Antoloji.com Şiir Kitap Nedir? c Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
 
 

Kitap Kişi

 Kitap Ana Sayfa
 Kitaplar
 Kişiler
 Konu Başlıkları
 Yayınevleri
 Kitaplarım
 Kitap İncelemeleri
 Okuyucu Görüşleri
 Kitap Tartışmaları
 Öne Çıkanlar
 Çok Satanlar
 Yeni Çıkanlar
 E-kitap
Eski ne nadir kitaplar
 Eski ve Nadir Kitaplar
 
Yüzyıllık Yalnızlık

; Çeviren:
Yayın Evi: Can Yayınları ;
Kategorisi: Edebiyat, Latin Edebiyatı, Roman, Hikaye, Şiir, Denemeler
İstanbul , 2010 , 12.5 x 19.5 cm , 334 sayfa, Türkçe , Karton Kapak .
ISBN No: 8888880175832Okuyucunun kitaba verdiği puan:
8.9 (148 kişi)   
Bu kitaba kim kaç puan vermiş? Tıkla GÖR
27,50 TL
Satın almak için:
 

Eren.com.tr

  Kitap Adresi

'Yüzyıllık Yalnızlık'ı yazmaya başladığımda, çocukluğumda beni etkilemiş olan her şeyi edebiyat aracılığıyla aktarabileceğim bir yol bulmak istiyordum. Çok kasvetli, kocaman bir evde, toprak yiyen bir kızkardeş, geleceği sezen bir büyükanne ve mutlulukla çılgınlık arasında ayrım gözetmeyen, adları bir örnek bir yığın akraba arasında geçen çocukluk günlerimi sanatsal bir dille ardımda bırakmaktı amacım. 'Yüzyıllık Yalnızlık'ı iki yıldan daha az bir sürede yazdım. Ama yazı makinemin başına oturmadan önce bu kitap hakkında düşünmek on beş, on altı yılımı aldı... Büyükannem, en acımasız şeyleri, kılını bile kıpırdatmadan, sanki yalnızca gördüğü şeylermiş gibi anlatırdı bana. Anlattığı öyküleri bu kadar değerli kılan şeyin, onun duygusuz tavrı ve imgelerindeki zenginlik olduğunu kavradım. 'Yüzyıllık Yalnızlık'ı büyükannemin işte bu yöntemini kullanarak yazdım... Bu romanı büyük bir dikkatle ve keyifle okuyan ve hiç şaşırmayan sıradan insanlar tanıdım. Şaşırmadılar, çünkü ben onlara hayatlarında yeni olan hiçbir şey anlatmamıştım. Kitaplarımda gerçekliğe dayanmayan tek satır bulamazsınız.-Gabriel Garcia Marquez-(Arka Kapak)

60 okuyucu bu kitap için görüş bildirdi..

tüm görüşler >>

4
  Bayan Karga 20/11/2014 21:42

Kitabı bitirebilenler olarak kendimizle gurur duymalıyız bence.
sizce, bu okuyucu görüşü yararlı mı? Evet | Hayır
 
10
  Kamelya Demir 7/8/2014 01:05

ursula... ayrıca kahramanım.
sizce, bu okuyucu görüşü yararlı mı? Evet | Hayır
 
9
  Çakıl Taşı 1 12/11/2013 10:36

Kitapta kalabalık ailenin her bireyinde yalnızlık ve sıra dışı yaşamları konu edilmiş.Hayal gücünü zorlayan olaylar,gerçek ve hayal birbiriyle o kadar güzel harmanlaşmış ki kitabı okurken her şey olması gerektiği gibi hissine kapılıyorsunuz.Hızlandırılmış bir film izler gibiydim
sizce, bu okuyucu görüşü yararlı mı? Evet | Hayır
 
7
  Remziye Kaya 2 29/10/2013 10:39

Okuduğum en katmanlı kitaplardan.Orta Amerika,nın geçmişini, taşını,toprağını ve de en önemlisi kaybolan kimliğini çok güzel harmanlamış. Yalnız şehvet uçurumuna yuvarlanmış kahramanlar insanın ağzında kekremsi bir tad bırakıyor. Okurken yabancılaşmış dünyaların kıyısından geçtiğinizi hissediyorsunuz.
sizce, bu okuyucu görüşü yararlı mı? Evet | Hayır
 
10
  Yasemin Demirel 18/9/2013 01:22

Bir kitapta önceliğim beni edebi açıdan doyurmasıdır. Konu çok daha sonra gelir benim için, ya da kitabın sonu. Kelimelerle danseden bu usta kaleme saygı duyarak okudum. Tadı dimağımda kaldı.
sizce, bu okuyucu görüşü yararlı mı? Evet | Hayır
 
9
  Gülnar Atlı İlonia 6/1/2012 14:04

05/01/2012
“YÜZYILLIK YALNIZLIK GABRİEL GARCİA MARQUEZ,,,,,çev; SEÇKİN SELVİ”””1967 meksika da yazılmış,1982 NOBEL edebiyat ödüllü eser.
Eseri 2009 sonbaharında okumuştum..2012 ye yine aynı kitapla girmek isteği duyarak,ve belki de ikinci okumanın anlamaya katkısıyla,büyük keyf ve anlatım tadı doyulmazdı.Marquez,en küçük ayrıntılarla süslüyor tat veren betimlemeleriyle.hayalgücü kurguyu aşıyor yer yer.zaman,kişi,mekanların özgür çağlayanlarca savrularak değişimi sadece okutmakla kalmayıp,duyumsayarak yaşatıyor.ve Melquaides in gizemli notlarının gerçeği,romanın son satırında,insanı titretiyor.heriki okuyuşumda da bu değişmedi..alıntı güzel sözcüklerinden önce,karşık gibi-belki de gerçekten-duyumsanan kahraman ve kişileri özetlemek gerekirse;
-aureliano buendia; 1-albay,202.ursula nın küçük oğlu.116 da general oluyor..
-maconda; köy adı.sonra sonra kent…
-melquaides; 3-çengibaşı
-jose arcadio buendia; 3-ursula nın kocası,albay aureliano buendia,jose arcadio,amaranta nın babası.125
-URSULA iguaran; 3-jose arcadio buendia nı karısı.çok uzun yaşıyor.296
-prudencio aguilar; 24-köylü.mızrak boğazında
-herman; 13-topal keşiş
-jose arcadio; 13-ursulanın büyük oğlu.82.rebeca ile evli.pilaran çocuk yapıyor.barut kokusu içinde yok oluyor.
-sir Francis droke; 23-korsan
-pilar ternara; 30.kokulu kadın,temizlikçi,kahkahalı,,,ursula nın iki oğlundan da çocuk yapıyor.145 yıl yaşıyor.341
-amaranta; 32-ursula nın kızı.hep bekar.ceset süsleyici.244
-arcadio; 38.pilar-jose arcadio oğlu.ursula nın torunu
-visitacion; 38,kızıldereli çocuk bakıcısı.129
-rebeca; 40..toprak yiyor,evlatlık,amaranta ile rakip gibi,jose arcadio karısı,çocuğu yok.297
-niconer ulloa.41.ursula nın yeğeni,eşi; rebeca montiel.
-francisco.48.gezgin.
-catorino yeri.48.eğlence mekanı.
-don apolinar moscote.53sulh yargıcı.7 kızı var.
-amporo moscete.54.apolinarın kızı.
-nicanor reyna.74.papaz.
-aureliano jose.80.pilar ve albay ın oğlu.ursula nın torunu.amaranta halası oluyor.
-alirio noguera.89.doktor.
-pietro crespi.56.italyan.laternacı.danscı.100
-remedios.54.yargıç apolinar ın zambak tenli kızı,albay aureliano buendia nın karısı,çocuğu yok.80.
-bruno crespi.98.pietro nun kardeşi,ampora moscote ile evleniyor.131.
-SANTA SOFİA DE LA PİEDOD..102.Ursula nın torunu olan,pilardan olma arcadio nun karısı.güzel remedios un annesi.aureliano segundo ve jose arcadio segunda ikiz oğlanların annesi.sonunda kaybolup gidiyor.310.
-gregorio stewenson.105.kadın gerlla.
-jose arcadio segundo.108.ursula nın torunu arcadio ve piedad oğlu.305..çocuğu yok
-17 aureliano.134.albay aureliano buendia nın gerilla iken çeşitli kadınlarla olan beraberliklerinden olan çocukları.kül haç işaretliler.hepsi de ölüyor.
-roque carnicerol.108.infaz yüzbaşısı.kasap.
-Gerineldo marquez.109.albay.amarantaya aşık.275
-victoria medina.116.general.
-güzel remedios.117.adı ursula koyulacaktı.olmadı.segundo kardeşlerin kızkardeşi.piedod ve arcadio kızı.kayboluyor..çocuğu yok
-aureliano segundo.arcadio segundo nun ikizi.305.hep karıştıldılar.fernanda del carpio ile evli.petra cotes ile daha iyi anlaşıyor.reneta remedios,jose arcadio,amaranta ursula nın babası.
-argenida.119.rebeca nın hizmetçisi.
-cataure.125.visitacion un kardeşi.
Jose raquel moncada.129.general..belediye başkanı.
-peder coronel.131.ayıbalığı.niconor un yerine.
-don melchor escalano.131.okul müdürü.
-aquiles ricardo.135.yüzbaşı,garnizon komutanı,belediye başkanı.
-carmelita montiel.136.apolinar ın kızlarından.
-teofilo vargas.146.general..kızılderil.öldürüldü.
-petra cotes.167..segundo ikiz kardeşlerin ikisiyle de yattı.hatta karıştırdı.lotaryacı.aureliano segunda ile iyi anlaşıyor..
-segundo ların çocukları:jose segundo güzel remedios un çocuğu yok.aureliano segundo nun 3 çocuğu var.
-jose arcadio.161.aureliano fernanda çiftinin oğlu.papaz olmak vs.ursula nın torununun torunu.322
-reneta remedios-meme :187.aureliano,fernanda çifti nın kızı.babilonia dan aureliano yu doğuruyor.çocuğu derede sepet içinde bulduk deniyor.ve BU AURELİANO teyzesi ursula amaranta ile, bilmeden sevişiyor.ursula amaranta gaston ile evli olmasına rağmen,gerçeği bilmeden yeğeninden hamile kalıyor.son aureliano yu doğuruyor.çocuk da kendisi de…
-fernanda del carpio.161.aureliano segundo nun karısı.reneta remedios-meme-,,,,jose arcadio,,,,amaranta ursula nın annesi.308.
-peder antonio isabel.164.papaz.
-petronio.165.kilise kayyumu.
-don fernando.181.carpio nun babası.
-amoranta ursula.233.aureliano segundo-fernanda çifti kızı.bilmeden yeğenibabilionadan olma ve meme nin oğlu olan yeğeni aurelianodan hamile kalıyor.doğururken doğan son aureliano ve ursula amoranta……
-mauricio babilonia.247.kelebekli adam. Meme nin sevgilisi.
-kör izak.315.
-eski kitapçı…
-gaston.325..amoranta ursula nın flaman kocası.
-nigromanta.330.meme nin oğluyla ilişkili iyi bir kadın.
-alvaro,german,alfanso,gabriel….meme nin oğlu aureliano nun genç arkadaşları.
Kitap başında basitce bir isimler şeması da oldukça yardımcı oluyor.yazarın bunca olayı kişileri yerleri akıp giden yılları matematik problemi çözercesine adım adım ilerletirken çok emek sabır ve bellek yetisini kullandığı ortada.ancak; kitap da iki yerde bir karışıklık var.özellikle “”17 altın balık” öyküsün sonu çelişik.buna rağmen aşağıda güzel bulduğum sözcükleri veriyorum..
- “”””””hayal gücünün en karanlık köşelerine ışık tutarak…………insanın oturduğu toprakların altında ölüleri yoksa,o adam o toprağın insanı değildir……cam kırığı gibi dört yana saçılan kahkaha….uyuyan sokak…..sesi havada yakalayacaknış gibi….dönüşü olmayan bir başka çeşit unutkanlık…..ölümün unutkanlığı….ayakkabısında taş varmış gibi,yürürken insanın canını acıtan somut sızı…..dayanılmaz yalnızlığı dolduran hayal…..yüzü,yeni sürülmüş toprak gibi…içinden,kemikleri dışarı fırlayacakmışcasına…soluğu tükenmiş sevda…..etkili olan tek şey şiddet eylemleridir…tahtını tacını yitirmiş bir imparator başın andıran kafa…..yaklaşan sabahın sonu gelmez saatleri….ceviz gibi sert ve yuvarlak apışarası…..şafağın alüminyum renkli pırıltısı….solmuş çiçek kokan kadınlar…asker; hiçbir ilkeye bağlı olmayan aylaklar,açgözlü düzenbazlar,kargaşalık dönemlerinde para vurup sefa sürmek için sivilleri sindirmekte usta kişi……orgun ağır vuruşlar…anaç ev kadınları…ateşli tohumun mirası…yaşamın çapraşık yolları…harsız fırında pişmiş gibi….denizin tuzuyla kavrulnuş yüz…..geçmişe ait görüntü….ne gamın ne tasanın yanına hiç uğramadığı bir taş gibi……erişilmez gücün yalnızlığı….o nu geri getirecek tek mum herzaman yanıyor…tarihe karışmış genel vali arabası…..yağmurdan hemen okunamayacak gibi silikleşmiş….uzun bakır kızılı saçları….yalnızlık kuraklığı….acılı bir sersemlik….sızan,elmas biçimli ışık lekeleri….yaşlılığın aşılmaz yalnızlığı….balıkçı kayığı gibi çatırdadı…mutluluğu,disiplinin tam tersi uçda bulmak…erkeklerin en büyük özelliği,doyduktan sonra açlığı inkar etmeleridir…tutşmuşcasına çatırdayarak dönmek…ölüm tutkusuyla kenetlenmiş kalabalık…..tüfeklerin kurşun tükürmesi…volkanik bir soluk…kalabalık,makineli tüfek ateşiyle,kat kat soyulan soğan kabuğu gibi ortaya doğru azalıyordu….isteksizlikten gelen ağırbaşlılık…yağmuru seyretmekten hüzünlenmek…tuğla tozu gibi kıpkırmızı ve su gibi serin bir güneş…köşeye sıkışıp kalmışlığın buruk kokusu…yeni doğmuş yaşlı kadın…yüzüne acımasız anlatım getiren dolgun dudak….gem tanımaz çöküşe yenik düşen perişan oda…gerçekleşmemiş düşlerin özlemi….yüreğindeki başkaldırma tohumları…yeşil damarlı sülük parmaklı el…gözlerini iki midye kabuğu gibi kısarak..roma nın insanı düşlere sürükleyen ağustos sıcağı…mezbaha tıkılmış davarlar gibi istiflenen göçmenler…ilkbaharın zamanı unutturan havası…ermişlerin cam bakışları…nil yılanı güzelliğindeki mısır lı kız….sömürge tipi karaciğer…..anıların ağırlığı altında beli bükülmüş kasabalılar…pamuk gibi saçları yüzüne bir fotoğraf negatifi görünümü veren yaşlı yerli…… bir sıla duygusunun birikimi….taşlaşmış mercan kitlesine dönüşen anılar…güvercinlerin dem çekişi gibi şakıyarak….bir akvaryumun dibinde uzlaşma yolları arayan iki düşman sevgili…insanlar birinci mevkide giderken,edebiyat yük katarına atılırsa,dünyanın anası bellenmiş demektir…..büyük yağmurların yitik cenneti….tutkuların,ölüme rağmen sürebildiği…”””””””””””””

EDEBİYATIN tadını her sözcüğünde yaşatan bir kitap.SEÇKİN SELVİ nin büyük emeği doyumsuz Türkçesi ile….

sizce, bu okuyucu görüşü yararlı mı? Evet | Hayır
 
10
  Uleysus Uleysus 24/12/2011 19:34

Yazılmış en iyi romanlardan birisi..İnsanın en temel sorunu 'yalnızlık' ancak bu kadar güzel romanlaştırılabilir..bu kitabı okumadan önce Octavio Paz'ın Yanlızlık Dolambacı' nı şiddetle tavsiye ederim..
sizce, bu okuyucu görüşü yararlı mı? Evet | Hayır
 
9
  Mehmet Ali Özkan 1 27/9/2011 00:28

Sanırım insanlar isimlerin sürekli tekrar etmesini afrklı kişilere sürekli aynı isimlerin verilmesinden şikayetçi. Ama eskiler de bu olay hakikaten varmış. Sürekli annesinin ya da babasının adı verilirmiş. Bizim toplunda da böyle bir yargı var. yazar bu konuda eleştirilmemeli bence. Bir toplumun nasıl yok olduğunu, yapılan bir hatanın sadece bizi değil bizden sonraki kuşakları da etkileyeceği ve yazgımızı değiştireceği konusunu oldukça iyi bir şekilde kurgulamış. Bunu fantastik göndermelerle güçlendirmiş.Bence okunması gerken bir kitap.
sizce, bu okuyucu görüşü yararlı mı? Evet | Hayır
 
10
  Serap Ilgım 1 21/7/2011 21:56

Bu yaz okuduğum kitapların en iyisiydi bitmesini istemedim.. muhteşemdi.
sizce, bu okuyucu görüşü yararlı mı? Evet | Hayır
 
4
  Canan Çelik 1 10/7/2011 21:56

Nobel ödülü almış ama ben çağ atladığımız için olsa gerek bu ödüle layık görmedim. Kitabı bitirmem epey bir zaman aldı ama merak duygusu ile nihayete erdim. Gerçeklik akımı bu olsa gerek 'siyasetin kirli oyunları' çarpık ilişkiler yumağı ise ders verir nitelikte 'insana aklını başına al, insan ol herşeyden önce' der gibi. Sonu ise sonsuz yalnızlık...
sizce, bu okuyucu görüşü yararlı mı? Evet | Hayır
 

tüm görüşler >>

 
Paylaşın
Bu kitap hakkındaki düşüncenizi yazın.
  Önerin
Kitabı arkadaşınıza önerin.
  Ekleyin
Kitabı "Kitaplarım" listenize ekleyin
 
Aynı konudaki diğer kitaplar için tıklayın: Aynı kişilerin diğer kitapları için tıklayın:
 Bu kitaplara da bakın
Kürk Mantolu Madonna
Beraber Yürüdük Biz Bu Yıllarda
Kayıtsızlık Şenliği
Konstantiniyye Oteli
Trendeki Kız
Eyvallah
  - tiklayin - Bu sayfaya link ver Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2015. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: YÜZYILLIK YALNIZLIK KİTABI

Antoloji.com
28.08.2015 17:39:44  #.234#
  » Şiir  » Kitap  » Etkinlikler  » Şarkı Sözleri  » Resim  » Forum  » Nedir  » Gruplar  » E-Kart  » Sinema  » Haber  » Bilgi Yarışması  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim   » Seçim  
[Hata Bildir]