Antoloji.com Şiir Kitap Nedir? c Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
 
 

Kitap Kişi

 Kitap Ana Sayfa
 Kitaplar
 Kişiler
 Konu Başlıkları
 Yayınevleri
 Kitaplarım
 Kitap İncelemeleri
 Okuyucu Görüşleri
 Kitap Tartışmaları
 Öne Çıkanlar
 Çok Satanlar
 Yeni Çıkanlar
 E-kitap
Eski ne nadir kitaplar
 Eski ve Nadir Kitaplar
 
Yedi Uyuyanlar

Hazırlayan: Ercan Şen
Vadi Yayınları;
Ankara, 2001, 13,5 x 19,5 cm, 264 sayfa, Türkçe, Karton kapak.
ISBN No: 975-6768-23-1Bu Kitapla ilgili daha fazla bilgi için tıklayın >>

Ve Yedi Uyuyanlar Uyandı..

Kuran-ı Kerim dahil olmak üzere, birçok kutsal kitapta Yedi Uyuyanlardan bahsedilir. Roman; yazarın hikayesi ve Yedi uyuyanların hikayesi olarak iç içe iki kısımdan oluşuyor.


Reyhan Sert®  (Antoloji.Com)
 
DEĞERLENDİRME TABLOSU
Konuya Hakimiyet 9
Doyuruculuk 9
Kullanılan Türkçe 8
Kapak dizaynı 10
Akıcılık 10
Baskı Kalitesi 9
Genel Olarak Kitap 9
 
Roman’a göre bu kişiler Tek Tanrı Yehova’ya inanmaktadır. Bu yüzden, Allah onları putperestlerin zulmünden kurtarır. Bir mağaraya sığındıklarında onları (7 uyuyanlar dense de, Kur’anda 3-5-7 kişi olabilecekleri, gerçeği yalnız Allah’ın bildiği yazıyor) 309 yıl uyutur. (Hicri 309, miladi 300 yıl) Yazar, roman’da, bu yedi kişinin (Debernuş, Mesliha, Kafeştateyyuş, Sazınuş, Mekselina, Mermuş, Yemliha ve köpekleri Kıtmir) ilk uyumalarından 1600 yıl, (günümüzden 20-30 yıl) sonra uyanışını anlatıyor.

Yazar Yedi Uyuyanların hikayesini anlatırken, hikaye içinde hikaye yazarak okuruyla oynuyor. İlk hikaye yazarın hikayesidir. Kitabın yazılışı esnasında yazarın şeytanla yaptığı bir pazarlık vardır. “Bu kitapla beni şöhret yap, sana ruhumu satayım.” Şeytan ise bununla yetinmez. Yedi Uyuyanların kaderini de ister. Yazar-şeytan çekişmesi içinde roman yazılır.

Kitabı elinize alıp okuduğunuzda, yazarın neyi savunduğunu asla anlayamayacaksınız. Bazen ateist, bazen Yahudi, bazen dindar, bazen bölücü olduğu kanaatlerine kapılacaksınız. Kitabı bitirdiğinizde ise “yazarın hiçbir tarafta olmadığını, sadece doğruları savunduğunu” göreceksiniz.

Bu kitapla aslında bildiğiniz ama kafanızda toparlayamadığınız birçok ilginç noktayı keşfedeceksiniz.

309 yıl sonraki ilk uyanmalarında, içlerinden birisini çarşıya alışveriş yapmaya yollarlar. Adamın uzattığı eski parayı gören insanlar, bu kişinin bir gömü bulduğunu zannederler. Ama daha sonra bu insanların Yedi Uyuyanlar olduğu anlaşılır. Uyku esnasında geçen 300 senede çok şey değişmiştir. İsa yanlıları kendilerine “Hristiyan” demektedir artık. Yedi Uyuyanlar ise kendilerini “İsevi” olarak tanımlamaktadırlar. Yedi Uyuyanlar Tek Tanrı Yehova’ya inanırken, Hristiyanlar 3 Tanrıya inanmakta ve Hz. İsa’nın, Tanrı’nın ete kemiğe bürünmüş hali olduğunu savunmaktadırlar. Bu fikir ayrılığı 7 uyuyanların hayatını tehlikeye sokar. Tekrar eski mağaralarına sığınıp 1600 yıllık bir uykuya dalarlar.

Yedi uyuyanların 2. kez uyandığı yer Anadolu İslam Federe Devleti(!) dir. Bilmedikleri ve anlayamadıkları bir yerdir burası. Burada; bunların Yedi Uyuyanlar oldukları anlaşılır. Çünkü onlar uykuda iken gelen İslam dini ve Kuran-ı Kerim kendilerinden bahsetmektedir. Hem 1600 yıllık bir çağ atlaması, hem hiç duymadıkları bir din olan islamiyet’in yaygınlaşması, üstelik islamiyetin diğer peygamberleri inkar etmeyerek, Hz. İsa’nında peygamberliğini kabul etmeleri onları şaşkınlığa uğratır. Hele de Kuran-ı kerimde kendilerinden bahsediliyor olması şaşkınlıklarını daha da artırır.

Onların uyandığı tarihte (günümüzden 30 yıl kadar sonrası) Anadolu ikiye ayrılmış, bir taraf İslam Federe Devleti, diğer taraf ise Allahsız(!) Kemalistlerin yaşadığı serbest bölge olmuştur.

Ama yazarın ruhunu şeytana satması yetmez. Şeytanın bir şartı daha vardır. “Kitabın kalanını ben yazacağım.” Yazar bunu hiç istemese de, şöhret uğruna, Yedi Uyuyanlar’ın kaderini şeytana teslim eder.

Kitabın gerisini şeytan yazar. Yedi uyuyanları korkunç bir son beklemektedir. Önce Anadolu İslam Federe Devletinden, Serbest Bölgeye (Kemalistlerin bölgesine) geçerler. Sonrada klasik magazin dünyası içinde kaybolmaya başlarlar. Esrar, eroin, alkol hayatlarının bir parçası olur.

Yazar yedi uyuyanların haline dayanamaz. Şöhretten vazgeçer. Şeytanı kovar. Ve kitabın kalanını kendisi tamamlar.

Sonucu yedi uyuyanlardan biri olan Bedernuş’un ağzından dinleyin: “Biz yedi uyuyanlarız.Ne yalan söyledik, nede bir menfaat için buradayız.Savaş kazanıldıktan sonrada, (Kemalist-şeriatçı savaşı) ne bir taktir, ne bir madalya beklemiyoruz kimseden, Bizim mükafatımız rabbimizin katındadır. Biz barışçılarız ve barış için geldik”

Yazarda mutludur: “Kimse okumayacak olsa da ben inandığımı yazdım”

Kitabın Gafı: 'Güneş şimdi başka ülkelerin parlamak üzere çoktan çekip gitmişti buralardan' Bu durum dünyanın yuvarlak olmasıyla ilgili.1600 yıl önce dünyanın yuvarlak olduğu bilinmiyordu.

Yazar Hakkında:Romanın yazarı, “Dr.” Evet sadece 2 harf. Bir kamu kuruluşunda doktor olduğundan ismini açıklamak istemiyormuşve bu ilk romanıymış.

Reyhan Sert®
Antoloji.Com

(c) Antoloji.Com'dan izin alınmadan kopyalanamaz, yeniden yayınlanamaz.

Lütfen bu yazıyı değerlendirin: (10 en iyi; 1 en kötü; tıklayın)
 1   2   3   4   5   6   7   8   9   10 

 
Reyhan Sert® tarafından incelenen diğer kitaplar: 
 

Bu yazı hakkındaki düşüncenizi, yazının katıldığınız / katılmadığınız yönlerini Reyhan Sert® ile paylaşmak ister misiniz?

Buraya yazacağınız mesaj doğrudan, yazarın e-mail adresine gönderilecektir. Mesajınıza yanıt almak istiyorsanız adınızı ve e-mail adresinizi belirtmeyi unutmayın. 

Adınız:   E-mail Adresiniz:
Lütfen sadece bir kez basın ve bekleyin.

  - tiklayin - Bu sayfaya link ver Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2015. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: YEDİ UYUYANLAR KİTABI

Antoloji.com
01.09.2015 13:02:04  #.234#
  » Şiir  » Kitap  » Etkinlikler  » Şarkı Sözleri  » Resim  » Forum  » Nedir  » Gruplar  » E-Kart  » Sinema  » Haber  » Bilgi Yarışması  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim   » Seçim  
[Hata Bildir]