Antoloji.com Şiir Kitap Nedir? c Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
 
 

Kitap Kişi

 Kitap Ana Sayfa
 Kitaplar
 Kişiler
 Konu Başlıkları
 Yayınevleri
 Kitaplarım
 Kitap İncelemeleri
 Okuyucu Görüşleri
 Kitap Tartışmaları
 Öne Çıkanlar
 Çok Satanlar
 Yeni Çıkanlar
 E-kitap
Eski ne nadir kitaplar
 Eski ve Nadir Kitaplar
 
Yalnızız


Yayın Evi: Ötüken Neşriyat;
Kategorisi: Türk Edebiyatı, Türk Edebiyatı (Genel)
1999, 12.0x20.0, 365 sayfa, Türkçe, Ciltsiz.
ISBN No: 9789754370577Okuyucunun kitaba verdiği puan:
9.3 (84 kişi)   
Bu kitaba kim kaç puan vermiş? Tıkla GÖR
20,00 TL
Satın almak için:
 

Eren.com.tr

  Kitap Adresi

Peyami Safa'nın düşünce ve sanat gücünü aksettiren en olgun eserlerindendir. Üstad bu eserinde insanlığı materyalizmin kör çemberini kırmaya çağırmaktadır. Ona göre, asrımızda insanlığın bütün problemleri bu noktada düğümlenmektedir. Ve Allah'ı bilmedikçe, insanlık buhrandan buhrana yuvarlanacak, huzur ve sükun bulamayacaktır. Yalnızız'da insanı laboratuardan kurtarma, onu varlık bütünü içinde kavrama gayretiyle, bu çaba sebebiyle ruh tahlillerine kazandırdığı derinlik ve insana açtığı yeni ufuklar vardır.(Arka Kapak)

31 okuyucu bu kitap için görüş bildirdi..

tüm görüşler >>

10
  John Galt 24/9/2013 12:40

Peyami Safa’nın okuduğum en iyi romanı diyeceğim ama her kitabını okuyunca aynı cümleyi kuruyorum. Ama okuduğum en iyi kitaplardan birisi.
Kitapta birçok kahraman var, hepsinin derin, detaylı karakter analizleri, yaşayışı, farklılıkları,… çok güzel irdelenmiş. Roman güzel bir kumpas ile başlıyor, olay örgüsünde ani değişiklikler insanı kitaba çekiyor ve elinden bırakması mümkün olmuyor. Kitapta geçen her bir olayın içeriğinde, karakterlerin sığ görüşleri veya yalancı olmaları da çok farklı bakış açılarına kapı açmayı sağlıyor.
Samim’in “Simeranya”sı ile kitap felsefi boyutlardan, basit gündelik olaylarla kayması çok başarılı. Özellikle, Samim’in ütopyasındaki eğitim sistemi de takdire şayan doğrusu. Ne yazık ki, kitabın 1951 de yayınlanmasına rağmen hala eğitim konusunda çıkmazımız güncelliğini koruyor. Kitapta zayıf bir karakter olan Aydın; (Zayıf yazıyorum çünkü kitapta çok kısa bahsedilmiş ve hastalığından bahsediyor, yalnız; kitapta hiçbir karakterin öylesine yazılmadığını çok güzel bir şekilde ispatlıyor) matematik imtihanı yüzünden çok ciddi çalışmakta ve bu yüzden ağır bir hastalık geçirmektedir. Dr benzer hastalığın yoğun ders çalışan çocuklarda çok sık görüldüğüne değiniyor. Samim de kendi Simeranyasında kurduğu eğitim sisteminden –hiçbir bölümün zorla okutulamayacağı, devam zorunluluğu olmadığı, istendiği takdirde başka mesleğe kayılabileceği ve en önemlisi asıl başarının matematik ile ölçülemeyeceğini- bahsediyor.
Asıl karakterlere gelince; Mefharet ile Besim’in, yeğen-dayı ilişkisi hakkında çarpık görüşleri,–elalem ne der, ne düşünür- kızın anneye duyduğu öfke, intikam alma isteği, Aydın’ın matematik yüzünden hastalığı, eve giren aç adam tüm bunlar o dönemin –maalesef hala güncel kalan- toplumsal sorunları ve sığ görüşleri yansıtıyor. Tüm bu çarpık olaylar içinde yolunu kaybetmiş, iki farklı yaşam tarzında insanlar arasında kalan Meral ve filozof Samim arasındaki ilişki anlatılıyor. Samim’in engin bilgisi, gözlem yeteneği, Meral’i yorsa da yine kaçamıyor Samim’den. Kitapta bu ikilin yaş farkından bahsediyor, Meral’in gençliği, Paris hayranlığına karşı güvenli liman Samim. Tüm bu ikilem arasında yapayalnız Meral… “Kendi kendimden nefretimin çirkinleştirip çerçevelediği bir dünyada yalnızım” diye yazan notu ile vedası…
Kitapta ne bir karakter ne de tek bir kelime fazlalık. Dili çok akıcı, beden dili tahlilleri ile aaa evet, öyle mi dedirtiyor insana..Fikirlerle dolu dolu bir kitap... Hegelden, denek farelere, inançtan materyalizme, aşktan mantığa, çaresizliğe ve tabi ki yalnızlığa…

sizce, bu okuyucu görüşü yararlı mı? Evet | Hayır
 
8
  Lae Jasmin 15/7/2013 10:45

Bir ülke düşler Peyami,adını Simeranya koyar...Mutlu insanların yaşadığı,bedenlerin ve zihinlerin köleleştirilemediği bir ülkedir bu.Yaşadığı dönemin karmaşaları,çarpıklığı ve yalanlarından kaçmak için bir sığınaktır aslında Simeranya.Ütopik dünyadan uzaklaştığımızda romanda kişi analizleri ve psikolojik tahlillerin yoğunluğu göze çarpmaktadır.Toplumun ahlak kurallarının kabullenemeyeceği bir şüphe ile okuyucusunu soru işaretleriyle serüvene başlatan Safa, roman kahramanı Samim in aşkı Meral in PAris sevdası,yalanları ve zaafları ve bunların derinlemesine irdelenmesi ile devam eden süreci,,olası bir felaketle sonuçlandırarak olaylara son anda dahil olan Necile ye yoğunlaşarak garip bir final yapmaktadır...
Anlatımın ve duygu aktarımının çok güçlü olduğu kitapta yapılan aşk tanımı ne asildir..
'Aşk bize, benliğimizi aşmayı ve sevgilimizin şahsiyetine dalarak, başka bir insanda sosyal ve universal bir iştirakin ilk merhalesini yaşamayı gösteren bir yükseliştir.'

sizce, bu okuyucu görüşü yararlı mı? Evet | Hayır
 
7
  Esma Çoban 28/7/2012 15:16

Peyami Safa uslübuyla, tarzıyla Türk Edebiyatı'nda çığır açmış bir isim. Uzun soluklu cümleleri, engin mantık ve gözlem silsileleri her kitabında olduğu gibi bu eserinde de mevcut, muhakkak okunmalı diye düşünüyorum (Sırf kelimeleri kullanmaktaki inceliğini görmek için bile okunabilir.) .
sizce, bu okuyucu görüşü yararlı mı? Evet | Hayır
 
8
  *zuhalyıldızı*Nuray Alper 17/10/2011 15:09

Şüphe yok ki okuyucuda nice merak hissi uyandıran ve her satırında zeka kabiliyetini sunan bir dehâ Peyâmi Safa. Yalnızız gibi sade bir ismin altında kalabalık bir his dünyası ve ruh kargaşası taşıyor. oysa yine Simeranya hayali ile; içinde bulunmak istediği ve olması gereken dünyayı Samim'le sunuveriyor okura. konuyu hazırlarken karmaşık ama gerçekçi olduğunu yüze tokat gibi vuran ilişkiler seçmiş Safa. zaman zaman içimi ürperten ve beni ıssız bırakan bir tarafı vardı o yüzden kitabın. hep ağrıtan. az ağlatan.
sizce, bu okuyucu görüşü yararlı mı? Evet | Hayır
 
9
  Tuba Şimşek 1 20/2/2011 16:14

Daha ilk sayfalarından okuyucuda merak uyandıran bir kitap..Okunmalı...
sizce, bu okuyucu görüşü yararlı mı? Evet | Hayır
 
9
  Kaan Yoldaş 15/2/2011 17:20

Peyami Safa'nın aşmış yapıtı. Dostoyevski romanlarına bile ayar verebilecek ayarda bir kitap. Okuyun,Okutturun.
sizce, bu okuyucu görüşü yararlı mı? Evet | Hayır
 
10
  Beyza Vural 2/2/2011 00:43

Herkesin kendi dünyasında oluşturduğu bir Simeranya'sı vardır.İnsan okudukça bu dünyada kayboluyor.Zevkle okudum.Kalabalıklar içinde bile yalnız kalınabiliniyor.
sizce, bu okuyucu görüşü yararlı mı? Evet | Hayır
 
10
  Semanur Kara 1 11/11/2010 16:32

bitmesin diye sindire sindire okudumm... süperr bir kitap herkes okumalı ;)
sizce, bu okuyucu görüşü yararlı mı? Evet | Hayır
 
10
  Fatma Doğan 3 17/10/2010 15:50

Bu kitabı anlayarak okuyorsak ne ala...Tek kelimeyle mükemmel keşke hiç bitmeseydi tekrar tekrar okuyorum boş kelime söz yok anlamlı sarsıcı düşündürücü sizi size anlatıyor tahliller sizi kitaba bağlıyor...
sizce, bu okuyucu görüşü yararlı mı? Evet | Hayır
 
10
  Yusuf Tarhan 1 19/8/2010 04:31

benim için bir kitaba 10 vermek kusursuz olması demektir.kolay kolay da vermem hatta eleştiririm.ama işte o ama yı okuyunca anlıyorsunuz.önce sarsıyor sizi bir türk yazardan beklemiyorsunuz bu derece mükemmelliği.başyapıt denen birşey varsa kitap sektöründe benim için 1 peyami safadır 2 ise yalnızızdır.nerde şimdi öyle yazarlar.8 puan verince bile acaba değermi diyorum.
sizce, bu okuyucu görüşü yararlı mı? Evet | Hayır
 

tüm görüşler >>

 
Paylaşın
Bu kitap hakkındaki düşüncenizi yazın.
  Önerin
Kitabı arkadaşınıza önerin.
  Ekleyin
Kitabı "Kitaplarım" listenize ekleyin
 
Aynı konudaki diğer kitaplar için tıklayın: Aynı kişilerin diğer kitapları için tıklayın:
 Bu kitaplara da bakın
Kürk Mantolu Madonna
Beraber Yürüdük Biz Bu Yıllarda
Konstantiniyye Oteli
Kayıtsızlık Şenliği
Trendeki Kız
Eyvallah
  - tiklayin - Bu sayfaya link ver Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2015. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: YALNIZIZ KİTABI

Antoloji.com
31.08.2015 11:47:15  #.234#
  » Şiir  » Kitap  » Etkinlikler  » Şarkı Sözleri  » Resim  » Forum  » Nedir  » Gruplar  » E-Kart  » Sinema  » Haber  » Bilgi Yarışması  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim   » Seçim  
[Hata Bildir]