirler çok fazla.. Fakat yarısından sonra kitap eğlenceli olmaya başlıyor ve gayet akıcı bir şekilde ilerliyor. Aslında şöyle de düşünmek lazım, Balzac bu kitabı 1835 yılında yazmış, günümüzle kıyaslamamak gerek.. Günün şartlarına göre düşünmek lazım.. Kitabın sonunda Henriette'e de Leydi Dudley'e de yazık olduu, mutlu son bekliyordum ben halbuki :) Yine de herkese okumalarına tavsiye ederim, ne de olsa MEB tavsiyeli 100 temel eserden biri :)))
sizce, bu okuyucu görüşü yararlı mı? Evet | Hayır
 
10
  Begüm Avcı 1 12/12/2009 17:28

Herkese kitabın başı sıkıcı gelmiş nedense. Ama bence en hayran olunası kısım Felix'in çocukluğunu tasvir edişiydi. Madam De Mortsauf'un aşkı, tutkusu, koruyuculuğu ve en önemlisi sadakati... Dünya edebiyatında Vadideki Zambak'tan daha iyi yazılmış bir kitap olduğunu düşünmüyorum.
sizce, bu okuyucu görüşü yararlı mı? Evet | Hayır
 
4
  Satı Elvan 21/9/2009 21:46

çok sıkıcı bir kitap yarıya kadar geldim bıraktım. 2 defa başladım kitaba ancak ikisindede ancak yarıya kadar gelebildim.
sizce, bu okuyucu görüşü yararlı mı? Evet | Hayır
 
7
  elam_35 15/9/2008 15:31

20 sayfasını okudum.bıraktım.
sizce, bu okuyucu görüşü yararlı mı? Evet | Hayır
 
9
  kızıL krizaNtem 21/11/2007 17:14

felix'in aşkı yorucu ve bir o kadar da hayran olunası.
klasiklerin sıkıcı olduğunu iddia edenlerin tezlerini çürütecek bir anlatım.
bir çok yayınevinin bastığı bir kitap elbette,ancak ben bu çeviriyi gerçektende beğendim.felix ve balzac örtüşüyorsa eğer bu kadar güzel ve dolu dolu bir anlatımın kaynağını merak etmeye hiç gerek kalmıyor.acıdır insanı büyüten..
muhakkak okunmalı.

sizce, bu okuyucu görüşü yararlı mı? Evet | Hayır
 

tüm görüşler >>

 
Paylaşın
Bu kitap hakkındaki düşüncenizi yazın.
  Önerin
Kitabı arkadaşınıza önerin.
  Ekleyin
Kitabı "Kitaplarım" listenize ekleyin
 
Aynı konudaki diğer kitaplar için tıklayın: Aynı kişilerin diğer kitapları için tıklayın:
 Bu kitaplara da bakın
Beraber Yürüdük Biz Bu Yıllarda
Türklerin Tarihi Orta Asya'nın Bozkırlarından Avrupa'nın Kapılarına
Trendeki Kız
Konstantiniyye Oteli
Eyvallah
Abdullah Gül ile 12 Yıl Yaşadım, Gördüm, Yazdım
  - tiklayin - Bu sayfaya link ver Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2015. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: VADİDEKİ ZAMBAK KİTABI

Antoloji.com
02.08.2015 21:20:01  #.234#
  » Şiir  » Kitap  » Etkinlikler  » Şarkı Sözleri  » Resim  » Forum  » Nedir  » Gruplar  » E-Kart  » Sinema  » Haber  » Bilgi Yarışması  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim   » Seçim  
[Hata Bildir]